איך להסביר לילדים קבוצות דם?

היום אנחנו רוצים להציע דרך מהנה להסביר קבוצות דם שתוכלו לחלוק עם ילדיכם
היום אנחנו רוצים להציע דרך מהנה להסביר קבוצות דם שתוכלו לחלוק עם ילדיכם.
היום אנחנו רוצים להציע דרך מהנה להסביר קבוצות דם שתוכלו לחלוק עם ילדיכם. כך הילדים שלכם יכולים להבין את חשיבותם בעירויים ובתרומת איברים.

לפני שנדבר על איך להסביר קבוצות דם לילדים, עלינו להבין מה הן. סוגי דם הם מערכת לסיווג דם בהתאם למולקולות מסוימות הקיימות על פני כדוריות הדם האדומות. המערכת ידועה בשם ABO והיא מורכבת מאנטיגנים A, B ו-0 (אפס). קבוצה אחרונה זו מתייחסת לאנשים שאין להם אנטיגנים כלשהם על פני תאי הדם האדומים שלהם.

קארל לנדשטיינר, מדען אוסטרי, גילה את קבוצות הדם השונות הללו בשנת 1900. הגילוי שלו היה אבן דרך חשובה באותה תקופה שכן, לפני כן, האמינו שכל הדם זהה. לכן, הרופאים לא יכלו להבין מדוע אנשים מתו לאחר שקיבלו עירוי דם. במציאות, מה שהתרחש היה חוסר התאמה בין קבוצות הדם ודחייה בין חלק מהן.

מהן קבוצות הדם? איך להסביר אותם לילדים

הבה נחשוב על התאים שלנו כאילו היו כוכבי לכת שפני השטח שלהם מלאים במספר מבנים מכל הצורות השונות. חלק מהמבנים הללו הם חלבונים, אחרים הם סוכרים, ואחרים הם גליקופרוטאין... השילוב של כולם הוא המאפיין את התאים שלנו והופך אותם לייחודיים. סוג אחד של תאים אלו הוא תאי דם אדומים, אשר עוברים במחזור הדם שלנו יחד עם מולקולות אחרות וכוכבי לכת אחרים.

כולנו שייכים לאחת מארבע קבוצות תאים או "כוכבי הלכת", בהתאם לאנטיגן הקיים על פני האריתרוציטים שלנו: a, B, AB, O. אנטיגנים אלה יהיו זהים לאנטיגנים של אחד מהורינו או שילוב של שניהם מאחר ומערכת ABO תורשתית. למרות שאנחנו לא מפתחים אותם בבירור עד גיל שנתיים או 4, הם נשארים אחר כך קבועים.

כיצד אנו יורשים קבוצות דם?

כדי להסביר כיצד לרשת קבוצות דם, עדיף לעשות בירור. הדם שלנו מאופיין הן על ידי מערכת ABO והן על ידי מה שמכונה rhesus או rh factor. Rh הוא חלבון משטח הקיים גם באריתרוציטים. אנשים שיש להם חלבון משטח זה הם Rh חיובי (+). כמו כן, אלה שאין להם חלבון זה הם Rh שליליים (-). ובדיוק כמו ABO, המאפיין הזה הוא תורשתי.

עכשיו כשאתם מבינים על כוכבי לכת של תאי דם אדומים, אנחנו הולכים לבדוק איך הם נוצרים. כדי שתתרחש יצירה של ישות חדשה, אנחנו צריכים כוכב נשי והתחלה גברית. וכל אחד מהם יבטא ייחוד על פניו: A, B, AB, או O. מה תהיה התוצאה של חצייתם?:

 • A x A → הילד יהיה קבוצה A או קבוצה O.
 • B x B → הילד יהיה קבוצה B או קבוצה O.
 • A x B → הילד יהיה קבוצה A, B, AB או O.
 • AB x AB → הילד יהיה קבוצה A, B או AB.
 • O x O → הילד יהיה קבוצה O.

זה נראה קצת מסובך, לא? נסביר. לשני הורים מקבוצה א' יכולים להיות ילד מקבוצת O, ולשני הורים AB יכול להיות אחד מכל אחד. איך זה אפשרי? התגובה היא בגנים שלנו. צמד הכרומוזומים שהורינו מעבירים אלינו קובעים את קבוצת הדם שלנו. בואו נסתכל על דוגמה כדי להבהיר את הדברים:

דוגמא

כדי להסביר כיצד לרשת קבוצות דם, עדיף לעשות בירור
כדי להסביר כיצד לרשת קבוצות דם, עדיף לעשות בירור.

נניח שהענפים על פני הכוכב של אמך הם A (זה הפנוטיפ שלה). אבל בחלק הפנימי של התאים שלה, ה-DNA שלה, שנוצר על ידי שני כרומוזומים, אינו זהה, מכיוון שאחד הוא A והשני הוא O. זהו הגנוטיפ של אמך. אותו דבר קורה כשזה מגיע לאביך, אבל הגנוטיפ שלו הוא BO. כאשר השניים יוצרים ישות חדשה, ההורים שלנו משדרים רק אחד מהכרומוזומים שלהם: ה-A או ה-O, ה-B או ה-O.

 • גנוטיפ AO → פנוטיפ A (זכור ש-O הוא היעדר ענפים משטחים).
 • גנוטיפ BO → פנוטיפ B (מאותה סיבה כמו לעיל).

כאשר כוכב לכת AO חוצה נתיבים עם כוכב הלכת BO, אנו יכולים לקבל 4 תוצאות שונות. קחו בחשבון שכל כוכב לכת אב מספק רק כרומוזום אחד ושעל פני השטח לא כל הענפים מתבטאים, התוצאות האפשריות הן:

 • ילד עם גנוטיפ AB → כוכב לכת עם פנוטיפ AB.
 • ילד עם גנוטיפ AO → כוכב לכת עם פנוטיפ A.
 • ילד עם גנוטיפ OB → כוכב לכת עם פנוטיפ B.
 • ילד עם גנוטיפ OO → כוכב לכת עם פנוטיפ O.

מדוע לא ניתן לבצע עירויים בין קבוצות דם שונות?

כבר אמרנו שכוכבי הלכת האריתרוציטים שלנו מאופיינים באנטיגנים, שהם מוזרויות על פני השטח שלהם. מה שמעניין הוא שבמקביל להיווצרות אלו, מופיעות מולקולות אחרות הנקראות נוגדנים, שמגינות עלינו מפני פלישות אפשריות.

לכוכב לכת מסוג A לא תהיה שום בעיה לעבור בדם עם נוגדני B. אם נקבל עירוי עם דם מקבוצה B, הנוגדנים שלנו יזהו זאת כאיום. הם יצמידו אותו, וכתוצאה מכך הדם יתקבץ, מה שעלול להוביל למוות של הפרט.

קבוצות מסוג O מייצגות חריג. מכיוון שאין להם אנטיגנים על פני השטח, הם יכולים לתרום לכל אחד. עם זאת, יש להם נוגדנים A ו-B, כלומר הם יכולים לקבל דם רק ממישהו כמותם.

להסיק...

אנו מקווים שהאנלוגיה הפשוטה הזו תעזור לכם להסביר לילדיכם מהן קבוצות הדם וכיצד הן פועלות. זכור את דבריו של הפרופסור האירופי הווארד ג'י הנדריקס...

"הוראה שמשפיעה היא לא ראש בראש, אלא לב אל לב."

- HGHendricks -