ההשפעות של קפאין במהלך ההריון

לצריכה מופרזת של קפאין במהלך ההריון עלולה להיות השפעות מזיקות
לצריכה מופרזת של קפאין במהלך ההריון עלולה להיות השפעות מזיקות.
לצריכה מוגזמת של קפאין במהלך ההריון עלולה להיות השפעות מזיקות. עם זאת, האם ידעת שצריכה מתונה באמת יכולה להועיל?

קפאין הוא חומר שהחברה שלנו צורכת באופן די רגיל. זה קיים בקפה כמו גם בשוקולד, משקאות קלים ותה, למשל. עם זאת, צריכת קפאין במהלך ההריון היא נושא שנוי במחלוקת. היום, נבחן לעומק את הנושא הזה.

מה זה קפאין?

אנחנו מדברים על קפאין כל הזמן, אבל האם אנחנו באמת יודעים מה זה? מבחינה כימית, זהו אלקלואיד ששייך לקבוצת המתילקסנטין. בגופנו, קפאין פועל במערכת העצבים המרכזית כפסיכוסטימולנט.

זה אנטגוניסט תחרותי של קולטני A1 ו-A2a של אדנוזין. קולטנים אלו אחראים לעיכוב שחרור של נוירוטרנסמיטורים רבים. לכן, ההשפעה של קפאין היא שחרור של אותם משדרים. זה ממקסם, בין היתר, את פעולת הדופמין.

קפאין נחשב גם לסם שימוש לרעה, לאור תכונותיו הממריצות והמעוררות. צריכה מוגזמת של קפאין על בסיס קבוע מייצרת סובלנות. יחד עם זאת, ויתור פתאומי על הרגל קפאין עלול להוביל להתנזרות.

קפאין משמש גם בשל תכונותיו הפרמקולוגיות. בפרט, קפאין תורם לטיפול משכך כאבים בכאב. זה גם מהווה חלק מההרכב של תרופות רבות נגד שפעת ומיגרנה.

מהן התכונות של קפאין?

כפי שאמרנו, קפאין הוא חומר פסיכוממריץ ופסיכואקטיבי למערכת העצבים המרכזית שלנו. זה אומר שהוא מפעיל את המוח שלנו, מעיר אותו ושומר אותנו ערניים. אבל זה לא הכל. לקפאין יש גם השפעות אחרות על גופנו, כולל הבאות:

  • קפאין הוא נוגד חמצון ותוקף רדיקלים חופשיים.
  • מגביר את הלחץ העורקי.
  • מגביר את קצב הלב.
  • בעל תכונות משתנות.
  • מגביר את זרימת הדם.
  • יכול לייצר רמה מסוימת של התייבשות.
  • יכול לייצר כאבי ראש, אם כי זה יכול גם לעזור להקל עליהם.
  • משפר את תפקוד הנשימה על ידי הגברת התכווצות הסרעפת.
  • מייצר הרחבת כלי דם ברמה שרירית.

ההשפעות של קפאין במהלך ההריון

לעיתים, קפאין נחשב לגורם סיכון בכל הנוגע לפוריות, בדיוק כמו טבק וסמים אחרים. מינונים קטנים, לעומת זאת, אינם מהווים סיכון. בדיוק אותו הדבר, זה פיסת מידע חשובה שיש לזכור כדי למנוע התעללות אם אתה מחפש להרות.

ההשפעות של קפאין במהלך ההריון
ההשפעות של קפאין במהלך ההריון.

צריכה מתונה של קפאין במהלך ההריון אינה גורמת להשפעות מזיקות. עם זאת, שתיית כמויות גבוהות של קפאין בהריון עלולה להפחית את צמיחת העובר ואף להוביל להפלה.

למה זה כל כך? קפאין עובר דרך העובר, כלומר כמות הקפאין בדם האם יכולה לזרום בחופשיות אל מי השפיר ואל העובר.

בשליה אין דרך לבצע חילוף חומרים של הקפאין שנכנס פנימה, יחד עם זאת, העובר חסר את האנזימים הדרושים בכבד עד שהוא מגיע ל-8 חודשי הריון.

בשל תכונותיו של קפאין, הוא עלול לגרום לכיווץ כלי דם ברחם ובעובר, ולהפחית את כמות הדם שמגיעה. המשמעות היא שהתינוק מקבל פחות חמצן ופחות חומרים מזינים. לכן, צריכה מוגברת של קפאין יכולה לשנות את צמיחת העובר.

סיבוך נוסף חמור יותר שקפאין יכול לגרום במהלך ההריון הוא הפלה. זה נכון במיוחד במהלך השליש הראשון. עודף קפאין יכול גם לגרום להופעת רעלת הריון או יתר לחץ דם.

יתר לחץ דם עורקי וקצב לב הם גורמים שחשוב לשלוט בהם במהלך ההריון. לכן, חשוב להימנע מצריכת חומרים שיכולים לשנות את המספרים הללו. אי ביצוע זה עלול להוביל לסיבוכים לא רצויים, הן לאם והן לתינוק.

במקביל, במהלך ההנקה, קפאין יכול לעבור גם מהאם לתינוקה דרך חלב אם. צריכה מופרזת של קפאין אצל אמהות מניקות עלולה לגרום לעצבנות אצל תינוקות וגם לשינויים בשינה שלהם. עם זאת, צריכה מתונה אינה מהווה סיכון.

סיכום

כל זה נאמר, יש עדיין הרבה מחקר לעשות בנושא זה. זה נכון שהשימוש לרעה בקפאין מזיק, במיוחד במהלך ההריון, גם לאם וגם לתינוק. עם זאת, צריכה מתונה אינה מזיקה, ואף יכולה להועיל .

פופולריים