הריון חוץ רחמי: סיבות, תסמינים וטיפול

התסמינים המעידים על נוכחות אפשרית של הריון חוץ רחמי הם
התסמינים המעידים על נוכחות אפשרית של הריון חוץ רחמי הם.

הריון חוץ רחמי הוא הריון שבו הביצית המופרית משתילה את עצמה מחוץ לרחם. חוץ רחמי, על פי מילון Merrium Webster, הוא משהו ש"מתרחש במצב לא נורמלי או בצורה או צורה חריגה". זה בדיוק מה שקורה בהריון חוץ רחמי.

המקומות ה"חריגים" הללו שבהם ניתן להשתיל את הביצית המופרית הם:

  • החצוצרות (זה הנפוץ ביותר).
  • באיחוד החצוצרות עם הרחם.
  • אחת השחלות.
  • צוואר הרחם של הרחם שלך (צוואר הרחם).
  • הבטן.

תלוי היכן מושתלת הביצית, להריון חוץ רחמי יכולים להיות גם שמות אחרים. אחד מהם הוא הריון חצוצרות (שם הביצית מתייצבת בחצוצרות).

אחר הוא הריון צוואר הרחם (שם הוא משתיל את עצמו בצוואר הרחם או צוואר הרחם). זה יכול להיקרא גם הריון בטני (כשהוא נח בבטן).

אף אחד מהמקומות הללו אינו מתאים להתפתחות העובר. קודם כל, כי אין לו מספיק מקום להתפתח, ושנית, כי אין לו את הרקמות התזונתיות הנחוצות להאכיל אותו.

גורמים להריון חוץ רחמי

הסיבה השכיחה ביותר היא נזק, דלקת או היצרות של החצוצרות. זה מקשה על הביצית לנוע למטה לתוך הרחם, ולעתים קרובות היא לא מסוגלת. זה עשוי לנבוע מכמה גורמים.

גורם אחד כזה הוא ניתוח קודם באזור הבטן. אחר הוא שסבל מזיהום או מצב שיצר דלקת באזור האגן. לחלופין, זה יכול להיות גם בגלל זיהום המועבר במגע מיני, כגון כלמידיה או זיבה.

אנדומטריוזיס יכולה להיות גם סיבה נוספת להריון חוץ רחמי. זה מתרחש כאשר התאים המצפים את פנים הרחם מתחילים לגדול בחלקים אחרים של הגוף.

ישנם גם גורמים נוספים, כגון עישון, שעברו טיפולים לאי פוריות או אפילו עבר הריון חוץ רחמי נוסף בעבר.

מהם התסמינים והסימנים של הריון חוץ רחמי?

התסמינים המעידים על נוכחות אפשרית של הריון חוץ רחמי הם:

1. היעדר הווסת. ייתכן שלא תבחין בהיעדר זה אם ההריון מתרחש בתחילת המחזור החודשי.

2. כאב או דימום נרתיקי. זו סיבה נוספת לכך שלא הבחינו בהיעדר התקופה.

3. כאבים באגן, בבטן ואפילו בכתפיים. זה עלול להיגרם על ידי גירוי של עצבים מסוימים, עקב הצטברות של דם.

4. סחרחורת, בחילות או עילפון. זה נגרם על ידי אובדן דם.

הריון חוץ רחמי הוא הריון שבו הביצית המופרית משתילה את עצמה מחוץ לרחם
הריון חוץ רחמי הוא הריון שבו הביצית המופרית משתילה את עצמה מחוץ לרחם.

5. יתר לחץ דם. זה קשור גם לאובדן דם.

6. תדירות מוגברת של מתן שתן. האישה עשויה לגלות שהיא משתין יותר מהרגיל.

כיצד מטפלים בהריון חוץ רחמי?

הטיפול יכול להשתנות, בהתאם למספר גורמים שונים. אחד מהם הוא עד כמה מתקדם ההריון. הרופאים גם לוקחים בחשבון איזה נזק יכול להיות בחצוצרות, ובאופן הגיוני, את חומרת התסמינים. מיותר לציין שכל הגורמים הללו חייבים לעבור ניתוח על ידי רופא מקצועי.

לפעמים, כשההריון הוא ממש לאחרונה, הרופאים יזריקו מתוטרקסט, שגורם לעובר להפסיק לגדול.

אם ההריון מתקדם יותר, ייתכן שיהיה צורך בניתוח להסרת ההריון החריג. הודות לטכנולוגיה של היום, וכל עוד אין פגיעות משמעותיות באיברים, ניתן להסיר רקמה חוץ רחמית זו בלפרוסקופיה.

הליך זה כרוך בהחדרת מצלמת וידאו והמכשירים הכירורגיים הדרושים דרך חתך קטן בבטן התחתונה.

כך הרופא יכול להסיר את הרקמה החוץ רחמית ולתקן במידת הצורך את האיברים שנפגעו מההריון החוץ רחמי. במקרים החמורים ביותר ייתכן שיהיה צורך להסיר את האיברים הללו.

קיימת גם אפשרות שהריון חוץ רחמי ייפסק מעצמו. זה קורה לעתים קרובות כאשר התסמינים אינם חמורים במיוחד. עם זאת, הדבר כרוך במעקב קפדני של איש המקצוע, עם בדיקות דם (למדידת רמת ה-HCG בדם) ואולטרסאונד.

האם ניתן למנוע הריון חוץ רחמי?

לא, לא ניתן למנוע הריון חוץ רחמי. זה משהו שכל אישה יכולה לסבול ממנו. עם זאת, האפשרות גדולה יותר אצל נשים מעל גיל 35, או שסבלו מאחד מהמצבים שתוארו לעיל.

מה עלי לעשות?

עליך להתייעץ עם הרופא שלך בהקדם האפשרי אם מופיע אחד מהתסמינים שהוזכרו קודם לכן. אם אתה צריך לעבור טיפול עבור הריון חוץ רחמי, אז אתה צריך מישהו שאתה יכול לשתף את הרגשות והחוויות שלך.

אם הטיפול מצליח ואין נזק רציני, אזי האישה יכולה לעבור הריון תקין לחלוטין לאחר שעברה הריון חוץ רחמי.

עם זאת, ייתכן שזה לא נכון אם כבר היו לך בעיות פוריות בעבר. או אפילו אם את חושדת שאולי יש לך הריון לא תקין בגלל הסיבות שכבר צוינו.

במקרה זה אנו ממליצים שתדבר עם הרופא שלך כדי למצוא דרכים להימנע מבעיות אלו בעתיד. על פי הסטטיסטיקה, הסיכוי שאישה תסבול מהריונות חוץ רחמיים חוזרים ונשנים הוא בסביבות 15%.

פופולריים