כיצד שליה מזדקנת משפיעה על התינוק?

שליה מזדקנת היא כזו שבה התרחשו סדרה של שינויים בטרם עת כתוצאה מ"אורך חיים ממושך"
כפי שהשם מרמז, שליה מזדקנת היא כזו שבה התרחשו סדרה של שינויים בטרם עת כתוצאה מ"אורך חיים ממושך".
ישנם גורמי סיכון מרובים הקשורים לשלייה מזדקנת. אנו נספר לך את כל מה שאתה צריך לדעת במאמר של היום.

כפי שהשם מרמז, שליה מזדקנת היא כזו שבה התרחשו סדרה של שינויים בטרם עת כתוצאה מ"אורך חיים ממושך". יש לזה גם שם נוסף, הבשלה מוקדמת של השליה, שעשוי לעזור לך להבין מה זה קצת יותר טוב. בנוסף, חשוב לציין שזה לא מסוכן בכל המקרים.

במאמר של היום, נשתף כמה מהספקות הנפוצים ביותר שיש לאנשים לגבי מצב זה. אם אתה מעוניין ללמוד עוד, המשך לקרוא!

מהי שליה?

השליה היא איבר מיוחד שקיים רק במהלך ההריון. לכן, לנשים אין שליה במשך רוב חייהן. הוא מתפתח על אחד הדפנות הפנימיות של הרחם וקשור קשר הדוק הן לתינוק והן לאם.

לאיבר זה יש מספר תפקידים, אך אלו הם הכלליים שלו: נשימה, תזונה, חילוף חומרים וייצור הורמונים. ללא שליה מפותחת ומתפקדת, צמיחת תינוקך עלולה להיות בסכנה.

מהי שליה מזדקנת?

מונח זה אינו בשימוש לעתים קרובות, מכיוון שהוא אינו מתייחס למצב ספציפי. במקום זאת, הכוונה היא לשינויים מבניים באיבר שיש להם השפעה על הצמיחה של תינוקך.

רופאים יכולים לזהות שליה מזדקנת רק באמצעות אקוזונוגרם. הרופאים ישתמשו גם בסולם אבחון (הנקרא סולם Grannum) כדי לקבוע שינויים שעלולים להשפיע על התפתחות ההריון. אלו הם חלק מהשינויים שהם מחפשים:

  • הופעת מיקרוסידות בכלי דם.
  • שינויים במספר ובגודל של הוורידים עם מבנים הנקראים קוטלידונים שליה.

שינויים אלה הם בדרך כלל חריגים בחולים מתחת לשבוע 34 להריון. עם זאת, מהלך ההריון יכול להוביל לשינויים אלה בשבועות מאוחרים יותר.

גורם ל

רופאים אינם יודעים בדיוק מדוע חלק מהנשים מפתחות את המצב הזה ואחרות לא. עם זאת, משהו שמשפיע מאוד על הסיכון של אישה לסבול מסיבוכים בעתיד הוא מחלות נלוות אימהיות.

ישנם גורמי סיכון מרובים הקשורים לשלייה מזדקנת
ישנם גורמי סיכון מרובים הקשורים לשלייה מזדקנת.

מחלות המשפיעות על מערכת הלב וכלי הדם הן חלק מהמצבים הללו. לדוגמה. לחץ דם גבוה, מחלות מטבוליות או כליות יכולות לשחק תפקיד בהופעת שליה מזדקנת.

השלכות על התינוק

בהתבסס על מחקר זה, שליה מזדקנת עשויה להיות קשורה לרמה מסוימת של אי ספיקה שליה. מונח זה מתייחס לחוסר היכולת של השליה למלא את תפקידיה. התוצאה הישירה ביותר של מצב זה היא הצמיחה הלא מספקת של התינוק העתידי.

זה יכול להיות תוצאה של שינויים כמו הגבלת גדילה תוך רחמית (IUGR) ובעיות בנפח מי השפיר, במיוחד הירידה שלהם.

האם ניתן לטפל בשליה מזדקנת?

הטיפול שרופאים מבצעים בדרך כלל תלוי במצב האם, בגורמי הסיכון הנלווים ובגדילת התינוק. אם זה בסדר בזמן הייעוץ, הרופא לרוב ירצה להמתין ולראות איך ההריון מתפתח. כפי שציינו קודם לכן, שליה מיושנת אינה מצב חירום.

עם זאת, הרופא עשוי גם להציע כמה שינויים באורח החיים וביקורי רופא תכופים יותר.

מצד שני, אם הרופא יגלה שההתפתחות התוך רחמית שלך לקויה, הוא עשוי להציע לך ללדת את התינוק בטרם עת. למרות שהתינוק ייוולד כמה שבועות מוקדם יותר, הדבר ימנע את התפתחות סיבוכים רציניים יותר.

מתי לפנות לרופא

שליה מיושנת בדרך כלל לא תגרום לתסמינים ספציפיים אצל אמהות, וזו הסיבה שאנו ממליצים ללכת להתייעצויות סדירות לפני הלידה. ברבים מהביקורים הללו, הרופא יבצע אקוזונוגרם על מנת לחפש מצב זה כמו גם שינויים אחרים.

במהלך החודשים הראשונים של הריון תקין, יציאה לביקור חודשי אמורה להספיק. עם זאת, ככל שהשבועות מתקדמים לשליש האחרון, ההתייעצויות והאקונוגרמות הללו עשויות להיות סדירות יותר. זכור לעולם לא לפספס את הפגישות שלך!

שליה מזדקנת לא תמיד מסוכנת

כפי שציינו קודם, מצב זה לא חייב להיות שינוי במהלך ההריון שלך. כמו כן, מכיוון שניתן לאבחן מצב זה רק באמצעות אולטרסאונד, עליך לפנות לרופא באופן קבוע. הם יוכלו לומר לך את הצעדים הבאים שיש לנקוט אם הם יזהו את השינוי הזה.

פופולריים