סטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים

השימוש בסטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים נפוץ מאוד
השימוש בסטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים נפוץ מאוד, מה שהופך אותו לגורם סיכון מסוכן מאוד.
סטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים מהווים גורם סיכון גדול בגיבוש הזהות של הילד – אחת המשימות המרכזיות בשלב התפתחותי זה.

השימוש בסטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים הוא נפוץ מאוד, מה שהופך אותו לגורם סיכון מסוכן מאוד .

הבנת החברה שלנו ואת ההקשר שבתוכו אנו נמצאים יכולה להיות משימה קשה ומורכבת. מסיבה זו, אנשים יוצרים סדרה של סטריאוטיפים ודעות קדומות שעוזרים להסביר ולפשט את המציאות החברתית.

סטריאוטיפים לעומת דעות קדומות

זה ידוע שסטריאוטיפים ודעות קדומות הם שיקוף של התרבות וההקשר ההיסטורי שלנו. כאמור לעיל, הם נוצרים על מנת לפשט את החברה ולהתאים את עצמם לנורמות חברתיות. עם זאת, מה ההבדל בין השניים? ומה מהשניים הכי מזיק?

מצד אחד, סטריאוטיפים הם אוסף של אמונות המייחסות מאפיינים מסוימים לחברי הקבוצה. במילים אחרות, סטריאוטיפים הם דימוי מנטלי מפושט של קבוצה בחברה.

באופן עקרוני, סטריאוטיפים לא בהכרח חייבים להיות שליליים או מזיקים. למשל, האמונות ש"גברים חזקים" או "נשים רגישות".

עם זאת, אפילו הסטריאוטיפים הללו, שאינם שליליים בתחילה, יכולים להוות את הבמה לאפליה. זה גם אם הם לא מבוססים על היגיון אמיתי, כי הם אישור שנבנה חברתית.

למעשה, לפי הפסיכולוג גורדון אלפורט, סטריאוטיפים הם אמונות מוגזמות המשמשות להצדיק ולרציונליזציה של התנהגות באופן כללי. זה כולל הצדקה ורציונליזציה של פעולות נגד אנשים וקבוצות חברתיות.

מצד שני, דעות קדומות הן גישות שנוצרות ונלמדות מדימויים סטריאוטיפיים. במילים אחרות, הם שיפוטים של אופי חסרי יסוד ושליליים במהותם, הנגזרים מסטריאוטיפים.

דעות קדומות משמשות הערכה או הערכה שלילית ומזלזלת כלפי אדם המשתייך לקבוצה. הם יכולים כמובן להיות מופנים גם כלפי הקבוצה כולה. לכן, דעות קדומות מבטאות נטייה רגשית שלילית המבוססת על אמונות סטריאוטיפיות ותכונות שליליות.

אפליה

לבסוף, אזכור אפליה הוא בלתי נמנע. אפליה היא התנהגות מורחבת חברתית כלפי אנשים או קבוצות סטריאוטיפים. התנהגות זו יציבה לאורך זמן ולעתים מקובלת מבחינה תרבותית.

סטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים מסוכנים מאוד
סטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים מסוכנים מאוד.

ג'ון דובידיו, פרופסור לפסיכולוגיה ומדעי החברה באוניברסיטת דלאוור, מגדיר אפליה. לפי דובידיו, אפליה היא התנהגות שלילית המופנית כלפי חברי קבוצה חיצונית שנגדה קיימת דעות קדומות .

המניעים לאפליה יכולים להיות מגוונים. אנשים עשויים להפלות על בסיס אתני, נטייה מינית, אידיאולוגיה פוליטית, מגדר וכו'.

בתיכון, למשל, בני נוער עשויים לחוות אפליה פשוט בגלל שהם מגיעים מסביבה כפרית, ולא מסביבה עירונית, כמו שאר חבריו לכיתה.

מהי התדמית שיש לנו על מתבגרים?

