למה בני נוער רבים אינם אנשים בוקר?

לאנשים אחרים קשה מאוד בשעות הבוקר וצריכים זמן להתעורר
יחד עם זאת, לאנשים אחרים קשה מאוד בשעות הבוקר וצריכים זמן להתעורר.
לכרונוטיפים של מתבגרים יש השפעה רבה על אורח חייהם, לוח השינה וביצועי בית הספר. נספר לכם מדוע חלק מהבני נוער הם אנשי בוקר ואחרים הם אנשי לילה.

בהתחשב בעובדה שבני הנוער שלנו עדיין צעירים ותחת אחריותנו, הם לרוב מחויבים לעמוד בלוחות זמנים קפדניים. לדוגמה, הם חייבים לבצע שגרת יומיום מסוימת, ולעתים קרובות אנו רואים בהם עצלנים אם הם אינם מסוגלים לעמוד בדרישות. עם זאת, זו לא לגמרי אשמתם. למעשה, חלק ממה שקורה קשור לגורמים ביולוגיים שאינם בשליטתם.

אנשי בוקר מול אנשי לילה: שני כרונוטיפים

כרונוטיפ הוא הנטייה של כל אדם לחוות שיאים ונמוכים ברמות הפעילות במהלך שעות מסוימות של היום. זה מבוסס על סנכרון של הקצב הצירקדי שלהם, מחזור פיזיולוגי של 24 שעות המווסת את גופנו.

הורמון הנקרא מלטונין שולט במחזור האנרגיה הזה. הורמון זה גורם לשינה והגוף שלנו משחרר אותו בחושך. לכן, הוא קובע את הרגעים שבהם אנו מרגישים ערים יותר ואלו שבהם אנו מרגישים ישנוניים יותר. עם זאת, לא כולנו משחררים מלטונין באותו לוח זמנים.

הכרונוטיפ של בני נוער שהם אנשי בוקר

מתבגרים שנכללים בקטגוריה זו חווים שחרור של מלטונין בסביבות חצות. לכן, הם צריכים ללכת לישון מוקדם והם מתעוררים בתחושת רעננות גם אם זה מוקדם בבוקר.

השעות הפרודוקטיביות ביותר שלהם הן במהלך הבוקר ורמות האנרגיה שלהם יורדות בהדרגה במהלך היום. לבסוף, כשמגיע הלילה, הם מרגישים עייפים ונרדמים במהירות. מטבעם הם צריכים לישון מהשעה 10 בלילה בערך ועד השעה 6 בבוקר בערך.

הכרונוטיפ של בני נוער שהם אנשי לילה

יש גם בני נוער שהם אנשי בוקר ואחרים שהם אנשי לילה
יש גם בני נוער שהם אנשי בוקר ואחרים שהם אנשי לילה.

יחד עם זאת, מתבגרים שהם אנשי לילה חווים שיא במלטונין הרבה יותר מאוחר, בסביבות השעה 6 בבוקר. לכן, הם מתעוררים בתחושת ישנוניות ועצבנות וצריכים לא מעט זמן כדי להתעורר לחלוטין.

יתרה מכך, רמות האנרגיה שלהם עולות במהלך היום. כתוצאה מכך, הם מגיעים לרמת הביצועים המקסימלית שלהם בלילה. אין זה מפתיע שהם מתקשים להירדם מוקדם. מטבעו, מישהו עם הכרונוטיפ הזה ילך לישון בסביבות 3 לפנות בוקר ויתעורר בסביבות 11 בבוקר.

רק כ-50% מהאוכלוסייה נופלים לאחד מהכרונוטיפים הקיצוניים הללו. החצי השני חולק כרונוטיפ בינוני יותר.

גיל ההתבגרות והנטייה להישאר ער עד מאוחר

למרות הנטייה הטבעית של כל אדם, לבני נוער יש נטייה גדולה עוד יותר להיות אנשי לילה. מרגע שילדינו מגיעים לגיל 12 עד 13, הם מתחילים להיות פעילים יותר במהלך המחצית השנייה של היום. באותו אופן, הם מרגישים עייפים יותר בשעות המוקדמות.

כולנו יודעים שהחברה מעוצבת סביב אלה שהם אנשי בוקר. לוחות הזמנים של בית הספר מאלצים את הילדים להשתתף בשיעורים ולהתפקד היטב בשעות המוקדמות של היום. זה מתנגש עם העובדה שבני נוער רבים אינם אנשי בוקר בדרכים הבאות:

  • בני נוער מתעוררים בתחושת ישנוניות ויוצאים מזה. עם זאת, הם חייבים לבצע (ונבדקו) בשעות הפחות אופטימליות שלהם.
  • הם לא מסוגלים להירדם בלילה כי רמות האנרגיה שלהם הן ברמות הגבוהות ביותר. בדיוק אותו הדבר, הם עדיין חייבים להתעורר מוקדם למחרת. זה מוביל בני נוער רבים לצבור תשישות רבה עקב חוסר שינה.
  • לכן, בני נוער מפצים על כך במהלך סוף השבוע, ישנים שעות ארוכות. זה מונע מהם לבסס שגרה מאורגנת ומשפיע על הביצועים שלהם במהלך השבוע.

לכל המצבים הללו יש השפעה גדולה יותר על אותם בני נוער החולקים את הכרונוטיפ של אנשי לילה. הסיבה לכך היא שהיא מציעה להם הזדמנויות לא שוות בהשוואה לעמיתיהם שמתפקדים טוב יותר במהלך היום. חבריהם לכיתה שהם אנשי בוקר לומדים ועושים מבחנים בשעות הביצועים המקסימליים שלהם... אבל המקרה לא זהה לאלה שהם אנשי לילה.

להכיר ולכבד גם את אנשי הבוקר וגם את אנשי הלילה

לסיכום, עלינו להכיר בכרונוטיפים של ילדינו כדי להבין את צרכיהם. אם הם נשארים ערים עד כל שעות הלילה ומתקשים להתעורר בבוקר, צריך להבין שזה תהליך נורמלי בגיל ההתבגרות. מה שכן, אם הם אומרים לך שהם לומדים טוב יותר בלילה, תאמין להם. יכול להיות שהם פשוט איש לילה.

אנחנו לא יכולים לשנות את לוחות הזמנים הנוקשים שהחברה כופה עלינו. לכן, עלינו לנסות, עד כמה שניתן, לנצל את רגעי הביצועים המקסימליים שלנו כדי להיות פרודוקטיביים ביותר.

פופולריים