פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות

פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות הופכים תכופים יותר ויותר מדי יום
למעשה, פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות הופכים תכופים יותר ויותר מדי יום.
פשע קיברנטי בגיל ההתבגרות הוא פשע חמור בימינו. חשוב לדעת אילו פשעים קיברנטיים שונים קיימים כדי לזהות ולדווח עליהם.

ללא ספק, שמעתם על מונחים כמו בריונות מקוונת או בריונות ברשת. עם זאת, ישנם סוגים רבים אחרים של פשעים הקשורים לשימוש לרעה באינטרנט, טלפונים סלולריים וטכנולוגיות דיגיטליות אחרות. במאמר זה, אנו אגיד לך מה שאתה צריך לדעת על פשעים קיברנטיים.

בשנים האחרונות, טכנולוגיות מידע ותקשורת (ICT) הפכו לחלק מהותי מחיי היומיום שלנו. בין אם מדובר בטלוויזיה חכמה, טלפון סלולרי, טאבלט או מחשב, אנו מחוברים באופן קבוע למכשיר אלקטרוני כזה או אחר.

זה משפיע במיוחד על בני נוער, שלפעמים משתמשים לרעה בטכנולוגיה חדשה. למעשה, פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות הופכים לשכיחים יותר ויותר מדי יום.

פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות

בעידן זה, חייהם של בני נוער סובבים סביב צורות שונות של טכנולוגיה. בני נוער רבים תלויים לחלוטין בטלפונים הסלולריים שלהם ובפלטפורמות שונות של מדיה חברתית.

פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות
פשעים קיברנטיים בגיל ההתבגרות.

זה יכול בסופו של דבר להיות מסוכן מאוד, לאור הסיכון הגבוה של שימוש לרעה בטכנולוגיות מידע ותקשורת (ICT). למרבה הצער, זה נפוץ ששימוש מתמיד ב-ICT גורם למתבגרים לפתח תחושה של חסינות ואנונימיות. וכתוצאה מכך, רבים בסופו של דבר לוקחים חלק בהתנהגויות אנטי-חברתיות דרך המסכים שלהם ואף מבצעים פשעים קיברנטיים.

סוגי פשעים קיברנטיים

רוב הפשעים הקיברנטיים שבני נוער מבצעים קשורים בהשפלה, איומים, מין, סחיטה וכדומה. פשעים אלו מתחלקים לקטגוריות הבאות :

 • סחיטה מינית: הכוונה היא לסחיטה ולבריונות שאדם סובל כאשר אדם אחר מאיים להשתמש בדימוי מיני שלו באופן בלתי הולם. ייתכן שהאדם שביצע את הפשע השיג את התמונה באופן חוקי או בלתי חוקי. סוג זה של פשע כרוך בדרך כלל באיום לפרסם את התמונה לציבור או לשלוח אותה לקהל מסוים (כגון הוריו של האדם).
 • סקסטינג: מונח זה מתייחס לשליחת הודעות אירוטיות, תמונות או סרטונים למישהו אחר באמצעות דואר אלקטרוני, מדיה חברתית, הודעות טקסט וכו'. כשלעצמו, סקסטינג אינו פשע. עם זאת, מדובר בפשע כאשר מישהו מפיץ את תוכן הסקסינג ללא אישור של האדם או האנשים ששלחו אותו.
 • מעקב אחר רשת: מעקב הוא רדיפה מתמשכת וחודרנית של אדם אחר בניגוד לרצונו. סייברסטקינג, בפרט, מתייחס למעקב אחר מישהו באמצעות טכנולוגיות חדשות.

סוגים נוספים של פשיעה קיברנטית

 • טיפוח: טיפוח הוא אוסף של פעולות שאדם מבוגר נוהג באמצעות האינטרנט כדי לרמות קטינים ולבסס מערכת יחסים של אמון וידידות כביכול. עם זאת, הכוונות האמיתיות של המבוגר הן בעלות אופי מיני. בסופו של דבר, המבוגר מתחיל לבקש תמונות וסרטונים פורנוגרפיים ואירוטיים מהקטין המדובר.
 • פיצוח: פיצוח הוא שינוי של תוכנה בניסיון לשלוט במכשירים אלקטרוניים של מישהו אחר. זה מאפשר להם לגלות עם מי האדם מדבר, עם מי הוא בקשר, היכן הוא נמצא וכו'. סוג זה של פשע קיברנטי נפוץ במיוחד בקרב זוגות מתבגרים.
 • בריונות ברשת: בריונות ברשת מתייחסת להשפלה ואיומים מתמשכים וחוזרים על מישהו באמצעות האינטרנט, הטלפון הסלולרי וטכנולוגיות דיגיטליות אחרות. זה קורה לא רק בשעות הלימודים, אלא בכל שעה, ביום או בלילה. סוג זה של בריונות יכול לכלול פשעים קיברנטיים אחרים, כגון סקס, מעקב ברשת וכו'.

ביטויים שונים של בריונות ברשת

לפי כריסטובל טורס, חוסה מנואל רובלס וסטפנו דה מרקו, כל ההתנהגויות הבאות הן ביטויים שונים של בריונות ברשת:

 • פרסום תמונות או סרטונים מסכנים של הקורבן (תמונות אלו עשויות להיות אמיתיות, או שהן עשויות להיות תוצאה של עריכה).
 • העלאת תמונה של הקורבן לאתר אינטרנט כאמצעי לחשיפתו לסטיגמה או ללעג.
 • יצירת פרופיל כוזב באמצעות שם הקורבן ברשתות חברתיות, פורומים וכו'.
 • השתתפות אגרסיבית בצ'אטים הפועלת כקורבן.
 • מסירת כתובת מייל של אדם לאתרים מסוימים על מנת שיקבל דואר זבל ו/או יצירת קשר מזרים וכד'.
 • גניבת סיסמת דואר אלקטרוני, סיסמת מדיה חברתית וכו' של אדם על מנת להפר את פרטיותו.
 • הפצת שמועות ברשתות החברתיות, האשמת מישהו בהתנהגות מפוקפקת, פוגענית או לא נאמנה.
 • שליחת הודעות מאיימות לקורבן באמצעות מכשירים אלקטרוניים.
 • מעקב אחר הקורבן באתרי אינטרנט ובפלטפורמות מדיה חברתית שבהן הוא משתמש באופן רגיל.

חשוב להורים לדבר עם ילדיהם על פשעים מסוג זה ולפקח על השימוש שלהם באינטרנט ככל האפשר. כך תוכלו לעזור להגן עליהם מפני הפיכתם לקורבנות ולמנוע מהם להפוך לתוקפים.