חשיבות החינוך הרגשי בכיתה

ישנם נתונים רבים התומכים בחשיבות של פיתוח חינוך רגשי בכיתה
ישנם נתונים רבים התומכים בחשיבות של פיתוח חינוך רגשי בכיתה, במיוחד בשילוב עם התפתחות אקדמית.
חשוב להמשיך ולמצוא דרכים לשילוב חינוך רגשי בכיתה. במאמר זה, נבחן את הסיבות לכך שחינוך רגשי צריך להיות חלק מתכניות הלימודים בבית הספר.

לדבריהם, כישורים חברתיים ורגשיים הם אינדיקטורים ליכולת של אדם להסתגל לסביבתו ולשינוי. הם גם אומרים שמיומנויות רגשיות הן אינדיקטור טוב להצלחה בעתיד. מסיבות אלו, אנו הולכים לראות מדוע חשוב לשלב חינוך רגשי בכיתה.

מיומנויות התפתחותיות בסיסיות כמו חברותיות, יציבות רגשית, אהדה ומודעות יכולות להיות חשובות לא פחות מהאינטליגנציה הקוגניטיבית, אולי אפילו יותר - במיוחד במונחים של מה שאדם יתמסר לו בעתיד.

זה יכול להיראות קשה למחנכים למצוא דרכים יעילות לתעדוף כישורים רגשיים וחברתיים. קשה לדעת איך ללמד את היכולות האלה או איך להעריך אותן. עם זאת, חשוב לזכור שלהוראת מיומנויות רגשיות היא לא רק אופנה חולפת. עלינו ללמוד לשים לב טוב יותר לרגשות ולהתייחס אליהם כאל עדיפות נוספת בכיתה.

חינוך כללי צריך תמיד ללמד ילדים מיומנויות חברתיות ולכלול אסטרטגיות להעברת לקחים חשובים לגבי הרגשות שלנו. אנחנו לא צריכים להזכיר שרגשות הם חלק מחיינו בכל רגע, 24 שעות ביממה. ילדים ימשיכו להתמודד עם רגשות לאורך חייהם. הם צריכים לדעת איך לנהל אותם.

חינוך רגשי תורם ישירות להצלחה ולאושר שהילד יפגוש כמבוגר. יתרה מכך, עבור ילדים רבים, בית הספר הוא המקום היחיד בו הם יכולים לטפל בכל הליקויים בתחומים אלו. הם עשויים לבוא ממשפחות בעייתיות או שחסרים להם משאבים מסוימים בבית.

שילוב של חינוך רגשי והתפתחות אקדמית

חוויות למידה יכולות לשלב יכולות רגשיות והתפתחות אקדמית. זה ישפר את איכות סביבת הלמידה הכוללת.

התלמידים ילמדו להיות יעילים יותר בשיעורים הנוכחיים שלהם וכאשר הם נכנסים לכוח העבודה כמבוגרים. שליטה רגשית ומודעות טובים יותר יסייעו גם לשפר את החברה של המחר.

מחקרים בנושא חינוך רגשי בכיתה

ב- Ready to lead, דו"ח שהופק על ידי ארגון בשם Collaborative for Social, Emotional, and Academic Learning (CASEL) באירופה, הציגו החוקרים את תוצאות הסקר שלהם לגבי אינטליגנציה רגשית וחברתית.

חשוב להמשיך ולמצוא דרכים לשילוב חינוך רגשי בכיתה
חשוב להמשיך ולמצוא דרכים לשילוב חינוך רגשי בכיתה.

הם גילו כי אינטליגנציה רגשית עוזרת להכין ילדים והיא יכולה לשנות את בתי הספר. ישנם נתונים רבים התומכים בחשיבות של פיתוח חינוך רגשי בכיתה, במיוחד בשילוב עם התפתחות אקדמית.

הדו"ח גם מצטט מטה-אנליזה משנת 2011 שבה הראה שלתלמידים שעובדים על החינוך הרגשי שלהם בכיתה יש רמות טובות יותר של ביצועים אקדמיים. עבודתם האקדמית גבוהה ב-11 נקודות אחוז מאלה שלא מקבלים השכלה מותאמת לרגשותיהם.

יתר על כן, הדו"ח חולק ממצאים לגבי התקדמות במדעי המוח, המראים כיצד עבודה על אינטליגנציה רגשית בילדות היא יסודית לבריאות רגשית וליכולות התמודדות לאורך החיים.

"לעבודה על אינטליגנציה רגשית בחינוך ילדות יכולה להיות יתרונות אקדמיים בטווח הארוך. יתרונות כמו שיפור ביכולת הקריאה ורכישת אוצר מילים".

איך המורים מרגישים לגבי העבודה על חינוך רגשי בכיתה?

על פי דו"ח CASEL, העניין בפיתוח אינטליגנציה רגשית הוא גבוה בקרב מורים ומנהלים בבתי ספר. נראה שהבמאים, ספציפית, מגלים עניין רב בפיתוח שיטות להוראת אינטליגנציה רגשית.

מתי זה יעמוד בראש סדר העדיפויות?

למרות שהרוב הגדול של בעלי העניין בחינוך מסכימים שחינוך רגשי הוא חשוב, הם נוטים להיות בשוליים. מחנכים, בדרך כלל, מגלים יותר עניין באקדמיה בלבד מאשר בהתפתחות הכללית של הילד.

זו יכולה להיות רק שאלה של זמן עד שחינוך רגשי יאומץ באופן נרחב. יש לקוות שבעתיד הקרוב נגלה יותר ויותר קבלה ושילוב של גישה זו בבתי הספר.

ההתקדמות שנעשתה בתחום החינוך הזה ישנו בהדרגה גישות פדגוגיות באופן רחב יותר. זה תהליך ארוך ואיטי, אבל מאוד הכרחי.

פופולריים