האם אמהות מדבקת?

האם אמהות מדבקת בקרב חברים
האם אמהות מדבקת בקרב חברים?
לפעמים נדמה שכשאישה נכנסת להריון, פתאום כל החברות שלה רוצות להיות גם אמהות. עם זאת, זה לא אומר שהרצון ללדת הוא כלל. לא כל מקרה זהה.

ישנן מספר השערות שמסתובבות בציבור הרחב לגבי אמהות והשפעותיה הפסיכולוגיות על נשים. אחת התיאוריות המניעות את רעיונות האימהות שלנו היא הרעיון של אינסטינקט אימהי. יש גם הרבה סקרנות סביב הרעיון שאמהות מדבקת.

אמנם בוצעו מחקרים רבים והתוצאות שלהם היו מאירות עיניים, אבל עדיין יש הרבה שאנחנו לא יודעים לגבי האמהות כתופעה חברתית. בואו נסתכל קצת יותר מקרוב על הנושא הזה במאמר הבא.

ספקולציות לגבי אמהות

מקובל היה לחשוב שהאינסטינקט האימהי היה משהו הטבוע בכל הנשים בעבר. בהחלט הייתה אמונה חזקה שאמהות היא אחד הכוחות הביולוגיים החזקים ביותר. נראה היה שאמהות היא תופעה בלתי ניתנת לעצירה, ללא קשר לחינוך, אורח חיים או גורמים אחרים.

הם גם האמינו שכל אישה הייתה אם פוטנציאלית טובה בעבר. אנשים ציפו מנשים נטולות ילדים שיטפלו באחייניותיהן ובאחיינים ובילדים של אחרים מחוץ למעגל המשפחתי שלהם. בכלל, הרעיון היה שכל אישה טובה בטיפול בילדים ושזה מהנה לה מטבעה.

עם הזמן, רעיונות אלה עזרו גם להפיץ מספר ספקולציות חזקות לגבי אמהות. אחד מהם הוא הרעיון שהריון מדבק.

נראה היה שכאשר אישה החליטה להביא ילד לעולם ונכנסה להריון, כך גם הנשים במעגל החברתי שלה (חברים, עמיתים לעבודה או קבוצות חברתיות אחרות). חברים לא יכלו שלא להרגיש את האינסטינקטים האימהיים שלהם קוראים להם.

במקרים רבים נראה היה שזה אכן כך. במיוחד בין חברים בני אותו גיל. עם זאת, תמיד יש יוצאים מן הכלל וזה לא נכון לחשוב על הריון כעל משהו מדבק. אחרי הכל, יש הרבה גורמים שצריך לקחת בחשבון ולא כל מקרה זהה.

האם אמהות מדבקת בקרב חברים?

בשנת 2014 פורסם מחקר מעניין בנוגע להשפעה החברתית של הריון על קבוצות ידידות. המחקר בוצע על ידי המומחים ניקולטה בלבו וניקולה ברבן והוא זכה לכותרת: "האם התנהגות פוריות הופכת למדבקת בין חברים?"

החוקרים חקרו את התנהגותם של 1700 מתבגרים ומבוגרים צעירים באירופה (טווח הגילאים של המדגם היה בין 15-30 שנים).

יש גם הרבה סקרנות סביב הרעיון שאמהות מדבקת
יש גם הרבה סקרנות סביב הרעיון שאמהות מדבקת.

כתוצאה מהמחקר, החוקרים הבינו שהבנות שלמדו בבית הספר התיכון הושפעו מאוד מחבריהן בכל הנוגע להחלטתן להפוך לאמהות. לכן, אם אחת מהן הייתה רוצה להיכנס להריון, גם האחרות היו רוצות להיכנס להריון. זה קורה גם עם הרגלים כמו שתייה, עישון או פעילות גופנית.

כשמגיע הזמן להסביר אם אמהות היא משהו מדבק בין חברים או אפילו בקרב נשים שאינן בהכרח חברות, בלבו מציין את הדברים הבאים:

"אנחנו מאמינים שיש שלושה הסברים אפשריים. ראשית, אנשים משווים את עצמם לחברים שלהם. להיות מוקף בחברים שהם הורים טריים גורם לאנשים להרגיש לחץ להביא ילדים גם לעולם. שנית, חברים הם מקור למידה חשוב. להיות הורים זה שינוי קיצוני. על ידי התבוננות בחברים שלהם, אנשים לומדים כיצד למלא את התפקיד החדש הזה. לבסוף, הבאת ילדים במקביל לחברים עשויה להביא יתרונות רבים - חברים יכולים לחלוק את חווית הפוריות ובכך להפחית את הלחצים הקשורים להריון וגידול ילדים. זה גם קל יותר לאנשים להישאר חברים כשהם חווים הורות בו זמנית".

קבוצות חברתיות הן חזקות

מה שהמחקר למעלה רוצה לשדר הוא שבגילאים מסוימים, בסביבה מסוימת (כמו בית ספר תיכון), יולדות מדבקת בין בנות. זה יכול להשפיע לטובה על הבריאות הפסיכו-רגשית שלהם מכיוון שחברי הקבוצה חולקים את החוויות, הספקות, הפחדים והעצות שלהם.

הם מקלים על הפחדים או החרדות שלהם והם בריאים יותר מבחינה רגשית כי הם מרגישים את התמיכה של חבריהם. הם לא רק חולקים מידע על רופאי ילדים וחיסונים. חברים גם חולקים ספקות לגבי דרכי גידול ילדיהם וביצוע פעילויות מסוימות וכו'.

אז מה?

מחקרים מראים שהשאלה לגבי הריון והנטייה החברתית להעתיק או לרצות גם להיכנס להריון היא מורכבת. הקבוצות החברתיות שלנו יכולות לעצב את תחושת השייכות שלנו. הם גם משפיעים על החשיבה שלנו הרבה יותר ממה שאנו נוטים להכיר.

עם זאת, כפי שהזכרנו קודם, לא כל הנשים זהות והן לא צריכות להרגיש מחויבות לקבל החלטות חייהן על סמך אינסטינקטים אימהיים. נשים שבוחרות לעולם לא להביא ילדים לעולם אך עדיין מנהלות חיים מלאים ומאושרים הן דוגמה מובהקת לכך.

פופולריים