עקרונות בסיסיים של למידה מבוססת כישורים

המטרה של למידה מבוססת כישורים היא להכין את התלמידים להתמודד עם כל אתגר שהעתיד עשוי להביא להם
המטרה של למידה מבוססת כישורים היא להכין את התלמידים להתמודד עם כל אתגר שהעתיד עשוי להביא להם.
בואו להכיר את העקרונות הבסיסיים של למידה מבוססת כישורים.

המטרה של למידה מבוססת כישורים היא להכין את התלמידים להתמודד עם כל אתגר שהעתיד עשוי להביא להם. המטרה העיקרית של שיטת למידה זו היא לתת לכל תלמיד את האפשרות לשלוט במיומנויות הדרושות לו על מנת להפוך למבוגר מוצלח.

התלמידים מסוגלים לשלוט ביעדי למידה ספציפיים ומוחשיים. זהו מודל חינוכי שבו לתלמידים יש את התמיכה האישית שהם צריכים בהתאם לצרכי הלמידה האישיים שלהם. זו שיטה שיש לה כמה עקרונות חשובים.

שוויון הוא ההיבט החשוב ביותר של למידה מבוססת יכולות

שוויון לא אומר לתת לכל תלמיד את אותו הדבר בדיוק. המשמעות היא לתת לכל תלמיד את מה שהוא או היא צריכים כדי להגיע לאותן מטרות כמו עמיתיו.

זהו עיקרון בסיסי בלמידה מבוססת כישורים. מדובר בחיפוש מודע, הבנה וביטול של דעות קדומות פוטנציאליות בבית הספר. התלמידים נלמדים ונתמכים בהתאם לנקודות החוזק והחולשה האישיות שלהם.

ציפיות ההישג המבוססות על תרבות, מעמד חברתי, הכנסה משפחתית או שפה מתבטלות לחלוטין במודל חינוך מסוג זה.

למידה מבוססת כישורים עוזרת ליצור תרבות מכילה שבה כל התלמידים מרגישים בטוחים ומכובדים.

הגדרת היכולות

על המורים להגדיר מראש את הכישורים ולהגדיר יעדי למידה לכל תלמיד. על מה הם יבססו את היכולות הללו? ובכן, במקום להעריך רק את הידע התיאורטי שהילדים רכשו, הכישורים מתמקדים בהבנה המעשית של התלמיד את הנושא.

הם יכולים לבסס את הכישורים האלה על:

  • הבנת מושגי מפתח
  • יכולת ליישם ידע לבעיות חשובות ספציפיות
  • שליטה במיומנויות רלוונטיות

חשוב לקבל את דעתם של כל צוות ההוראה כדי לפתח רעיונות לגבי הידע והמיומנויות שילד יזדקק לו כדי להפגין שליטה בנושא.

שקיפות ואחריות בלמידה מבוססת כישורים

הכרת מטרות הלמידה המוגדרות לכיתה (ולבית הספר כולו) היא קריטית. צוות המורים צריך להציג אותם בצורה ברורה הן לתלמידים והן להורים.

בואו להכיר את העקרונות הבסיסיים של למידה מבוססת כישורים
בואו להכיר את העקרונות הבסיסיים של למידה מבוססת כישורים.

במערכת למידה מבוססת כישורים, התלמידים יודעים ומבינים את שלושת הגורמים הללו כשהם מתחילים כל שלב:

  • מה שהם צריכים ללמוד
  • הגדרת הכישורים הנדרשים
  • כיצד מורים יעריכו את הידע שלהם

כאשר לכל תלמיד יש את המטרה הסופית בבירור, אז הוא או היא יוכלו לקחת אחריות רבה יותר על החינוך שלו.

לדוגמה, בואו נחשוב על תלמיד שמסוגל להבין שהוא צריך להשתמש בידע שלו במתמטיקה וליישם אותו בפרויקט ספציפי, כמו עיצוב גינה קטנה. הם יודעים שהם יצטרכו להשתמש במיומנויות מתמטיקה כדי למדוד את גודל השטח או לקבוע כמה צמחים יתאימו לגינה.

אם התלמיד מבין בבירור מה עליו לעשות כדי להיות מיומן ולהתקדם בכיתה, אז הוא יוכל לשלוט יותר על הלמידה שלו. כאשר הם נתקלים בבעיה במהלך העבודה על הפרויקט, או כאשר הם שמים לב שחסר להם הידע הספציפי לעשות זאת היטב, אז הם יידעו שהגיע הזמן לבקש עזרה.

מורים מעריכים ושולטים כיצד התלמידים לומדים

מורים מבצעים סוגים שונים של הערכה בכיתותיהם. עם זאת, בלמידה מבוססת כישורים, אנו יכולים למצוא סוגים ספציפיים של הערכות שימושיות במיוחד.

הערכות מעצבות

הערכות אלו מסייעות למורים לקבוע היכן נמצא כל תלמיד בתהליך הלמידה ולהתאים את הוראתם לפי הצורך. הם נותנים למורים את היכולת להסתגל בזמן אמת ולזהות תחומים מרכזיים שבהם התלמידים צריכים להשתפר.

הערכות אותנטיות

לבקש מהתלמידים לקחת את הידע שלהם וליישם אותו במצבים בעולם האמיתי היא עוד דרך מצוינת להפגין שליטה. בנוסף, התלמידים יכולים לפתח את המיומנויות שהם יצטרכו בעתיד.

הערכות אותנטיות יכולות לכלול שימוש בכישורי שפה זרה כדי לכתוב מכתב להגשת בקשה לתכנית חילופי חילופין בינלאומית. דוגמה נוספת יכולה להיות שימוש בידע בפיזיקה כדי לתכנן ולבנות מגדל יציב מחומר מסוים.

בסופו של דבר, למידה מבוססת כישורים עוזרת לתלמידים לפתח ולהפגין שליטה בנושא. היא גם בונה תרבות של שוויון והכלה, ומכינה את התלמידים לחיים שמעבר לכותלי הכיתה.

פופולריים