הבדלים בין המוח של בנות לבנים

ביטוי זה זכה לפופולריות של פסיכולוג שהפך ניתוח פסיכולוגי של ההבדלים בין בנות לבנים להונו
ביטוי זה זכה לפופולריות של פסיכולוג שהפך ניתוח פסיכולוגי של ההבדלים בין בנות לבנים להונו.

גברים הם ממאדים ונשים הן מנוגה. ביטוי זה זכה לפופולריות של פסיכולוג שהפך ניתוח פסיכולוגי של ההבדלים בין בנות לבנים להונו.

מטאפורה זו משמשת להמחשת נושא המאמר שלנו: ישנם הבדלים בין מוחם של בנות ובנים שקובעים את התפתחותם הפיזית, הפסיכולוגית וההתנהגותית.

עוד לפני הלידה, בנות ובנים מגיעים עם שורה של הבדלים הורמונליים וגנטיים הקובעים הבדלים בדרגות גבוהות או בינוניות כמו גודל, סוג שיער, צבע עיניים, מין, רמת אמפתיה, כישורים פיזיים-מוטוריים ועוד.

יש גם הבדלים שנמצאו במחקרים שונים במדעי המוח שמראים דפוסים שיעזרו להורים ולמורים לדעת מדוע בנות ובנים פועלים כפי שהם מתנהגים.

עם זאת, עלינו לדעת שהמוח גמיש ומתפתח כל הזמן. אז למרות שבאופן עקרוני, בנים נולדים מחוננים בכישורים מסוימים ובנות עם אחרים, ההבדלים הללו יכולים להתאזן במהלך החיים.

הבדלי מוח: בנים

במוחם של בנים יש רמות גבוהות של טסטוסטרון המשתווה לאלו של גבר בן 25 שנים
במוחם של בנים יש רמות גבוהות של טסטוסטרון המשתווה לאלו של גבר בן 25 שנים.

מחקרים הראו שבנים נוטים לעשות את צעדיהם הראשונים מהר יותר ולהתמודד עם עצמם בצורה מוצלחת יותר ביחס למרחב. לפיכך, הם יהיו מוכשרים יותר עם משחקים הכוללים הצבת בלוקים או בנייה.

במוחם של בנים יש רמות גבוהות של טסטוסטרון המשתווה לאלו של גבר בן 25 שנים. הנוכחות הגבוהה הזו של טסטוסטרון אחראית לגבריות של המוח, שמשמעותה, בקיצור, שימוש מועדף בהמיספרה הימנית הקשורה להיגיון הגיוני.

לואן בריזנדין, MD, דוקטורט לנוירוביולוגיה, נוירופסיכיאטר ופרופסור בבית הספר לרפואה של הרווארד, פרסם שני ספרים המסבירים את ההבדלים. במחקר שלה, היא חשפה כי:

  • בנים נוטים לעורר את עצמם רגשית מהר יותר מבנות, וברגע שהם מתרגזים, קשה להם יותר להירגע.
  • בנים לא שומרים על קשר עין או מחזיקים מבטים קבועים על פניהם של אנשים כל עוד בנות. במקום זאת, הם מראים יותר עניין בהעברת חפצים, צורות גיאומטריות, צעצועים.
  • נראה שהם מתעניינים במשחקים תחרותיים יותר מאשר במשחקים שיתופיים. לפיכך, הם יעדיפו לשחזר משחקי קרבות, כדורגל או משחקי וידאו במקום לשחק בבית ספר או משחק אחר שבו אין "פרס" או בו מנצחים ומפסידים אינם מוגדרים בבירור.
  • בניסוי אחד, נערים סובבו מנטלית את התמונות של עצמים באמצעות שני צדדים של אזור התנועה המרחבית במוח, הממוקם באונה הקודקודית. בינתיים, בנות השתמשו רק באזור אחד במוח כדי לבצע את המשימה הזו.
  • בגיל ההתבגרות, בנים מתעניינים מוקדם יותר ובעוצמה רבה יותר במין, נושא שנראה שמושך את כל תשומת הלב שלהם. זה נובע מרמות הטסטוסטרון הגבוהות במוח שלהם.
  • בגיל ההתבגרות, בנים לא רק משועממים, הם משועממים כי מרכז התגמול של המוח עובד לאט יותר, ולכן, הופך אותם לפחות רגישים לגירויים.

הבדלי מוח: בנות

מדענים מהמכון הלאומי לבריאות ערכו מחקר תהודה של 500 ילדים. במחקר זה נקבע כי למרות שבנות ובנים הראו בממוצע את אותן מיומנויות מתמטיות, במקרה של בנות היו מיומנויות חזקות יותר הקשורות לזיכרון ולשימוש בשפה.

בנות נמצאו גם בעלות קשר גדול יותר בין שתי ההמיספרות המוחיות, מה שמקל על התקשרות חברתית. מסיבה זו הם נוטים לבטא מילים מוקדם יותר מאשר בנים.

המחקר של פרופסור בית הספר לרפואה בהרווארד מסכם את הממצאים הללו בתחום מדעי המוח, ומציע שבנות:
  • הראו עניין ברגע שהם נולדים ביצירת קשר עין ובהסתכלות על פרצופים.
  • בנות גם מעריכות מגע רגשי, ליטופים, פינוק, תשומת לב מהסביבה. הן גם מאושרות מהאינטראקציה הזו. בהתבסס על גירויים אלו, בשלב מוקדם בחיים, הם יקבעו אם הם אהובים, מוערכים או דחויים. כבר בשלב זה, אנו רואים הבדלים רגשיים בין בנים ובנות.
  • לבנות יש כישורים לקרוא פרצופים ולזהות טונים. כך, עם שינוי קל בטון הדיבור של אמם, הם יידעו שהם לא רואים או מאשרים התנהגות מסוימת. בנים לא נולדים עם היכולת הזו. מכאן שכאשר נוזפים, ההורים צריכים להיות יותר נחרצים וברורים.
  • מכיוון שהקורפוס קלוסום של המוח גדול יותר אצל בנות מאשר אצל בנים, הם יכולים לבצע ריבוי משימות ולקחת על עצמם אחריות שונה מבלי להיות מוצף.