11 טיפים לשיפור האיות של ילדכם

אם אתה רוצה לשפר את האיות של ילדך
אם אתה רוצה לשפר את האיות של ילדך, אז כהורה, תצטרך לעבוד יד ביד עם המורים של ילדך.
אם הילדים שלכם מתקשים באיות, אז למה שלא תעשו איתם את הפעילויות הפשוטות האלה? הם יעזרו להם ללמוד ולהנות בו זמנית.

אם אתה רוצה לשפר את האיות של ילדך, אז כהורה, תצטרך לעבוד יד ביד עם המורים של ילדך.

כדי שילדים ישתפרו באיות, הם יצטרכו לחזק היבטים כמו מודעות פונולוגית ומורפולוגית ולהבין את הדינמיקה של השפה. ברגע שהם הגיעו לבגרות בהיבטים אלה, אז אתה יכול ליישם פעילויות ואסטרטגיות.

"תהליך רכישת כתיב הוא לרוב תהליך ארוך וקשה, ולכן יש להניע אותו בשנים הראשונות של החינוך היסודי ולחזק אותו בכל השנים שלאחר מכן. בתהליך זה מתערבים היבטים חשובים כמו זיכרון, קשב, יכולת של מערכות יחסים ושיוך של אלמנטים ותחושת הקצב".

- פלורנטינו פארדס -

כיצד לשפר את האיות של ילדך בשיטות מסורתיות
כיצד לשפר את האיות של ילדך בשיטות מסורתיות.

בהתאם לגישה שאתה רוצה לאמץ, הפעילויות לשיפור האיות של ילדך יכולות להשתנות. הנה כמה אפשרויות ליישם בהתאם להעדפות ולתחומי העניין של ילדך.

כיצד לשפר את האיות של ילדך בשיטות מסורתיות

 • שימוש במילון. לימוד הילדים שלך להשתמש במילון לא רק מאפשר להם לבדוק את האיות הנכון של מילים, אלא גם מניע את הקריאה ואת ההתלהבות לגלות יותר. כדי להגביר את ההנאה שלהם, אתה יכול להשתמש בגרסאות אינטראקטיביות או מאוירות.
 • כתיבת מכתבים. גרסה יעילה יותר של הכתבה מסורתית היא לבקש מילדים לכתוב טקסט. כך תוכלו לזהות ולתקן טעויות ולספק משוב חיובי.
 • תרגילי מודעות פונולוגית ומורפולוגית. הבחנה בין פונמות, הברות ומבנה מילים עוזרת לילדים להבין את הסיבה לכללים השונים. תרגיל טוב הוא ליצור משפחות של מילים שחולקות את אותם השורשים ולאחר מכן לשנות אותן כדי להראות לילד כיצד הן משתנות.
 • שיטת העתקה. תרגול נפוץ, אך מונוטוני, עבור חלק מהילדים הוא לכתוב מחדש את המילה שגורמת להם לבעיות עד שהם מסוגלים לשנן כיצד היא מאויתת. לפעמים זה עשוי לעבוד, אבל זו לא אמורה להיות השיטה היחידה שבה אתה משתמש.

השיטה הרב חושית

שיטה זו, שהוצעה על ידי Forgione, ולאחר מכן מחוזקת על ידי מחברים אחרים, מורכבת מארבעה שלבים:

 • שלב ויזואלי. אנו קולטים את המילה ומזהים את הגרפמות ואת ההפרדה ההברה. בשלב זה, רצוי להשתמש בצבעים עזים כדי להקל על שיוך המושגים.
 • שלב שמיעתי. בשלב זה של התהליך, אנו מקשרים את התמונה לצליל המילה. בבית, תצטרכו להראות לילד את ההגייה והניסוח המתאימים של המילה תוך הצגת הייצוג הגרפי בו זמנית.
 • שלב גנוסטי. כבר עבדת על הפונטיקה וגיבשת את הקונספט. הגיע הזמן ללמד אותם את משמעות המילה ולהראות להם דוגמאות כיצד ניתן להשתמש בה, ובאיזה הקשר.
 • שלב מוטורי. השלב האחרון הוא שלב ההפקה וזה אמור להתקיים רק כשהילד כבר הבין את האיות בערוצים שונים. רכישת זיכרון מוטורי מרמזת על חזרה שיטתית על יצירת המילה ובמידת הצורך על התיקונים.

תרגילים יעילים נוספים לשיפור האיות של ילדך

 • אותיות מגנטיות. הציעו להם את האפשרות להשתמש באותיות מגנטיות בצבעים ובגדלים שונים. יש כאן אפשרויות רבות ושונות. אתה יכול לתת להם כמה אותיות ולבקש מהם ליצור מילים או להראות להם תמונה ולבקש מהם לאיית חפץ שהם רואים. לחלופין, אתה יכול להגיד להם לאיית את שמם, או, לבסוף, אתה יכול לתת להם הכתבה קצרה מאוד. זהו תרגיל יעיל ומהנה מאוד לילדים בקבוצות גיל שונות.
 • השתמש בחול או קצף גילוח. או לשים חול במיכל או קרם גילוח על משטח שטוח. באצבעותיהם הם צריכים לרשום את כל המילים שאתה אומר להם ותוכל לבצע תיקונים בעת הצורך. ילדים לומדים דרך החושים וזו דרך מהנה לעשות זאת.
 • לטפח את הרגל הקריאה. ללא ספק, הדרך הטובה ביותר ללמוד לכתוב ולהשתמש במילים היא לקרוא אותן שוב ושוב. השתמש בזמן סיפור לפני השינה כדי לעזור לילדים שלך ללמוד לפחות מילה אחת ללילה. בנוסף להרחבה משמעותית של אוצר המילים שלהם, הם ישפרו את הרגלי הכתיבה שלהם.

בעזרת פעילויות והמלצות פשוטות אלו, תוכל לשפר את האיות של ילדך בבית. אף אחד מהם אינו תרגיל שגוזל זמן, ולעובדה שהם מהנים בהחלט תהיה השפעה חיובית על חייו האקדמיים והתקשורת של ילדכם.