כיצד פועל ומתפתח המוח של המתבגר?

אז איך פועל המוח של המתבגר וכיצד הוא מתפתח
אז איך פועל המוח של המתבגר וכיצד הוא מתפתח?
כאשר מדובר בשלב המעבר בין ילדות לבגרות, גיל ההתבגרות יכול להיות תקופה מורכבת עבור הנוער. אז איך פועל המוח של המתבגר וכיצד הוא מתפתח?

היום, אנחנו רוצים לדבר קצת כדי לדבר על השינויים הבלתי נתפסים המתרחשים במוח המתבגר.

פלסטיות היא אחת התכונות העיקריות בכל הנוגע למוח האנושי. במיוחד במהלך השנים הראשונות, קשרים עצביים נוצרים ומתרבים במיליונים כאשר אנשים רוכשים ידע חדש.

התקופה בה המוח הכי ניתן לגיבוש היא מלידה ועד גיל 20. למוח המתבגר יש, במובן זה, עבודה תובענית ומאפיינים ייחודיים. חשוב שהורים יבינו זאת, לפחות באופן שטחי.

מתוך רחם האם ולאורך כל הילדות, המוח מתפתח בהדרגה. עד שאדם מגיע לגיל ההתבגרות, התפתחות זו הסתיימה. עם זאת, נותר שלב נוסף: בגרות.

תהליך ההתבגרות של מוח המתבגר

כדי לקבל מושג, הסרט " Inside out " משנת 2015 ממחיש היטב את תהליך ההתבגרות של מוח המתבגר.

בסרט, בחורה צעירה בשם ריילי מגיעה לגיל ההתבגרות. היא והוריה עוברים לעיר חדשה וריילי מוצאת את עצמה נאלצת להיפרד מחייה הישנים ומחבריה.

העלילה של הסרט הזה מתפתחת עם רגשותיה של ריילי בתור הדמויות הראשיות, שפועלות ומתלבטות במוחה. המוח שלה בנוי סביב תחנת פיקוד מרכזית המחברת בין עולמות משפחתה, המשחקים, ילדותה ואחרים.

זמן קצר לאחר תחילת הסרט, מוחו של ריילי נמצא במצב של כאוס. העצב מתחיל להשתלט על ההווה שלה ונראה שהוא מנצח על השמחה שהייתה כל כך נוכחת בילדותה של ריילי.

לבסוף, ריילי תבוא להשאיר מאחור אשליה מסוימת של עולם ילדותה. רק כמה זיכרונות מינקותה נשארים בטקט, בעוד שאחרים ייעלמו לנצח. האושר חוזר למעמדה וחי בהרמוניה עם שאר הרגשות, כולל עצב.

במציאות, במהלך השלב הזה מתרחש משהו המכונה גיזום סינפטי. תהליך זה מתייחס לשינויים מבניים דרכם חומר אפור הופך לחומר לבן.

הקשרים של בני נוער עוברים מוטציות וחלקם נעלמים סופית ומפנים את מקומם לאחרים. אלו קשרים שנמצאים בחוסר שימוש ושמוח המתבגר משליך בתהליך חיסכון חסר תקדים במקום.

למוח המתבגר יש
למוח המתבגר יש, במובן זה, עבודה תובענית ומאפיינים ייחודיים.

תהליך התבגרות זה אצל מתבגרים הוא מקומי - הוא מתחיל בחלק האחורי של הצוואר שלהם ומסתיים במצח. כאשר מבוגרים שואלים את עצמם מדוע בני נוער יכולים להיות כל כך פזיזים, התשובה עשויה להיות שתהליך ההתבגרות עדיין לא הסתיים.

מה שקורה הוא שהמקום האחרון להתרחשות ארגון מחדש עצבי הוא בקליפת המוח הקדם-מצחית. אזור זה במוח אחראי לשיפוט, קבלת החלטות בקרת דחפים וכו'.

צמיחת המוח של המתבגר

כמו בכל חלק אחר בגוף, המוח של המתבגר מתפתח בקצב של כל אדם. כמו כן, כל חלק במוח עצמו גדל בצורה שונה. הבנת ההבדלים ההתפתחותיים הללו היא חלק מכריע בליווי ההתפתחות הרגשית של בני הנוער שלנו.

לדוגמה, קליפת המוח הקדם-מצחית (PFC), הממוקמת באזור ממש מאחורי הפנים, לא מגיעה לבגרות עד גיל 24. עם זאת, האמיגדלה, הממוקמת במרכז המוח, משלימה את ההתפתחות שלה. תהליך הרבה לפני הזמן הזה.

קליפת המוח הקדם-מצחית אחראית על מצב הרוח, הדחפים והחשיבה המופשטת של האדם. לכן, החלק במוח שאחראי לחשיבה על העתיד עדיין לא התפתח במלואו בבני נוער.

"המקום האחרון להתרחשות ארגון מחדש עצבי הוא בקליפת המוח הקדם-מצחית. אזור זה במוח אחראי על שיפוט, בקרת דחפים, קבלת החלטות וכו'".

ייעוץ למשפחות עם בני נוער

כמובן, לא כל המתבגרים חווים קונפליקטים בזמן שהם עוברים תהליך התפתחות זה. עם זאת, ידיעת "מה קורה להם בראש" תשפר את הביצועים שלהם בפעילויות שונות.

חשיבה על העתיד היא אחת הדרכים המניעות ביותר למקסם את התפתחות המוח של מתבגרים.

כאשר למתבגרים יש תוכנית לגבי מה לעשות כשהם מסיימים את בית הספר, זה אומר שהמעבר העצבי מתרחש בצורה בריאה. בני נוער שמתכננים את עתידם מפתחים בצורה מספקת את המחשבה המופשטת שלהם. בעתיד, הם יהיו מבוגרים המסוגלים לנהל את רגשותיהם בצורה בריאה.

חשוב גם לציין שלפעמים, לבעיות רגשיות אין שום קשר להתפתחות קוגניטיבית או עצבית. כשבני נוער עוברים משבר, הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להעריך את הסביבה שלהם. אנחנו צריכים גם לקחת בחשבון את איכות חייהם.

לבסוף, ראוי להזכיר שבני נוער בריאים צריכים לישון מספיק, לאכול טוב, להיות חברתיים ולהשתתף בפעילויות שהם נהנים מהם. אם אף אחד מהדברים האלה לא מתרחש, אז הגיע הזמן לנהל דיאלוג ואולי לבקש סיוע מבחוץ.

פופולריים