שימוש באופיואידים במהלך ההריון: האם זה בטוח?

התמכרות לאופיואידים ומינון יתר הן חלק מההשפעות המסוכנות ביותר של שימוש באופיואידים במהלך ההריון
התמכרות לאופיואידים ומינון יתר הן חלק מההשפעות המסוכנות ביותר של שימוש באופיואידים במהלך ההריון.
התמכרות לאופיואידים ומינון יתר הן חלק מההשפעות המסוכנות ביותר של שימוש באופיואידים במהלך ההריון.

כיום, אופיואידים הם בין התרופות הנפוצות ביותר שאנשים משתמשים בהם. אלו תרופות חזקות מאוד שאנשים משתמשים בהן לטיפול בכאב. למעשה, רופאים רושמים אותם לאנשים הסובלים מסוגים שונים של סרטן, טראומה חמורה או לאחר ניתוח. זו הסיבה שנדבר על שימוש באופיואידים במהלך ההריון. האם זה בטוח?

גם אמהות לעתיד עשויות לסבול ממצבים אלה. עם זאת, הם עלולים גם להתמכר לסוג זה של תרופות. לכן, במאמר זה, נספק לכם את המידע הבסיסי לגבי השימוש באופיואידים והשלכותיו. המשך לקרוא!

שימוש באופיואידים במהלך ההריון: מה הם ולמה אנשים משתמשים בהם?

המילה אופיואיד מתייחסת לקבוצה של חומרים המסוגלים לעורר מבנים מסוימים הנקראים קולטני אופיואידים, הנמצאים בשפע במערכת העצבים. מבנים אלה ממלאים תפקידים פיזיולוגיים, כגון ויסות כאב.

זו הסיבה שאנשים משתמשים באופיואידים כדי להקל על הכאב. למעשה, כיום, אלו הם משככי הכאבים החזקים ביותר הידועים . כתוצאה מכך, מומחים שומרים אותם עבור אנשים עם כאב כרוני חמור. חוץ מזה, הם עלולים לגרום לתלות לאחר שימוש מתמשך בהם.

כמה מהתרופות הנפוצות ביותר הנובעות מחומר זה הן מורפיום, קודאין ופנטניל. הרואין (סם לא חוקי) מסוגלת גם לעורר קולטנים לאופיואידים. זו הסיבה שבהתחלה זה שימש כתרופה, אבל אז זה היה אסור.

למידע נוסף: תרופות שיש להימנע מהן במהלך ההריון

האם אני יכול לסבול מבעיות בריאותיות לאחר שימוש באופיואידים?

למרות שאופיואידים מקלים על כאב כרוני, הם עלולים לגרום לבעיות בריאותיות אחרות. כמובן, זה קורה בדרך כלל לאחר שימוש מתמשך, כאשר אנשים מתחילים לפתח תלות.

מה זה אומר? המשמעות היא שכל מטופלת, אפילו נשים בהריון, תזדקק למינונים גדולים יותר של אותה תרופה על מנת להקל על הסימפטומים שלה. מכיוון שצריכה מוגזמת זו היא תוצאה טבעית, במוקדם או במאוחר יהיו ריכוזים רעילים בדמו של החולה.

בפרסום של ארגון הבריאות העולמי (WHO), במהלך שנת 2007, מתו 115,000 אנשים עקב מנת יתר של אופיואידים. במקרים רבים, כאשר אנשים נותנים מנת יתר, החלק במוח שלהם השולט בנשימה נפגע, ודיכאון נשימתי עלול להיות קטלני.

שימוש באופיואידים במהלך ההריון: האם זה יכול להשפיע על התינוק שלי?

שימוש באופיואידים במהלך ההריון
שימוש באופיואידים במהלך ההריון: האם זה יכול להשפיע על התינוק שלי?

על פי מאמר מהספרייה הלאומית לרפואה של ארה"ב, השפעות שליליות רבות יכולות להשפיע על התפתחות תוך רחמית. חלק מהשפעות אלו הן מומים מולדים של מערכת העצבים, הלב וכלי הדם או מערכת העיכול (כולל התפתחות גסטרוסקיזיס). בנוסף, שימוש באופיואידים עלול לגרום ללידה מוקדמת ולהפלה ספונטנית .

יתר על כן, מכיוון שאופיואידים מסוגלים לעבור דרך השליה, הם משפיעים על מערכת העצבים של העובר. לאחר לידת התינוקות, הם מפסיקים לקבל את החומרים הללו, והם עלולים לסבול בסופו של דבר מתסמונת ההתנזרות של יילודים.

במקרה זה, גופו של התינוק מגיב בתגובה להיעדר התרופות. מדובר במחלה קשה מאוד, שעלולה להימשך חודשים ולגרום לעצבנות ועוויתות.

למידע נוסף: מהו מבחן אפגר ולמה הוא כל כך חשוב?

חלופות לשימוש באופיואידים במהלך ההריון

אם את כבר סובלת ממחלה כרונית לפני הכניסה להריון, הרופא שלך כנראה ינסה למצוא חלופות שונות כדי להימנע מצריכה מופרזת של אופיואידים. חלופות אלו עשויות לכלול הפחתת המינונים, רישום תרופות אחרות, טיפול פיזי או פסיכולוגי, ואפילו ניסיון ברפואה אלטרנטיבית.

אם זה המקרה, עליך לחשוב על העלות והתועלת לפני התחלת הטיפול או החלפתו. זו הסיבה שטיפול טרום לידתי הוא כל כך חשוב. למעשה, לפעמים זה כולל תכנון משפחה לפני ההריון.

האם ידעת שלקיחת חומצה פולית במשך כמה חודשים לפני הכניסה להריון יכולה להפחית מומים נוירולוגיים מולדים? אלו הם פגמים מהצינור העצבי, הכוללים מחלות מורכבות, כגון עמוד השדרה ביפידה.

במקרה של חולים הסובלים ממחלות כרוניות, כמו סרטן, וזקוקים לתרופות מסוג זה, ביקור אצל הרופא לפני הכניסה להריון יכול להיות רעיון טוב. כתוצאה מכך, הם יכירו את כל הסיכונים האפשריים לפני תחילת ההרפתקה החדשה הזו.

אופיואידים יכולים להיות מסוכנים למדי

תרופות אלו יכולות להיות מאוד שימושיות ויעילות כאשר המטופלים נוטלים אותן במינונים מתאימים ותחת טיפול רפואי. אם זה לא המקרה, הסיכוי לפתח סיבוכים יכול לגדול מאוד. לכן, אם אתה צריך ליטול תרופה זו או שאתה חושב שאתה עלול לסבול מהתמכרות אליה, דבר עם הרופא המיילד שלך ושאל אותו את כל השאלות שאתה צריך.