הקשר בין ויטמין D להריון

העובדה שיש לך רמות ויטמין D טובות תשפיע על רמות ויטמין D של ילדך
כמו כן, העובדה שיש לך רמות ויטמין D טובות תשפיע על רמות ויטמין D של ילדך.
האם ידעת שיש קשר בין ויטמין D להריון? הבן יותר מדוע אתה צריך לשמור על רמות אופטימליות בזמן ההריון.

מזה כמה שנים, רמות נמוכות של ויטמין D נרשמות אצל אנשים במהלך בדיקות הדם השנתיות או החודשיות שלהם. למרות שברור שמחסור מוביל לבעיות בעצמות ובמערכת החיסון, מומחים קבעו קשר בין ויטמין D להריון.

האם ידעת שלכ -20 עד 40 אחוז מהנשים ההרות אין מספיק ערכים של ויטמין זה? לעיתים מדובר בבעיה הן עבור האם והן עבור התפתחות תקינה של העובר.

ויטמין זה מעורב בהשתלה נכונה של העובר ברחם. מחסור מגביר את גורם הסיכון לרעלת הריון וסוכרת הריון, בין שאר המחלות. רוצה לדעת יותר? המשך לקרוא.

ויטמין D ובריאות האישה

זהו הורמון המסונתז מה-7-דהידרוכולסטרול הקיים בעור כאשר הוא נחשף לקרני השמש האולטרה סגולות. הוא קיים גם במזונות עשירים בשומן, כגון חלמונים, מוצרי חלב ודגים שמנים.

אחד מתפקידיו הוא לקדם ספיגת סידן במעיים לחיזוק העצמות. זה גם אחראי על שמירה על שלמות דופן המעי ומפעיל תאי הגנה כדי להילחם בזיהומים. זה אפילו ממריץ הפרשת חומרים אנטי דלקתיים.

בין הבעיות העיקריות שנגרמות ממחסור בוויטמין D ניתן למנות קשיי כניסה להריון וסיכון להפלות. היא פועלת על רירית הרחם ומעדיפה השתלת עוברים ללא דחייה. משהו שמחקרים עדיין לא הוכיחו הוא השפעתו על איכות הביציות והזרע.

מחסור בוויטמין D והריון: רעלת הריון

מחסור בוויטמין D מופיע בדרך כלל מהשבוע ה-20 להריון ומתגלה בצורה של לחץ דם גבוה (סיסטולי מעל 140 מ"מ כספית ודיאסטולי מעל 90 מ"מ כספית), עלייה פתאומית במשקל, אגירת נוזלים ונפיחות בכפות הרגליים.

האם ידעת שיש קשר בין ויטמין D להריון
האם ידעת שיש קשר בין ויטמין D להריון?

ויטמין זה פועל על מערכת הרנין-אנגיוטנסין, הוא מונע התכווצות כלי דם שליה וממריץ שריר חלק של כלי דם ותאי אנדותל. בנוסף, ישנה ירידה בהפרשת הסידן בשתן ועלייה בהפרשת הפרה-הורמון (PTH). כתוצאה מכך, רמות ויטמין D פעיל יורדות.

סוכרת הריונית

סוג זה של סוכרת מקבל את שמו מהעובדה שרופאים מאבחנים אותה בדרך כלל בפעם הראשונה במהלך ההריון. זה כרוך בעלייה ברמת הגלוקוז בדם עקב חוסר רגישות לאינסולין. ולמרות שיש מספר גורמי סיכון, נראה שרמות לא מספקות של ויטמין D יכולות להגביר את הסיכון ב-39 אחוז.

בנוסף, כאשר נשים בהריון שומרות על רמות נורמליות של ויטמין D, יש ירידה בערכי המוגלובין, גלוקוז בדם ואינסולין. ממצאים אלו מצביעים על כך שהרגישות לאינסולין משתפרת באופן ניכר, אם כי מומחים אינם מודעים למנגנונים המעורבים. עם זאת, הם חושדים שלסידן יש קשר לזה.

סיבוכים אחרים

מחקרים הראו גם שהסיכון לעבור ניתוח קיסרי גבוה יותר אצל נשים עם מחסור בוויטמין D. זה נובע משרירי הרחם והבעיות הבאות שהם עלולים להתכווץ. מחסור גם מקל על הישנות של וגינוזיס חיידקי ולידה מוקדמת. עם זאת, התוצאות שנויות במחלוקת ויש צורך במחקרים נוספים.

בנוסף, מומחים מאמינים כי הרמות הנכונות של ויטמין D מונעות דיכאון לאחר לידה. הסיבה לכך היא מעורבותו בהגנה נוירונלית מפני חמצון וסינתזה של דופמין, המווסת את מצב הרוח. באשר לילדים עם רמות נמוכות של ויטמין D, הם נוטים לסבול מזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה במהלך חמש השנים הראשונות לחייהם.

מסקנה לגבי ויטמין D והריון?

כפי שראית, ויטמין D חיוני בכל שלב בחיים, במיוחד במהלך ההריון. על ידי שמירה על רמות טובות (40-60 ננוגרם/מ"ל), תעזור למנוע את הסיכון לסיבוכים לפני, במהלך ואחרי ההריון, וילדך יגדל בריא.

כמו כן, העובדה שיש לך רמות ויטמין D טובות תשפיע על רמות ויטמין D של ילדך. ולמרות שמומלצת חשיפה לאור שמש לפחות 15-20 דקות ביום, זה לבדו לא יספיק כדי להגיע לערכים מעל 30 ננוגרם/מ"ל.

לכן, תמיד עדיף להתייעץ עם רופא או איש מקצוע בתחום הבריאות לקבלת ייעוץ לגבי המינון והמותג של תוסף. רצוי לקחת את זה בבוקר עם מזון עשיר בשומן, כמו שמן זית כתית, פרוסת גבינה או אבוקדו.

פופולריים