מדוע ילדים מוציאים את הלשון תוך כדי ריכוז?

יש ילדים שמוציאים את הלשון בזמן שהם מתרכזים
יש ילדים שמוציאים את הלשון בזמן שהם מתרכזים.

יש ילדים שמוציאים את הלשון בזמן שהם מתרכזים. זו מחווה כל כך נפוצה שבעיקר לא מורגשת. כולנו ראינו ילדים עושים את זה, אבל למה זה קורה?

לדברי מומחים, ילדים נוטים לעשות זאת בין הגילאים 5 עד 9. הוצאת לשון תוך כדי ריכוז אינה בעיה נפשית או כללית. ככל הנראה זהו רפלקס שנוצר בין שפה וכישורים מוטוריים.

זהו מנגנון דומה לאופן שבו אנו מבצעים מחוות עם הידיים או הפנים שלנו תוך כדי דיבור. במקום לעשות זאת, הם מוציאים את הלשון.

כשילדים מוציאים את הלשון החוצה, זה יכול להיות סימן שהם מאוד מרוכזים במה שהם עושים. זה מתגמל לראות אותם כל כך ממוקדים בפעילות וששום דבר סביבם לא מסיח את דעתם. יכול להיות שיש רעש, ילדים אחרים משחקים, מוזיקה או אנשים מדברים. אבל שום דבר לא מוריד את הריכוז שלהם.

למה הם מוציאים את הלשון כשהם מרוכזים?

לאחרונה החלו מדענים להתעניין בסוג זה של התנהגות. על פי מחקר אחד, ילדים עושים זאת בגלל הקשר ההדוק בין שפה ומרכזי פעילות מוטורית. תוצאות המחקר הראו שזה לא רק על הוצאת לשונם החוצה אלא על דפוסים שניתנים לצפייה.

על מנת לבצע את המחקר הם הקליטו כ-14 ילדים בזמן שהם עשו פעילויות שונות. הם חקרו ילדים בני 5, וכולם היו ימניים.

החוקרים צפו בילדים כשהם משלימים תרגילים שתוכננו במיוחד לביצוע הניסוי. התרגילים מדדו רמות שונות של מיומנויות מוטוריות.

הם גילו שרפלקס זה כרוך במוטוריקה עדינה. עם זאת, הם הופתעו כשהבחינו שהרפלקס מופיע יותר בתרגילים שדורשים יותר תנועה. במילים אחרות, הילדים הביעו את הריכוז שלהם בחשיפה קלה של לשונם.

למה הם מוציאים את הלשון כשהם מרוכזים
למה הם מוציאים את הלשון כשהם מרוכזים?

החוקרים הבחינו שילדים מוציאים את הלשון משני הצדדים. הם גם הדגישו באיזו תדירות הילדים ביצעו את המחווה הזו וכן כמה זמן היא נשמרה.

כנראה שילדים מוציאים את הלשון בתדירות רבה יותר בזמן שהם עושים פעילויות הדורשות פחות דיוק. הם לא עושים את זה כל כך עם פעילויות הכרוכות במוטוריקה עדינה.

החוקרים הצליחו להסביר שהתנהגות זו קשורה לתקשורת. הם קבעו שברוב המקרים, ילדים מוציאים את הלשון על הקומיסוס השמאלי; שמתאים להמיספרה המוחית שקשורה לשפה.

עכשיו שאתה יודע....

אנחנו מהמרים שאתה יודע על מה אנחנו מדברים. כולנו ראינו ילדים מוציאים לשון כשהם מתרכזים, אבל עכשיו אולי נדאג לזה יותר. זו מחווה כל כך עדינה, ועכשיו, גם מעניינת.

התבונן בילד שלך. בררו באילו פעילויות הם נוטים להוציא לשון, ולגלות עד כמה הם מרוכזים.

לפי המחקרים שנעשו, זה קשור לשפה. אולי אנחנו רואים איך המוח שלהם עובד. בנוסף, זה מהווה אינדיקטור למה שהם יכולים להשיג. זה מראה לנו שהיכולות שלהם מצוינות. זוהי התנהגות פשוטה מאוד אבל המדע הבהיר סדרה של התנהגויות נוירולוגיות שאתה צריך לדעת עליהן וללמוד.

אתה עשוי לתהות מדוע הרפלקס הזה לא נראה אצל מבוגרים. מחקרים מסבירים שלפעמים כאשר מגיבים למשהו, אנו מבינים שאנו מוציאים את הלשון החוצה. כאשר אנו מתחילים לבצע את הרפלקס, אנו מחליטים להדחיק אותו מסיבות תרבותיות.

אנחנו לא רוצים שמבוגרים אחרים יראו אותנו עושים את זה. עם זאת, זה משהו שיכול להופיע בכל עת, כי זה רפלקס פרימיטיבי שקשה להעלים אותו לחלוטין.