הורמונים במהלך ההריון: מה שאתה צריך לדעת

נוכחות הורמונים במהלך ההריון חשובה מאוד להתפתחות תקינה של התינוק העתידי
נוכחות הורמונים במהלך ההריון חשובה מאוד להתפתחות תקינה של התינוק העתידי.
אוקסיטוצין, גונדוטרופין כוריוני אנושי ואסטרוגנים הם כמה דוגמאות להורמונים חיוניים במהלך ההריון. אנו אגיד לך את החשובים שבהם.

נוכחות הורמונים במהלך ההריון חשובה מאוד להתפתחות תקינה של התינוק העתידי. רבים מהחומרים הללו משתחררים באופן מחזורי במהלך הווסת, אך במהלך ההיריון, הם ממלאים תפקיד שונה.

האם אתה מעוניין לדעת קצת יותר על הנושא הזה? בפסקאות הבאות נזכיר את חמשת ההורמונים החשובים ביותר, תפקידיהם העיקריים ועוד כמה עובדות מעניינות. זה לא רק ייתן לך הבנה טובה יותר של הגוף שלך, אלא גם ידגיש שוב את המורכבות הגדולה של ההריון. המשך לקרוא!

מהם הורמונים ולמה הם מיועדים?

הורמונים הם חומרים חשובים מאוד לתפקוד תקין של הגוף כולו. הרכבם משתנה, אם כי ברוב המקרים, הם מורכבים מחלבונים או כמויות קטנות של חומצות אמינו.

הם משתחררים באיברים הנקראים בלוטות אנדוקריניות. ההורמונים חייבים לעבור דרך חלק גדול מהגוף - בדרך כלל דרך מחזור הדם - כדי להגיע לאיברים אחרים ולגרום לשינויים בתפקודם.

כך, למשל, בלוטת יותרת המוח משחררת אוקסיטוצין. בלוטה זו נמצאת בבסיס המוח ומגיעה לשריר הרחם כדי לגרום להתכווצויות האופייניות כל כך במהלך הצירים. מעניין, לא?

כמה הורמונים חשובים במהלך ההריון

כל השינויים הפיזיולוגיים בגוף האישה להשגת התפתחות התינוק העתידי ברחמה הם תוצאה של שינויים הורמונליים. חלק מההורמונים הללו אינם קיימים בגוף הגברי, מה שהופך את התהליך הזה למיוחד ואופייני הרבה יותר.

להלן נספר לכם על החומרים המעורבים ביותר במהלך ההיריון וחשיבותם.

1. גונדוטרופין כוריוני אנושי או HCG

גונדוטרופין כוריוני אנושי או HCG הוא אחד ההורמונים הראשונים שהופיעו במהלך ההריון. התינוק עצמו מייצר אותו (אם כי בשלב זה, אנו מתייחסים לתינוק כאל עובר) כדי לאפשר התפתחות של המבנים שמסביב שיאפשרו לו לצמוח ברחם.

בדיקות הריון באמצעות דגימת דם או שתן מזהות עליות של חומר זה, מה שמאפשר "לאבחן" הריון מוקדם. כאשר הרמות גבוהות באופן חריג, סביר להניח שמחלה טרופובלסטית בהריון יכולה להוביל למקרים מסובכים של סרטן במהלך ההריון.

2. פרוגסטרון, אחד ההורמונים החשובים בהריון

פרוגסטרון הוא אחד ההורמונים במהלך ההריון המופיע גם בתקופות אחרות בחיי האישה. למעשה, זה חשוב במחזור החודשי, וכאשר הריכוזים שלו יורדים, מתרחשת ניתוק רירית הרחם, מה שמייצר זרימת הווסת.

אך במהלך ההריון
רבים מהחומרים הללו משתחררים באופן מחזורי במהלך הווסת, אך במהלך ההריון, הם ממלאים תפקיד אחר.

מספר איברים אחראים לייצורו, בעיקר השחלות (איברי הרבייה הנשיים אצל נשים) והשליה. במהלך ההיריון הוא ממלא מספר תפקידים, לרבות עיכוב מערכת החיסון של האם למניעת דחייה של העובר או העובר.

למעשה, חקירות מרובות חשפו את התפקיד שהזרקת פרוגסטרון יכולה למלא במניעת הפלה טבעית אצל אמהות עם גורמי סיכון.

3. אסטרוגנים

אסטרוגנים הם הורמוני המין הנשיים בפר אקסלנס, משהו דומה למה שקורה עם טסטוסטרון אצל גברים. מחוץ להריון, יש להם תפקודים מרובים, שכן הם משפיעים על העיבוד של כמה רכיבים תזונתיים ועל התפתחות מאפיינים מיניים משניים.

הם מיוצרים גם על ידי השליה והם אחראים על קידום והסתגלות הרחם והנרתיק לצמיחת התינוק והלידה, בהתאמה. בדיוק כמו מה שקורה במהלך המחזור החודשי, אסטרוגנים צפויים לתרום לשינויים במצב הרוח בשלב זה.

למידע נוסף: איך תינוק מתעבר

4. אוקסיטוצין, עוד אחד מההורמונים החשובים ביותר במהלך ההריון

אוקסיטוצין הוא אחד ההורמונים המוכרים ביותר במהלך ההריון – בטח שמעתם עליו! בלוטת יותרת המוח - או נוירו-היפופיזה, ליתר דיוק - אחראית לסינתזה שלה, והורמון זה אחראי לגירוי התכווצויות שרירי הרחם כשמגיע הזמן ללידה.

כפי שנדון במחקר סקירה מדעית זה (2020), הזרקת אוקסיטוצין היא מנהג נפוץ להקלת הלידה במסגרות בית חולים. למרות שעשויים להיות סיבוכים מהשימוש בו, כמו קרע ברחם, מומחים רואים בו בדרך כלל חומר בטוח.

5. פרולקטין

כמו הקודם, פרולקטין ידוע למדי ושמו עוזר לנו קצת להבין את תפקידו. מקורו גם בבלוטת יותרת המוח, אם כי בחלקו הקדמי, או באדנוהיפופיזה. הריכוזים המוגברים שלו קשורים לגירוי של בלוטות החלב כדי להקל על ייצור חלב אם.

זה קורה ברגעים שלפני הלידה, במטרה לספק מספיק חומרים מזינים לתינוקות ברגע שהם נולדים. למרות שהייצור שלו יכול להתבצע בהמשך ההריון בכמויות משמעותיות, רמות גבוהות של פרוגסטרון ואסטרוגן "חוסמות" את שחרור חלב האם.

גוף האם הוא מערכת מורכבת מאוד

אם עוד לא ידעת, מקריאת המאמר הזה ברור שהריון הוא אירוע מאוד מורכב! במונחים כלליים, זה מה שאנחנו יודעים על ההורמונים העיקריים במהלך ההריון, אבל עדיין יש הרבה שאלות שצריך לענות עליהן, במיוחד לגבי ההתעברות.