אי התאמה Rh במהלך ההריון: מה שאתה צריך לדעת

אי התאמה ל-Rh במהלך ההריון אינה בהכרח בעיה במהלך ההריון הראשון
אי התאמה ל-Rh במהלך ההריון אינה בהכרח בעיה במהלך ההריון הראשון.
אי התאמה ל-Rh במהלך ההריון אינה בהכרח בעיה במהלך ההריון הראשון. עם זאת, סיבוכים יכולים להתעורר בהריונות הבאים.

גורם הרזוס התגלה בשנת 1940 בעיצומו של מחקר ניסיוני על קופי אדם. בפרט, המחקר בחן את קוף Macaco Rhesus - ובכך השם Rh. הודות לבעלי חיים אלה, מדענים גילו שאנשים שהם rh שלילי יכולים לקבל דם רק מאחרים שהם גם rh שליליים. תופעה זו ידועה בשם אי התאמה Rh.

ניתוח אי ההתאמה: מהו גורם rh?

הרזוס או גורם rh הוא חלבון הממוקם על פני השטח של תאי דם אדומים. אם יש לך חלבון זה, אז אתה חיובי ל-Rh. עם זאת, אם חסר לך חלבון זה, אז אתה Rh שלילי.

רוב האנשים הם Rh חיוביים, כלומר הם יכולים לקבל תרומות דם מכל אחד - בין אם לתורם יש גורם Rh ובין אם אין.

יחד עם זאת, סוגי דם הם דרך נוספת לסווג דם לפי פנוטיפים שונים. זוהי מערכת A, B ו-O.

על פני כדוריות הדם האדומות נמצאות מולקולות הנקראות אנטיגנים. מולקולות אלו אחראיות לחוסר התאמה בכל הנוגע לעירויים ותרומות איברים. על פי הרכבם, ישנם 4 סוגי דם שונים. אלה הם A, B, AB ו-O, וכולם יכולים להיות חיוביים או שליליים.

אי התאמה Rh של סוגי דם

היעדר גורם Rh אינו נחשב למחלה, מכיוון שהוא אינו משפיע על בריאותו של אדם. עם זאת, נשים שהן rh שליליות צריכות לעבור בדיקות כדי לקבוע את ה- Rh של התינוק ואת נוכחותם של נוגדנים. בדרך זו, במקרה של אי התאמה ל-Rh, הם יכולים לנקוט באמצעי הזהירות הדרושים.

דם של עובר ושל אמו כמעט ולא מתערבב. עם זאת, במהלך תהליך הלידה, יש סיכוי קל שזה יכול להתרחש. בהתחשב בכך שגורם ה-Rh הוא תורשתי, הדם של התינוק עשוי לחפוף או לא חופף לדם האם. במילים אחרות, תינוקות עשויים לרשת את המצב מאמם, אבל זה לא תמיד המקרה.

אם דם של אם Rh שלילי בא במגע עם תאי הדם האדומים של תינוקה, היא תייצר חלבונים מסוימים. חלבונים אלו - נוגדנים נגד העובר Rh חיובי - מתפתחים בתגובה לאנטיגנים הנמצאים בדם התינוק. מצב זה עלול לגרום לנשים לסבול מבעיות במהלך ההריון השני שלהן אם אותו ילד הוא גם Rh חיובי.

מה קורה עם אי התאמה ל-rh בהריונות הבאים?

אי התאמה Rh של סוגי דם
אי התאמה Rh של סוגי דם.

כפי שהזכרנו לעיל, במקרה של מגע בין דם Rh חיובי לשלילי, נשים מפתחות נוגדנים. זה לא עניין במהלך ההריון הראשון שלהם (שם התערובת מתרחשת) וגם לא משפיע על חיי היומיום שלהם. עם זאת, נשים אלה חייבות לנקוט באמצעי זהירות מסוימים בכל הריונות הבאים.

בהריון השני של אישה, אם התינוק השני שלה הוא Rh חיובי כמו הראשון, הדבר מהווה סיכון מסוים. הנוגדנים שלה יזהו את כדוריות הדם האדומות של תינוקה כסיכון אם יעברו את המחסום של השליה.

לאחר מכן הם יתקפו ויהרסו את תאי הדם האדומים מהר יותר ממה שהתינוק יכול לייצר חדשים. התוצאה היא מקרה קטלני של אנמיה.

מסקנות ואמצעי זהירות

אם אתה Rh שלילי וכך גם התינוק שלך, אז אין לך מה לדאוג. עם זאת, אם ההפך הוא הנכון, הרופא שלך יורה על בדיקות ויחיל את מהלך הטיפול הבא:

  • בדיקת דם במהלך השליש הראשון.
  • אם לא התחלת לפתח נוגדנים, הרופא שלך יתן אימונוגלובולין rh כדי למנוע את היווצרותם.
  • המשך בדיקת דם במהלך השבוע ה-28 להריון ולאחר הלידה.
  • הזרקת אימונוגלובולינים אחרונה לאחר הלידה.

אם למעשה, התחלת לייצר נוגדנים, אז מתן אימונוגלובולין לא יהיה יעיל. במקרים אלו, האפשרות היחידה היא לבצע בקרה קפדנית הן על האם והן על תינוקה המתפתח. בבוא הזמן, יהיה צורך בעירוי דרך חבל הטבור.

ישנם מקרים שבהם ייתכן שאמא יצרה נוגדנים לדם חיובי ל-Rh מבלי שילדה. זה עלול להתרחש כתוצאה מהפלה או הפלה, הריון חוץ רחמי, עירוי דם שגוי וסיבות אחרות. בכל מקרה, אם יש לך ספקות, הקפד לדבר עם הרופא שלך ולבקש בדיקות טרום לידתי.

הסטטיסטיקה העדכנית ביותר שהפיק ארגון KidsHealth מעודדת. מאז שהרופאים החלו לתרגל בקרה ולתת אימונוגלובולינים, מקרים של הפלה ועירוי חלופי הצטמצמו באופן דרסטי. למעשה, הם כמעט ולא מתרחשים יותר.

פופולריים