התפתחות רגשית מגיל 6 חודשים עד גיל שנה

התפתחות רגשית היא בסיסית לצמיחה והתפתחות בריאה של התינוק
התפתחות רגשית היא בסיסית לצמיחה והתפתחות בריאה של התינוק.
התפתחות רגשית היא בסיסית לצמיחה והתפתחות בריאה של התינוק. האם תרצה לדעת איך זה מתפתח מ-6 חודשים לשנת החיים הראשונה? גלה למטה!

התפתחות רגשית מתחילה בלידה ומתפתחת בהדרגה ככל שתינוקות גדלים ומתייחסים לעולם. לפיכך, הקשרים הרגשיים הראשונים שילדים יוצרים יקבעו את הדרך שבה הם יבטאו ויפרשו את רגשותיהם שלהם ושל אחרים.

במהלך החודשים הראשונים לחייהם, תינוקות מסוגלים לבטא רגשות בסיסיים, כמו עונג ואי נחת. מגיל 6 חודשים ואילך, הם מתחילים להרגיש רגשות מורכבים יותר ויותר. זה הזמן שבו תוכל להעריך את השינויים המשמעותיים ביותר בהתפתחות הרגשית של ילדך.

להלן נספר לכם על השלבים השונים שהם עוברים מגיל חצי שנה ועד גיל שנה.

"כל חיינו התחילו בחיבה אנושית כתמיכה הראשונה שלנו. ילדים שגדלים מוקפים בחיבה מחייכים יותר וחביבים יותר. בדרך כלל, הם מאוזנים יותר".

- דלאי לאמה -

התפתחות רגשית מגיל 6 חודשים ועד גיל שנה

צריך לקחת בחשבון שכל ילד הוא שונה ומתפתח בקצב שלו. עם זאת, כשמדברים על התפתחות רגשית, אפשר לציין כמה שלבים שעוברים ילדים בדרך כלל בגילאים מסוימים.

כעת נתאר כל אחד מהשלבים הרגשיים שעוברים תינוקות מגיל 6 עד 12 חודשים.

התפתחות רגשית בין 6 ל-7 חודשים

בין 6 ל-7 חודשים, תינוקות מתחילים ליצור את מערכת ההתקשרות ולהראות העדפה לאנשים מוכרים, במיוחד מטפלים ראשוניים, ודחייה של אלה שהם מחשיבים כזרים.

זה כאשר הם מתחילים להגיב בפחד, במתח וגם בחרדה אל הלא נודע או במצבים בהם הם צריכים לבלות זמן מה בנפרד מדמויות ההתקשרות שלהם (אמהות, אבות וכו').

מ 8 עד 10 חודשים

מגיל 8 חודשים בערך, ילדים מגלים כוונה ברורה לתקשר. הם צריכים להתייחס לאנשים אחרים ולהרגיש מעורבים בעולם החברתי שסביבם.

התפתחות רגשית בין 6 ל-7 חודשים
התפתחות רגשית בין 6 ל-7 חודשים.

זה עוזר להם לפתח את היכולת לזהות, לפרש ואף להגיב להבעות ולרגשות של אנשים אחרים, במיוחד אצל אלו המוכרים להם ביותר. כך הם יסדירו את תגובותיהם והתנהגותם בהתאם למה שאלו משדרים להם בכל מצב נתון.

בנוסף, בין 9 ל-10 חודשים הם כבר מסוגלים לבטא בקלות שמחה, אי נחת, כעס וזעם.

מ 10 עד 12 חודשים

מגיל 10 עד 12 חודשים, ניתן לראות כיצד ילדים מווסתים ומבטאים את רגשותיהם טוב יותר. תינוקות הופכים מודעים יותר לרגשותיהם ומבטאים אותם באמצעות מחוות, עמדות, מגע ויזואלי וטוני קול שונים. חלק מהילדים, בגיל שנה, אפילו מסוגלים לבטא במילים חלק מהמצבים הרגשיים שהם חווים.

בדרך זו, תינוקות מסוגלים להשמיע את עצמם בסביבתם, וליצור קשרים תקשורתיים ורגשיים עשירים ואינטנסיביים יותר עם האנשים הסובבים אותם.

על ההתפתחות הרגשית של תינוקות

מלידה, לתינוקות יש צורך ליצור קשרים של חיבה המאפשרים להם לחקור בבטחה את הסביבה הפיזית והחברתית שלהם. זה עוזר להם לפתח בהדרגה, אך באופן מלא, את האינטליגנציה הרגשית שלהם.

כפי שנאמר על ידי הפסיכולוג, העיתונאי והסופר האירופי דניאל גולמן:

"אינטליגנציה רגשית מתחילה להתפתח בשנים הראשונות. כל החילופים שיש לילדים צעירים עם הוריהם, המורים ואנשים אחרים נושאים מסרים רגשיים".

לכן, אמהות, אבות או מבוגרים אחרים הפועלים כמטפלים ראשוניים בתינוקות צריכים לשאוף ליצור איתם תקשורת מעשירה ומגרה באקלים המקדם אהבה וכבוד הדדי.

בדרך זו, ילדים יכולים לרכוש מיומנויות רגשיות ביתר קלות. הם יתמודדו בקלות רבה יותר עם מצבים חברתיים שונים, יבנו את זהותם, יגבשו הערכה עצמית חיובית ויפתחו ביטחון עצמי. הם גם יהפכו ליותר ויותר אוטונומיים ועצמאיים.

בקיצור, עבודה על רגשות מהחודשים הראשונים לחייו של תינוק חשובה מאוד להתפתחות מלאה ומאוזנת.

פופולריים