התפתחות מוסרית בגיל ההתבגרות

אנו רוצים לנצל את ההזדמנות לדבר על התפתחות מוסרית במהלך גיל ההתבגרות
עם זאת בחשבון, אנו רוצים לנצל את ההזדמנות לדבר על התפתחות מוסרית במהלך גיל ההתבגרות.
מוסר הוא דבר שמתחיל להתפתח בילדות וממשיך להתפתח לאורך חייו של אדם. עם זאת, מתרחשת תקופה קריטית במהלך גיל ההתבגרות לגבי קבלת נורמות אתיות וחברתיות. היום, נסקור מקרוב את ההתפתחות המוסרית בגיל ההתבגרות.

גיל ההתבגרות הוא תקופה שבה ההתפתחות הקוגניטיבית הופכת לשלמה והפרטים יוצרים את הזהות שלהם. בשלב זה, צעירים מתחילים להיות מודעים לנורמות אזרחיות וחברתיות ולקבל אותן. עם זאת בחשבון, אנו רוצים לנצל את ההזדמנות לדבר על התפתחות מוסרית בגיל ההתבגרות.

ראשית, כמובן, עלינו להגדיר מהו מוסר. מוסר הוא מכלול המנהגים והכללים הקובעים אילו התנהגויות מתאימות ואילו פעולות אינן מקובלות על החברה.

"לכוון מעל המוסר. לא להיות פשוט טוב, להיות טוב למשהו."

הנרי ד' ת'רו -

התפתחות מוסרית בגיל ההתבגרות

במהלך ההיסטוריה, מספר רב של סופרים כתבו על מוסר. ביניהם, התיאוריות של ז'אן פיאז'ה ולורנס קולברג אולי בולטות יותר מכל. להלן, נספר לכם יותר עליהם.

ז'אן פיאז'ה: מוסר הטרונומי ואוטונומי

הפסיכולוג ז'אן פיאז'ה מציע את קיומם של שני סוגים של מוסר:

 • מוסר הטרונומי. זהו סוג המוסר שקיים מילדות, שבו מבוגרים כופים חוקים וילדים מצייתים להם מתוך חובה וציות. במילים אחרות, ילדים אינם מפקפקים בסיבה מאחורי ההתנהגויות שלהם. במקום זאת, הם פועלים לפי הכללים מתוך כבוד לסמכות.
 • מוסר אוטונומי. סוג זה של מוסר מתחיל להופיע בסביבות גיל 11 או 12, בתחילת גיל ההתבגרות. במהלך שלב זה, אנשים מפסיקים לראות כללים קבועים או בלתי ניתנים לשינוי. במקום זאת, צעירים בגיל זה, באמצעות תהליך של רפלקציה, דיון ושיתוף פעולה עם בני גילם, יוצרים נורמות משלהם. לכן, הם מצייתים לכללים אלה מתוך כבוד להסכם שעשו עם אחרים.

לכן, לפי פיאז'ה, מתבגרים מציגים מוסר אוטונומי, המבקשים יחס הוגן ושווה לכולם.

התפתחות מוסרית בגיל ההתבגרות
התפתחות מוסרית בגיל ההתבגרות.

"היחסים בין הורים לילדים הם בוודאי לא רק של אילוצים. יש חיבה הדדית ספונטנית, שמלכתחילה מעוררת את הילד למעשי נדיבות ואפילו של הקרבה עצמית, ועד להפגנות נוגעות ללב שלא נקבעו בשום אופן. ואין ספק שכאן היא נקודת המוצא לאותו מוסר טוב שנראה מתפתח לצד מוסר הזכות או החובה, ואשר אצל חלק מהאנשים מחליף אותו לחלוטין."

- ז'אן פיאז'ה -

לורנס קולברג: רמות של התפתחות מוסרית

הפסיכולוג לורנס קולברג, לעומת זאת, מציע שהתפתחות מוסרית מתרחשת מילדות ועד בגרות בשלוש רמות:

 • טרום קונבנציונלי. הנורמות החברתיות הן חיצוניות לעצמנו והיחידים מניחים אותן מבלי להבין את האתיקה שלהן. במקרה זה, אנשים פועלים לפי הכללים עקב:
  • פחד מעונשים או השלכות אפשריות.
  • סיבות אנוכיות.
 • מוסכם. שלב זה מאופיין בקונפורמיות והפנמה של הסכמים חברתיים שנקבעו. אנשים מכבדים נורמות אלו מהסיבה הבאה:
  • לעמוד בציפיות של הקרובים להם ביותר.
  • לשמור על סדר חברתי.
 • פוסט קונבנציונלי. ברמה הסופית הזו של התפתחות מוסרית, אנשים מבינים ומקבלים נורמות חברתיות. עם זאת, הם גם יוצרים ובונים סדרה של ערכים ועקרונות אישיים המנחים את התנהלותם שלהם. לכן, הגורמים המשפיעים על ההתנהגות הם
  • קיום חוזה חברתי, המתחשב גם בשיקול הדעת של האדם עצמו .
  • הגנה על העקרונות והמצפון האישי של האדם.

לכן, לפי קולברג, רוב המתבגרים מוצאים את עצמם ברמה קונבנציונלית של מוסר. במילים אחרות, הם מנסים לשמור על התנהגות טובה מסיבות שקשורות לציפיות חברתיות ולציות לחוק.

"פעולה נכונה נוטה להיות מוגדרת במונחים של זכויות וסטנדרטים כלליים של הפרט שנבחנו בביקורתיות והוסכמו על ידי החברה כולה."

- לורנס קולברג -