שלב טרום הקריאה בילדים

תקופה זו ידועה כשלב טרום הקריאה
תקופה זו ידועה כשלב טרום הקריאה, והיום נספר לכם כיצד לעודד מיומנויות קריאה אצל ילדים קטנים.
שלב הקריאה המוקדמת הוא אחד השלבים היקרים והחשובים ביותר בהתפתחות הילדים. במאמר הבא נספר לכם מה אתם צריכים לדעת. לקחת הערה!

לפני שילדים מתחילים לקרוא, הם מפתחים מערך של יכולות טרום קריאה הכרוכות בסימנים מוקדמים של אוריינות. סימנים אלה מייצגים את הצעד הראשון ללמוד כיצד לקרוא ולהתחיל בעולם הקריאה הנלהב הזה. תקופה זו ידועה כשלב טרום הקריאה, והיום נספר לכם כיצד לעודד מיומנויות קריאה אצל ילדים קטנים. לקחת הערה!

נכון שכל ילד מתפתח בקצב שלו. עם זאת, ישנן יכולות הכנה נפוצות לקריאה שקטנים מפתחים בהתאם לגילם. יכולות קדם-קריאה אלו מסייעות להורים ולמחנכים לדעת כיצד ללוות את התפתחות ילדיהם. יחד עם זאת, הם משמשים התראה לכל מיומנות קריאה או נושא שעלול לדרוש תשומת לב נוספת.

עם זאת, עדיף לא ללחוץ יותר מדי על ילדים כשמדובר בפיתוח הרגלים אלו. לחיצה על ילדים יכולה למעשה להתברר כבלתי פרודוקטיבית ולעכב את הלמידה שלהם. יתרה מכך, זה עשוי למנוע מהם ליהנות מקריאה בהמשך החיים.

למעשה, רוב התינוקות אוהבים כשאחרים קוראים להם. לכן, הקמת שגרת סיפור יומיומית לפני השינה היא לא רק דרך לבנות קשרים חזקים עם הקטנים שלך. זוהי גם דרך להגביר את ההתפתחות הרגשית והקוגניטיבית של ילדים ואת רכישת כישורי השפה הדרושים.

יכולות קריאה בשלב קדם הקריאה

בקיצור, היכולות הנוגעות לשלב טרום הקריאה הן אלו שילדים צריכים כדי ללמוד לקרוא. אלו היבטים שמפיגים את הלחץ והקושי שהם עלולים לחוות בשלב למידה זה.

עזרה לילדים לפתח מיומנויות הכרחיות בשלב הקדם-קריאה הוא אחד הדברים הטובים ביותר שהורים יכולים לעשות. ההתערבויות שלהם יהפכו את חווית לימוד הקריאה לפשוטה ומהנה יותר.

ישנן שש מיומנויות קדם קריאה ראשוניות שילדים מפתחים לפני ובמהלך הגיל הרך. אם הם ילמדו את המיומנויות הללו כראוי, אז הלמידה בהמשך תהיה הרבה יותר קלה. כישורים אלה הם הבאים:

1. מוטיבציה

זה פשוט אומר שהקטנים מתלהבים ומתעניינים בקריאת ספרים. כדי שזה יקרה, ההורים חייבים לתת דוגמה נכונה על ידי קריאה מול ילדיהם. אתה יכול לעשות זאת עם כל מסמך שגלוי לילדים שלך. למעשה, רשימת קניות פשוטה, מתכון או מייל יספיקו כדי להראות לקטנטנים שגם אתם נהנים לקרוא.

2. מיומנויות נרטיביות

ישנן שש מיומנויות קדם קריאה ראשוניות שילדים מפתחים לפני ובמהלך הגיל הרך
ישנן שש מיומנויות קדם קריאה ראשוניות שילדים מפתחים לפני ובמהלך הגיל הרך.

להיות בעל יכולות נרטיביות פירושו להיות מסוגל לתאר דברים ולספר מחדש את אירועי הסיפור. עם זאת, עבור ילדים קטנים, זה יכול להיות פשוט לחזור על שמות החפצים והדמויות העיקריות שהם רואים בתמונות.

3. מודעות לדפוס

מודעות לדפוס פירושה שילדים צריכים להבין שכל מילה בדף מייצגת מילה מדוברת. זהו חלק מהותי בשלב הקדם-קריאה. מה שכן, זה אומר גם לדעת איך להתמודד עם ספר. במילים אחרות, באיזה צד נמצאת הכריכה, איך קוראים ספר ואיך הופכים את דפיו.

4. אוצר מילים

אוצר מילים פירושו פשוט לדעת את שמות הדברים ולחבר אותם עם חפצים, רגשות ורעיונות. לפעמים, זה מתייחס לכישורי השפה בעל פה שיש לילד.

5. מודעות פונולוגית

מודעות פונולוגית היא מה שקודמת לפונטיקה. זה כרוך בגילוי מילים, בידיעה שמילים מורכבות מצלילים קטנים יותר, וששחזור של צלילים בודדים אלה מייצר מילים.

6. הכרת אותיות

ידיעת מילים היא יכולת נוספת המתפתחת בשלב הקדם-קריאה. זה כרוך בהבנה שהאותיות שונות זו מזו ויש להן שם וצלילים משלהן. זה כרוך בכל היבט של עזרה לילדים לזהות את השמות והצלילים של כל אות.

טיפים ללימוד קריאה

מספרים סיפורים על תמונות

עודדו את ילדכם ליצור סיפורים המבוססים על תמונות אקראיות. זה לא משנה אם אתה משתמש בתצלום או בפרסומת ממגזין. שאלו את ילדכם מי הדמויות, מה הם עושים ולמה הם עושים זאת.

משפטים ומילים נפוצות

השתמש ברצועות עם משפטים או פיסות קרטון כדי לכתוב את השמות של חפצי בית נפוצים. צור משחק, הדבק סט אחד של רצועות על פריטים בביתך ותן סט נוסף לילדך לשחק איתו. אל תכריח את ילדך להתאים את שני הסטים.

במקום זאת, הרעיון הוא שקטנים יכירו את ההיבט של המילים לפריטים נפוצים. כך הם יבואו ליצור את החיבור בעצמם. לא ייקח הרבה זמן עד שילדכם יראה לכם שהוא מזהה את המילים המופיעות בביתכם.

השימוש באותיות מגנטיות

השקעה בכמה סטים של אותיות מגנטיות היא אחת האפשרויות הטובות ביותר לילדים ללמוד איך לקרוא. אבל ראשית, תנו לילדכם לשחק בחופשיות עם האותיות ולהכיר אותן. ודא שכל התנועות באותו צבע. בהתחלה, אתה יכול פשוט לאפשר לילדך ללמוד את שמות האותיות ואיך הן נראות.

לסיכום, כפי שניתן לראות, ישנם דברים רבים שהורים יכולים לעשות כדי לעודד למידה בשלב הקדם-קריאה. ללא ספק, עם קצת מאמץ וסבלנות, תעניקו לילדיכם את הכלים הדרושים לגלות את העולם המופלא של הקריאה.

פופולריים