גיל ההתבגרות הוא קבוצת גיל שהיא גם נושא לשורה של סטריאוטיפים. הסטריאוטיפים האלה עשויים לבוא מהזיכרונות המעוותים שיש למבוגרים מגיל ההתבגרות. הם עשויים להיות גם תוצאה של כל ההפקה הספרותית והקולנועית המקדמת דימוי קונקרטי של גיל ההתבגרות.

מחקריהם של הפדגוגים והפסיכולוגים הופמן, פריז והול שופכים מעט אור על נושא זה. לפי ממצאיהם, קיימים שלושה מיתוסים גדולים לגבי גיל ההתבגרות.

  • מס' 1: אי יציבות רגשית עזה היא סמן של שלב ההתבגרות: עם זאת, שלושת החוקרים מוכיחים שלמרות שינויים הורמונליים וביולוגיים, רמת אי היציבות המופיעה בגיל ההתבגרות דומה לזו של שלבי התפתחות אחרים.
  • מספר 2: ההפרעות המופיעות בשלב זה נמשכות רק כל עוד גיל ההתבגרות נמשך, ונעלמות במהלך הבגרות: על פי הופמן, פריס והול, בעוד שכמה פוביות והתנהגויות כמו שימוש בסמים מופיעות במהלך הבגרות, אותם בני נוער שמפתחים הפרעות אלו סביר להניח לשמור עליהם כמבוגרים.
  • #3: גיל ההתבגרות הוא תקופה של עימות עם הורים או מבוגרים אחרים בכלל, תוצר של קונפליקט דורי: על פי החוקרים, בני נוער והוריהם בדרך כלל מסכימים לגבי היבטים בסיסיים. יתרה מכך, רוב בני הנוער רוצים לשמור על מערכת יחסים אכפתית וחיבה עם הוריהם.

"גיל ההתבגרות הוא לידה חדשה, שכן התכונות האנושיות הגבוהות והשלמות יותר נולדות."

-G. סטנלי הול-


כיצד משפיעים סטריאוטיפים ודעות קדומות על גיל ההתבגרות?

סטריאוטיפים ודעות קדומות לגבי מתבגרים מסוכנים מאוד. הם מסכנים את המשימה העיקרית של שלב התפתחותי זה - גיבוש הזהות של האדם.

שימוש פוגעני בסטריאוטיפים ודעות קדומות עלול להוביל לתיוג חברתי. אם בני נוער מקבלים כל הזמן הערות ודעות שליליות מהסביבה שלהם על עצמם, התוצאות עלולות להיות הרסניות. מתבגרים עשויים בסופו של דבר לקבל את התוויות כנכונות, ולפעול בהתאם.

בני נוער ששומעים כל הזמן שהם חסרי אחריות או עצלנים, סביר להניח שיאמינו בכך על עצמם. כתוצאה מכך, הם יתאימו את ההתנהגויות והציפיות שלהם לגבי עצמם לסטנדרט נמוך יותר. לדוגמה, הם עשויים להסתפק בקבלת ציונים גרועים, ולא שואפים להיות חרוצים או אחראיים בבית הספר, או בתחומי חיים אחרים.

ההשלכות של ההשפעה של סטריאוטיפים ודעות קדומות אלה לגבי מתבגרים עשויות להיות מזיקות מאוד. הם כוללים בעיות בבית הספר, שימוש בסמים, דימוי עצמי נמוך וכו'.

לסיכום, סטריאוטיפים, דעות קדומות, תיוגים והשלכותיהם הם גורם סיכון רציני עבור בני נוער. בגיל ההתבגרות, בני נוער מוצאים את עצמם בתהליך של מציאת זהותם. לכן, כל סוג של השפעה חברתית שהם מקבלים מסביבתם תתרום לזהות שהם יוצרים .

פופולריים


מאמרים בנושאים דומים
  1. היתרונות של עבודות קיץ לבני נוער
  2. מחפש פופולריות בקרב בני נוער