10 בעיות דימוי עצמי אצל בני נוער

ביצועים אקדמיים לקויים יכולים לפעמים להיגרם מבעיות דימוי עצמי נמוך אצל בני נוער
בעיות אקדמיות: ביצועים אקדמיים לקויים יכולים לפעמים להיגרם מבעיות דימוי עצמי נמוך אצל בני נוער.
בעיות דימוי עצמי אצל בני נוער יכולות להיות ההתחלה של סוג אחר של הפרעות. משפחה, בית ספר ותקשורת הם השפעה גדולה על בני נוער ותדמיתם האישית.

מגוון גדול של שינויים פיזיים ופסיכולוגיים מתרחשים באחד השלבים שרוב ההורים חוששים מהם: גיל ההתבגרות. עם שינויים אלו, בדרך כלל יש מספר מצבים שיש לטפל בהם בצורה טובה מאוד. אחד העניינים הרגישים ביותר הוא בעיות דימוי עצמי אצל בני נוער.

להערכה העצמית יש תפקיד חשוב בגיל ההתבגרות, שלב בו נוצרת זהות עצמית. האופן שבו בני נוער מעריכים את עצמם יקבע מאוד את מערכות היחסים שלהם עם אחרים, ואת הדרך שבה הם מתמודדים עם החיים.

בעיות דימוי עצמי אצל בני נוער

  • קושי לשמור על מערכות יחסים עם אחרים: אי קבלה ואי הערכה של עצמם מקשה על שמירה על מערכות יחסים בריאות עם אחרים.
  • דיכאון: לצעירים עם דימוי עצמי נמוך יש נטייה גדולה יותר לסבול מדיכאון. הם לא מקבלים את עצמם וכתוצאה מכך, הם חושבים שאחרים לא יקבלו אותם כפי שהם.
  • בעיות אקדמיות: ביצועים אקדמיים לקויים יכולים לפעמים להיגרם מבעיות דימוי עצמי נמוך אצל בני נוער. האמונה שהם לא מסוגלים ללמוד הופכת למכשול.
  • קושי לבטא את רגשותיהם: כשצעירים מרגישים נחותים מאחרים, יש להם את הרעיון שכל מה שהם מרגישים, לא משנה כמה זה חשוב או רציני, לא יהיה משמעות עבור הסובבים אותם.
  • הפרעות אכילה: הרצון למצוא חן ומקובל יכול להוביל לרצון להשיג מראה אידיאלי. אנורקסיה היא תוצאה רצינית שיכולה להיגרם מהאובססיה הזו להשיג מראה מסוים.
  • מוטיבציה נמוכה: בני נוער עם בעיות דימוי עצמי הם אדישים וחסרי עניין לעשות דברים. הם לא מנסים בגלל הפחד המתמיד שלהם לא לעמוד בציפיות של אחרים.
  • התעללות: בני נוער רבים עם הערכה עצמית נמוכה יכולים להיות קורבנות להתעללות והתעללות. הם נותנים לאחרים להתעלל בהם כי הם מפחדים להראות את עמדתם ולהידחות.

האופן שבו בני נוער רואים את עצמם ישפיע מאוד על מערכות היחסים שלהם עם אחרים, ועל הדרך שבה הם מתמודדים עם החיים.

  • מרד: ברצון להתקבל על ידי קבוצה, בני נוער יכולים לנקוט בפעולות אלימות או לא חוקיות, גם כשהם יודעים שמה שהם עושים אינו נכון.
  • תלות: בני נוער עם דימוי עצמי ירוד יתקשו להיות עצמאיים. זה קורה בגלל שהם משכנעים את עצמם שהם לא מסוגלים להשיג שום דבר בלי עזרה.
  • היעדר תוכניות עתידיות: כאשר בני נוער אינם מאמינים ביכולותיהם, סביר להניח שהם יחשבו על תוכניות אישיות עתידיות. המכשול העיקרי שלהם הוא הפחד מכישלון.

מה גורם לבעיות דימוי עצמי אצל בני נוער?

אנחנו יכולים למצוא את הטריגרים העיקריים לבעיות הערכה עצמית אצל בני נוער בתוך המשפחה, בית הספר והתקשורת.

סביבה משפחתית קריטית מדי יכולה להיות גורם המשפיע לרעה על ההערכה העצמית של צעירים.

באופן אידיאלי, לבני נוער צריכה להיות סביבה משפחתית שבה הם מרגישים מובנים ומקובלים. לסביבה מזינה ורגשית יכולה להיות השפעה חיובית בעת בניית הערכה עצמית טובה.

המשפחה צריכה להיות מקור התמיכה העיקרי לבני נוער עם בעיות הערכה עצמית
המשפחה צריכה להיות מקור התמיכה העיקרי לבני נוער עם בעיות הערכה עצמית.

בבית הספר, בריונות היא אחד הגורמים העיקריים להערכה עצמית נמוכה. להיות מטרה קבועה של לעג וביקורת יש השפעה שלילית על בני נוער, במיוחד על רגישים מאוד.

באופן אידיאלי, לבני נוער צריכה להיות סביבה משפחתית שבה הם מרגישים מובנים ומקובלים.

כמו כן, לכל התמונות הכוזבות של השלמות שמציגה התקשורת יש השפעה נוראית על צעירים. הרצון לחקות את האלילים שלהם ולא להצליח גורם להערכה עצמית ירודה אצל בני נוער רבים.

המשפחה צריכה להיות מקור התמיכה העיקרי לבני נוער עם בעיות הערכה עצמית.

תקשורת ופיקוח קבועים הם מרכיבים בסיסיים כדי לעזור להם בתוך המשפחה. חיזוק המעלות שלהם, הדגשת ההישגים שלהם, הבנת האתגרים שלהם ומילוי אותם בביטחון ואמון הם כל פעולות חשובות מאוד בשלב זה בחיים.

כאשר משפחות לא מצליחות לעזור למתבגרים להתגבר על בעיות ההערכה העצמית שלהם, הדבר הטוב ביותר הוא לפנות לעזרה מקצועית.

פופולריים