ילדים עם לקות ראייה ופעילויות בכיתה

שפעילויות לילדים עם לקויות ראייה יהיו כוללות
חשוב, במיוחד בכיתה, שפעילויות לילדים עם לקויות ראייה יהיו כוללות.
על ידי השתתפות בסדרה של פעילויות ומשחקים מכילים, ילדים עם לקות ראייה יכולים גם להרגיש שייכים ומהווים חלק חשוב מהכיתה.

החברה שלנו פועלת קשה כדי להבטיח שלילדים עם מוגבלויות - במקרה זה, לילדים עם לקות ראייה - תהיה גם גישה נוחה לפעילויות שהם נהנים מהם.

משחק עם ילדים אחרים היא אחת הפעילויות החשובות בחיי הילדים כשהם גדלים. מסיבה זו, כאן תמצאו סדרת פעילויות שיכולות לכלול ילדים עם לקות ראייה.

ליקויי ראייה אצל ילדים

לפי ארגון הבריאות העולמי, ישנן ארבע רמות שונות המסווגות את איכות הראייה שלנו:

  1. ראייה תקינה
  2. לקות ראייה בינונית
  3. לקות ראייה חמורה
  4. עיוורון

בתוך ארבע הקטגוריות הללו, אנשים מתייחסים בדרך כלל גם לשלוש תת הקבוצות הבאות: ראייה תקינה, ליקוי בינוני או חמור ועיוורון.

פעילות לילדים עם לקות ראייה

ילדים עם לקות ראייה מפתחים מיומנויות מוטוריות טובות יותר ומיומנים יותר בשימוש בחושים האחרים שלהם.

חשוב, במיוחד בכיתה, שפעילויות לילדים עם לקויות ראייה יהיו כוללות. כלומר, המורים צריכים לתכנן פעילויות שניתן לבצע עם כל הילדים.

יש לזה שורה של יתרונות עבור כל הילדים בכיתה:

  1. הילדים עם המוגבלות לא ירגישו נחותים מחבריהם לכיתה, אלא ירגישו שהם שווים. היבט זה חשוב מאוד לבריאות הנפשית שלהם.
  2. הילדים האחרים יהיו מודעים יותר לקשיים שעמם מתמודד חברם לכיתה עם לקות ראייה והם ייקחו עניינים כאלה ברצינות רבה יותר.
  3. כל הילדים יפתחו יכולות מוטוריות וחושיות טובות יותר במשחקים אלו, דבר שחשוב מאוד לילדים עם לקות ראייה, אך גם לטובת הילדים האחרים.

פעילות: תיבת נח

כדי להגדיר את המשחק הזה, המורה יחפש מרחב פתוח ורחב, ותציב מקליט במקום נוח שבו ישמעו אותו לכל הילדים. המקליט ינגן צליל של חיה או אחד מהאלמנטים (כמו מים, אש, רוח...).

הילדים עם הראייה התקינה יהיו עם כיסוי עיניים כך שאין להם יתרון על פני הילדים עם לקות הראייה. הילדים יתחברו או ירכיבו קבוצות בהתאם לכמה מעורבים במשחק.

ברגע שהכל יהיה במקום, המורה יתחיל להשמיע את הצלילים על המקליט. על הילדים להקשיב היטב ולהתקדם למקום שממנו הם חושבים שהקול מגיע.

כאן תמצאו סדרת פעילויות שיכולות לכלול ילדים עם לקויות ראייה
מסיבה זו, כאן תמצאו סדרת פעילויות שיכולות לכלול ילדים עם לקויות ראייה.

אם התלמידים שומעים את הצליל המושמע ומגיעים למקום הנכון, המורה ייתן להם ציור של החיה או האלמנט המדובר. הקבוצה שתאסוף הכי הרבה ציורים תזכה.

המשחק הזה שימושי מכיוון שהילדים עובדים כצוות ומקבלים החלטות ביחד. הילדים צריכים לשתף פעולה וכולם מתקדמים לעבר אותה נקודה ביחד. יתרה מכך, הם מפתחים את יכולות השמיעה שלהם ואת חוש ההתמצאות שלהם מכיוון שהם צריכים להקשיב ולנחש מהיכן מקור הצליל.

הם צריכים לנוע בזהירות על ידי הרחבת ידיהם ומגע סביבם כדי שלא יתקלו בילדים האחרים. הם גם צריכים את היכולת למקם את עצמם באמצעות החושים שלהם מלבד הראייה.

פעילות: הקוד הסודי

משחק הקוד הסודי מומלץ לילדים גדולים יותר כי הוא יכול להיות קצת יותר מורכב. בשטח פתוח רחב, המורה מרכיב מסלול מכשולים קטן.

מסלול המכשולים יורכב משבילים קטנים או שבילים בהם התלמידים צריכים לעבור ולהתמודד עם המכשולים בדרכם. הקבוצה הראשונה שתעבור את מסלול המכשולים תקבל גביע בקו הסיום.

כדי לעבור את הקורס ולהגיע לגביע, המורה תצמיד את הילדים ותכסה ילד אחד מכל זוג. זה אומר שהילד שאינו מכוסה עיניים צריך להדריך את האחר.

הפעילות הופכת לקשה יותר מכיוון שכל זוג תלמידים גם צריך לעבוד יחד לפני כן כדי ליצור קוד מיוחד כדי להעביר הנחיות זה לזה.

הקוד הסודי הזה צריך להיות מבוסס על צבעים או צלילים. לדוגמה, הקוד יכול להיות: צהוב, עבור ימינה; כחול, לך שמאלה; לנבוח כמו כלב, לקחת שלושה צעדים קדימה.

משחק זה עוזר לתלמידים לעבוד על המיומנויות הבאות:

  • מוצאים את דרכם מבלי יכולת לראות את סביבתם.
  • לשים את מבטחם בחבר אחר לכיתה.
  • פיתוח הזיכרון שלהם על ידי זכירת הקוד הסודי שעליו סיכמו.

פעילות: זיהוי חפצים

עבור ילדי בית ספר קטנים יותר, משחק זיהוי האובייקטים יכול להיות פעילות טובה לשילוב ילדים עם לקות ראייה. המורה מכסה את עיני הילדים כך שכולם מתמודדים עם אותה מגבלה והם מחלקים את החפצים כך שהילדים צריכים לסמוך על חוש המישוש שלהם כדי לזהות כל אחד.

זה מועיל אם האובייקטים פולטים סוג של צליל או עושים רעש. הם יכולים להיות גם עשויים מחומרים שונים. על החפצים להיות בעלי טקסטורות וגדלים שונים כך שהילדים ילמדו לזהות מגוון מאפיינים במגע. כל משחק יעזור לפתח את כישורי התפיסה שלהם על ידי גירוי המיומנויות המוטוריות שלהם.