בעיות בריאות אצל פגים

הבעיות הבריאותיות בפגים הופכות פחות חמורות
כדאי גם לזכור שבזכות התקדמות הרפואה, הבעיות הבריאותיות בפגים הופכות פחות חמורות, ופגים רבים נהנים מבריאות מושלמת.

בעיות בריאות אצל פגים שכיחות יותר מאשר אצל תינוקות שנשארים ברחם במהלך כל מחזור ההיריון. לידה לפני השבוע ה-37 להריון כרוכה לפעמים בסיבוכים.

פגים דורשים טיפול מיוחד מכיוון שהאיברים שלהם עדיין לא בשלים מספיק. מסיבה זו, הם עלולים להציג בעיות המשפיעות על בריאותם בטווח הקצר, הבינוני והארוך.

לידה מוקדמת יכולה להיות מופעלת מסיבות רבות: זיהום, מתח, תאונה, מכה גדולה או צריכת אלכוהול, בין היתר.

לאחר מכן, נספק רשימה של הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר אצל פגים.

בעיות בריאות אצל פגים

במקרים אלו, הסיבוכים העיקריים משפיעים על המוח והריאות של התינוק. אלו הם השכיחים ביותר:

1. סיבוכים בדרכי הנשימה:

  • מחלת קרום היאלין

מחלת קרום היאלין היא מצב הפוגע ביילודים, במיוחד בפגים. זה מתבטא בעיקר בכשל נשימתי (קוצר נשימה) ושינוי צבע כחול של העור והריריות (ציאנוזה).

מחלה זו יכולה להתקדם לדיספלזיה ברונכופולמונרית, שהיא מחלת ריאות כרונית. בנוסף, הוא מייצר הופעת פיברוזיס בריאות הילד, הגורם לאי ספיקת נשימה.

  • ההתמדה של צינור העורקים

מדובר באנומליה לבבית הגורמת לקשיי נשימה אצל פגים. צינור העורקים הוא תעלה הממוקמת בין העורק הריאתי לאבי העורקים. זה קיים בכל הילודים, אך סביר להניח שהוא ייעלם במהירות.

בדרך כלל, ערוץ זה נסגר באופן ספונטני במהלך השעות הראשונות של החיים. בחלק מהתינוקות הפגים, ערוץ זה עשוי להישאר פתוח זמן רב יותר, ולגרום לקשיי נשימה.

  • דום נשימה מרכזי

זהו מונח המגדיר עצירת נשימה אצל תינוקות למשך 20 שניות לפחות. כל התינוקות יכולים לחוות בעיה זו, אך היא שכיחה יותר אצל תינוקות שנולדים בטרם עת.

בעיות בריאות אצל פגים
בעיות בריאות אצל פגים.

תיתכן ירידה בקצב הלב לאחר דום נשימה. כאשר קצב הנשימה מואט, גם קצב הלב יורד.

תינוקות הם ניצני החיים המוכנים לפרוח כמו פרח כדי לרענן את האנושות.

-דבסיסה מרידה-

2. סיבוכים במערכת העיכול

פגים מתקשים לינוק ולבלוע, ולפעמים הם לגמרי לא מסוגלים לעשות זאת. במקרים אלו, מערכת העיכול אינה יכולה להטמיע את אבות המזון החיוניים לגופו של התינוק.

עם זאת, תזונה נכונה אצל הקטן חיונית כדי לעזור לו לגדול בריא ולחזק מספיק את גופו.

ילוד פג יכול לסבול מהפרעות עיכול. Necrotising enterocolitis הוא מצב החירום העיכול השכיח ביותר ביילודים. זוהי מחלת עיכול הקשורה לחוסר בגרות ושבריריות.

3. סיבוכים נוירולוגיים

במהלך השליש האחרון של ההריון המוח מתפתח הכי הרבה. אם תינוק נולד מוקדם, ייתכנו סיבוכים כמו דימום תוך-חדרי ולוקומלאציה פרי-חדרית.

לגבי הדימום התוך-חדרי, זוהי אחת הבעיות הבריאותיות המדאיגות ביותר אצל פגים. דימום זה מתרחש מכיוון שהמוח מאוד לא בשל, וכתוצאה מכך, כלי דם שבירים נשברים בקלות.

אם היא אינטנסיבית, היא עלולה לגרום לבעיות קשות ואף למוות, שמתרחש אצל שליש מהפגים הסובלים ממנה.

Leukomalacia periventricular הוא סוג עיקרי של פגיעה מוחית. במקרה זה, רקמת המוח ניזוקה ועלולה להשפיע על תאי העצב השולטים בתנועות התינוק. זה יכול להוביל ללקויות מוטוריות, כגון שיתוק מוחין.

4. סיבוכים הקשורים לכבד

כאשר תינוק נולד, אפילו בזמן הנכון, הכבד הורס תאי דם אדומים, והרס זה משחרר פיגמנט צהוב בשם בילירובין. הבעיה היא שהכבד של תינוק לא יכול להפוך אותו בקלות, והוא יצטבר. זה נקרא צהבת פיזיולוגית.

זכור כי העוצמה תשתנה מתינוק אחד למשנהו. שאריות הבילירובין יסולקו לרוב דרך הצואה וגם דרך עור התינוק, ולעתים קרובות נותנים לו צבע צהבהב.

בגלל סיבוכים אפשריים אלה, אמהות לפגים מודאגות ולחוצות.

כדאי גם לזכור שבזכות התקדמות הרפואה, הבעיות הבריאותיות של פגים הופכות פחות חמורות, ופגים רבים נהנים מבריאות מושלמת.

פופולריים