4 עובדות מעניינות על ביציות

אנחנו רוצים לחלוק ארבע עובדות מעניינות על ביציות
היום, אנחנו רוצים לחלוק ארבע עובדות מעניינות על ביציות.
היום, אנחנו רוצים לחלוק ארבע עובדות מעניינות על ביציות. הגודל, המקור והתפקיד של הביציות של אישה במהלך ההפריה הם משהו שרבים מאיתנו יודעים עליו מעט.

קשה שלא לדבר על נשים ופוריותן מבלי להתייחס לביציות שלהן. תאים אלו מורכבים ומעניינים מאוד, ולכן הם לרוב הנושא היומיומי של מחקר מדעי. בשילוב עם זרע הם מולידים את המבנים שיולידו את התינוק העתידי, והפרטים הלא ידועים במבנה ובתפקוד שלהם הופכים אותם לבולטים עוד יותר. היום, נשתף ארבע עובדות מעניינות על ביציות.

מהן ביצים?

ביצים הן תאי המין הנשיים (או הגמטות), חיוניים לתהליך הרבייה. כאשר הם באים במגע עם הזרע של הגבר, התוצאה היא מבנה הנקרא זיגוטה, שיוליד את התינוק העתידי.

בערך כל 28 יום מתרחש תהליך הביוץ. בתהליך זה, מבנים הנקראים זקיקים - בתוך השחלות - מתפתחים לשחרור תאים הנקראים ביציות. ככל שחולפות השעות, הן מתפתחות לביצים כשהן עוברות דרך צינורות הרחם.

כל התהליך המורכב הזה הוא תוצאה של שינויים הורמונליים המתרחשים מדי חודש. חשוב כאן הוא התפקוד הנכון של ציר ההיפותלמוס-יותרת המוח-שחלה, המשחרר חומרים חשובים המסוגלים לבצע שינויים במערכת הרבייה הנשית.

4 עובדות מעניינות על ביציות

כפי שאולי שמתם לב, ביצים הן תאים יוצאי דופן. כיום אנו יודעים עליהם הרבה. אבל, מדי פעם, מדענים מגלים דברים מדהימים על איך הם עובדים. הנה כמה מהעובדות המעניינות ביותר על ביציות.

1. התפתחות הביצית מתחילה עוד לפני הלידה

זוכרים מה אמרנו על זקיקים? מסתבר שהמבנים הללו אינם פשוטים כפי שהם נשמעים. למעשה יש להם "צורות אבולוציוניות" רבות המשתנות בהתאם להתפתחות הילדה או האישה.

כאשר תינוקת נולדת, יש לה מאות אלפי זקיקים בשחלות, הנקראים זקיקים ראשוניים. מכיוון שאין הרבה אותות הורמונליים להפעיל אותם, רבים מהם נשארים רדומים או מתחילים למות בהדרגה.

ברגע שהילדה מתפתחת, השינויים ההורמונליים משתלטים. הזקיקים הופכים פעילים ומתחילים להוליד ביציות (באמצעות הביוץ). עם זאת, בשנים שבין לידה להתבגרות, רובם המכריע של הזקיקים מפסיקים להיות שימושיים. האחרון מסביר את גיל הרבייה הנמוך של נשים בהשוואה לגברים.

2. ביצים גדולות בהרבה מתאי זרע

עובדות מעניינות על ביציות
עובדות מעניינות על ביציות.

זה נכון! גודלו הממוצע של זרע הוא כ-0.05 מילימטר, בעוד שביצית מגיעה בין 0,15 ל-0,17 מילימטרים. מרשים, לא? אין לזה שום קשר למספר הגנים בכל תא, שכן לשניהם צריך להיות אותו מספר, כלומר חצי מהגנים של כל תא אחר באורגניזם האנושי.

זה עשוי להיות קשור לדינמיקה שיש לכל אחד במהלך ההפריה. הזרע חייב לעבור דרך הנרתיק ובתוך הרחם כדי למצוא את הביציות, משימה שמקלה על המבנה והגודל המיוחד שלהן.

3. הביוץ לא תמיד מתרחש באותו צד

בכל פעם שמתרחש מחזור חודשי משתחררת רק ביצית אחת. לנשים יש שתי שחלות (אחת בכל צד) ואלפי זקיקים פעילים שעלולים להוליד ביציות. זה יכול להיות קצת מסובך להבין איך הגוף מתאם כך שרק אחד מהזקיקים הללו מתפקד כל 28 יום.

זו תוצאה של השינויים ההורמונליים הגדולים שלא רק מיוצרים על ידי ההיפותלמוס או בלוטת יותרת המוח, אלא גם על ידי זקיקי השחלות עצמם. התאים האלה כל כך מורכבים, שאפילו היום, עדיין יש הרבה שאנחנו לא לגמרי מבינים לגבי איך התהליך מתחיל ומתואם.

תהליך זה כל כך מדויק עד שהביוץ מתרחש לעתים קרובות לסירוגין אצל חלק מהנשים. כלומר, בחודש אחד זה מתרחש בצד אחד ובחודש הבא זה משתנה. סביר להניח שזה קורה על מנת לשמור על פוריות במקרה שאחת משתי השחלות ניזוקה לצמיתות.

4. יכול להיות מחזור ללא ביוץ

מנקודת מבט רפואית, הדבר מכונה "מחזור וסת anovulatory" והוא גורם שכיח לאי פוריות. אבל מה יכולות להיות הסיבות לכך שאישה לא משחררת ביציות כמו שצריך?

ברוב המקרים, זה תוצאה של בעיות הורמונליות. תסמונת שחלות פוליציסטיות היא דוגמה אחת, ומנקודת מבט קלינית, חולות אלו נוטות לסבול מעודף משקל, אקנה, שיער פנים ומחזור לא סדיר.

תאים מיוחדים ומעניינים מאוד

תאי ביצית הם מרתקים ומיוחדים מאוד, בדיוק כמו תאי זרע. הן בבריאות והן במחלות, הם בולטים במאפיינים הייחודיים שלהם, שלא ניתן למצוא כמעט באף תא אחר בגוף. לכן, מומלץ לדאוג לבריאותם באמצעות בדיקות גינקולוגיות תכופות.

פופולריים