כל מה שצריך לדעת על הפריה

אם יותר מתא זרע אחד נכנס לביצית, הפריה לא מתרחשת
אם יותר מתא זרע אחד נכנס לביצית, הפריה לא מתרחשת.

הפריה היא התהליך שבו מתמזגים תא הרבייה הנשי, הביצית, ותא הרבייה הגברי, הזרע, על מנת ליצור ישות חדשה, ייחודית ובלתי ניתנת להחלפה.

הפריית האדם היא תהליך מורכב שבו אלמנטים וגורמים רבים נכנסים לתמונה. זה קשור לאיחוי של ביצית ותא זרע על מנת ליצור ישות חדשה וייחודית.

האיחוד בין שני התאים הללו יוצר עובר, ואם הוא מושתל בצורה נכונה, מתרחש הריון.

איך מתרחשת ההפריה

אצל בני אדם, תהליך זה מתרחש באופן פנימי. זה אומר שזה מתרחש בתוך הגוף של האישה. באופן ספציפי, זה מתרחש בתוך החצוצרות. זה ידוע בשם "טבעי" או הפריה חוץ גופית.

עם זאת, סוג זה של הפריה לא תמיד אפשרי. זו הסיבה שפותח רבייה בסיוע. עם רבייה בסיוע, ההפריה מתבצעת במעבדה. זה ידוע גם בשם "מלאכותי" או הפריה חוץ גופית.

במאמר זה נשתף אתכם בשלבים של תהליך מורכב זה, החל מקיומם הנפרד של הגמטות ועד לאיחודם והשתלתם.

1. תא הזרע פונה לכיוון הביצית

"מתוך מאות מיליוני תאי זרע, רק אחד יצליח להיכנס ולהפרות את הביצית".

במהלך קיום יחסי מין, הזרע חודר לנרתיק. בנרתיק יש תווך חומצי המזיק לתאי הזרע וזה גורם להם לנדוד.

דרך צוואר הרחם התאים מגיעים אל הרחם ומשם הם נודדים לעבר החצוצרות, שם נמצא הביצית.

בצינור, הזרע יכול לשרוד בין 48 ל-72 שעות. להיפך, זרע מחוץ לגוף יכול לחיות רק פחות מ-24 שעות. משמעות הדבר היא למעשה שהפריה יכולה להתרחש עד יומיים או שלושה לאחר קיום יחסי מין.

הזרע מכיל מאות מיליוני תאי זרע. פחות ממאה, לעומת זאת, יוכלו להגיע לביצית. שאר הזרע מת. מבין ה"שורדים" רק תא זרע אחד יוכל להיכנס לביצית על מנת להפריה.

2. איחוד של הביצית ותא הזרע

עם הכניסה לביצית, תא הזרע מאבד את זנבו והוא מתמזג עם גרעין התא הנשי. איחוד זה יוצר את התא הראשון של העובר המכונה הביצית המופרית או הזיגוטה.

ניתן למצוא את כל המידע הגנטי הדרוש בתוך זיגוטה, מצבע העיניים ועד למין.

הפריה של שתי ביציות שונות מתרחשת על ידי שני תאי זרע שונים
במקרה זה, הפריה של שתי ביציות שונות מתרחשת על ידי שני תאי זרע שונים.

כאשר מתרחשת הפריה, הביצית משתנה במבנה הכימי. הקרום המקיף אותו שהיה חדיר הופך לבלתי חדיר כדי למנוע כניסה של תאי זרע אחרים.

אם יותר מתא זרע אחד נכנס לביצית, הפריה לא מתרחשת.

3. המסע של הזיגוטה אל הרחם

בחצוצרות יש שערות הידועות בשם cilia. תנועת הריסים גורמת לביצית המופרית לנוע. הביצית המופרית נעה באיטיות לכיוון הרחם; זה יכול לקחת עד 4 ימים

במהלך מסע זה, הזיגוטה מתחילה את התפתחותה והתפתחותה. כמה שעות לאחר ההפריה, הוא מתחלק לשני תאים והוא ממשיך להתחלק שווה בשווה. כשהיא מגיעה לחלל הרחם הזיגוטה כבר מורכבת מ-16 תאים.

הזיגוטה לא מקננת ברגע שהיא מגיעה לחלל הרחם, היא עדיין צריכה להמשיך להתפתח. הוא יישאר בחלל יומיים-שלושה לפני שתשתיל את עצמו ברחם.

4. השתלה

"רק 30% מהעוברים מושתלים בהצלחה ברחם".

ההשתלה מתבצעת 7 ימים לאחר ההפריה. זה מתרחש בדרך כלל בין 21 ל-22 ימים לאחר המחזור האחרון. הזיגוטה משתילה את עצמה באנדומטריום והיא נדבקת חזק, כמו כוס יניקה.

השכבה החיצונית של הזיגוטה יוצרת סוג של קן והיא יוצרת טרופובלסט, קרום שיוליד את השליה.

השליה תזין ותגן על התינוק במהלך ההריון. מרגע זה, העובר ממשיך בהתפתחות מתמדת.

הפריה של תאומים

בניגוד לאמונה הרווחת, תאומים אינם נובעים מהפריה של ביציות על ידי שני תאי זרע. מנגנוני ההפריה מונעים התרחשות זו.

כשמדובר בתאומים, התהליך זהה לזה שמוליד עוברים בודדים.

עם זאת, לפעמים ומסיבות שנותרו לא ידועות, העובר מתחלק לשניים, מה שמוביל לשני תינוקות זהים מבחינה גנטית. זה מרמז שהם גם יהיו מאותו מין.

מצד שני, כשמדובר בתאומים אחים, המוצא קצת שונה. במקרה זה, הפריה של שתי ביציות שונות מתרחשת על ידי שני תאי זרע שונים. לכן, הם מתפתחים לשני עוברים שלא יהיו זהים כמו המקרה שהוזכר לעיל.