קנאת ילדות והמוח האנושי שלנו

קנאה בילדות יכולה להשפיע על ההרמוניה והזרימה של אינטראקציות משפחתיות יומיומיות
קנאה בילדות יכולה להשפיע על ההרמוניה והזרימה של אינטראקציות משפחתיות יומיומיות.
ישנם מצבים רבים שעלולים לגרום לילדים לחוש קנאה. במאמר זה, נדון כיצד מוחם של ילדים רושם תחושה זו וכיצד היא משפיעה על התנהגותם.

במאמר זה נדבר על השינויים שנוצרים במוחו של ילד כאשר הם חשים קנאה. אבל לפני שנעמיק כיצד המוח מושפע מקנאת ילדות, ראשית אנו הולכים להגדיר את המונח "קנאי".

על פי מילון מריאם-וובסטר, קנאה מוגדרת כ"עוינת כלפי יריב או מי שמאמינים שהוא נהנה מיתרון", או כ"חוסר סובלנות כלפי יריבות או חוסר נאמנות". במקרה של ילדים, תחושת קנאה עזה יכולה להתעורר כאשר הם תופסים שמצב מאיים על הקשר או הקשר שהם חולקים עם הוריהם או מישהו אחר שקרוב אליהם.

אם נעצור לחשוב על זה, לעיתים קרובות יש מצבים או התנהגויות המעידים על קיומה של קנאה במשפחה. לעתים קרובות יש רמה מסוימת של קנאה בין אחים, ויותר אם יש להם יריבויות ומריבות לעתים קרובות. קנאה בילדות יכולה להשפיע על ההרמוניה והזרימה של אינטראקציות משפחתיות יומיומיות.

אם יש הרבה מתח ויריבות בין אחים זה יכול להשפיע על מצב הרוח ותחושת הרווחה במשפחה כולה. הורים במצב זה יחפשו עזרה שתוכל לכוון אותם לגבי הדרך הטובה ביותר לטפל בהתנהגויות אלו. למרבה המזל, יש דרכים לעבוד על שיקום שלווה ורוגע במשק הבית ולגרום לילד קנאי להרגיש בטוח יותר.

"הזעם של הקנאה כל כך חזק שהוא מאלץ אותך לעשות כל שטות."

- מיגל דה סרוונטס -

כיצד מתבטאת הקנאה בדרך כלל אצל ילדים?

שינויים בשימוש בשפה: ילד גדול יותר עלול להשתמש לפתע בדיבור תינוקות המחקה אח קטן ממנו. הם עשויים לחזור על מילים וביטויים, או להתחיל לגמגם.

שינה מופרעת: ילדים עשויים לבקש שוב ושוב לבלות במיטת הוריהם. הם עשויים גם לבקש להיות מלווים בהוריהם בעת ביצוע דברים. לעתים קרובות הם קוראים למבוגרים.

תסכול: הם דוחים הצעות שונות לפעילויות ובדרך כלל יש להם גישה לא משתפת פעולה עם בני משפחה אחרים.

אובדן תיאבון: הם מאבדים תיאבון אפילו למאכלים מועדפים.

בעיות התנהגות: הם פועלים כדי לקבל תשומת לב מתמדת.

אגרסיביות: הם פועלים באגרסיביות כלפי בני משפחה שונים.

שינויים במצב הרוח: הם חווים שינויים תכופים בהתנהגותם ובמצבם הנפשי.

"קנאה היא אחות האהבה, כפי שהשטן הוא אח של מלאכים."

- סטניסלס דה בופלרס -

הגורמים להתנהגות קנאית אצל ילדים

הגעתו של אח חדש עלולה לגרום לקנאה אצל ילדים, כי הם מרגישים שהם כבר לא יקבלו את אותה תשומת לב מהוריהם.

העדפה מצד ההורים מעוררת קנאה בקרב אחים ויכולה להיות השלכה על התפתחותם הכללית.

הורים עשויים להשוות בין אחים ולשבח ילד אחד יותר מהשני. ילדים לא מועדפים גדלים עם דעות שליליות על עצמם. סוג זה של התניה לא מודעת מהורים עלולה לפגוע בהתפתחות הרגשית של ילדיהם.

ויותר אם יש להם יריבויות ומריבות לעתים קרובות
לעתים קרובות יש רמה מסוימת של קנאה בין אחים, ויותר אם יש להם יריבויות ומריבות לעתים קרובות.

עם לידת תינוק, נהוג שתשומת הלב של ההורים מתמקדת פתאום כולה ביילוד. כאשר זה קורה, זה יכול לגרום לעימותים ולתגובות קנאה בקרב בני המשפחה.

אחים זוכים ליחס לא שוויוני. לדוגמה, מכיוון שהקטן קטן יותר, הוא או היא לא צריכים לבצע מטלות או לקחת אחריות על מעשיהם כמו ילדים גדולים יותר.

לעתים קרובות הורים טועים לחשוב שכולם אותו דבר. אבל המציאות היא שכל ילד בודד הוא ומרגיש אחרת.

"לאור מחקרים עדכניים, ההבדלים המיניים שהפסיכולוגיה האבולוציונית מייחסת לתחושת האבות הזו חושפים את בני שני המינים כאילו סובלים מקנאה באותה מידה."

- כריסטין ר. האריס -

קנאה בילדות: איך היא משפיעה על המוח?

קנאה היא רגש חברתי מורכב המשלב מספר רגשות ראשוניים, כמו כעס, פחד ועצב. זו הסיבה שהמחיר הרגשי של תחושת קנאה הוא גבוה מאוד. בדרך זו, כאשר המערכת הלימבית מופעלת, היא שולחת אותות מתאימים לאורך מערכת עצבים במוח הנקראת cingulum.

זה מאפשר תקשורת בין מרכיבי המערכת הלימבית. המערכת הלימבית מזהה את האות הזה ומפעילה אותו כדחף מאיים ושולחת אותו למבנים חשובים אחרים במוח המעבדים תגובות רגשיות.

המערכת הלימבית היא החלק במוח הממוקם מיד מתחת לקליפת המוח ומכיל מרכזים חשובים כמו התלמוס, ההיפותלמוס, ההיפוקמפוס והאמיגדלה. אצל האדם, אלו הם מרכז הרגשות.

זה כאן המקום שבו מעובדים כמה מהרגשות הבסיסיים ביותר שלנו במובן אבולוציוני. חלקים אלה של המוח מופעלים כאשר אתה חווה פחד, ייסורים, קנאה ושמחה עזה.

תפקידה של האמיגדלה הוא לתפקד כמרכז עיבוד של רגשות בסיסיים. באופן זה, כאשר הילד תופס מצב כמאיים, הוא מעורר מעין אזעקה שמפעילה את האמיגדלה כדי להתרחק ממה שהוא תופס כמסוכן.

לכן, דרך אחת לעזור לאחים להתמודד עם הקנאה ורגשות הקנאה בילדותם היא לקבוע איתם זמן אחד על אחד כדי שירגישו בטוחים יותר. קל לילד מבוגר להרגיש שמתעלמים ממנו. הם יכולים לצבור טינה רבה במהירות אם הם מרגישים לא אהובים בהשוואה לאח או אחותם.

תוכלו להתכרבל יחד על הספה כדי לקרוא ספר, לצפות בסרט או ליהנות מארוחת צהריים עם הילד. ודא שכל ילד יודע שהוא חשוב לך.

פופולריים