מדד מסת הגוף (BMI) בילדים ותינוקות

בעוד שמדד מסת הגוף (BMI) הוא נתונים שעלולים בקלות להוביל לפרשנויות שגויות אצל מבוגרים
בעוד שמדד מסת הגוף (BMI) הוא נתונים שעלולים בקלות להוביל לפרשנויות שגויות אצל מבוגרים, הוא הרבה יותר אמין בילדים.
לאינדקס מסת הגוף יש מגבלות גדולות בכל הנוגע לניתוח מהיכן מגיעות שונות במשקל. הגדלת מסת השומן אינה זהה להגדלת מסת השריר.

בעוד שמדד מסת הגוף (BMI) הוא נתונים שעלולים בקלות להוביל לפרשנויות שגויות אצל מבוגרים, הוא הרבה יותר אמין בילדים. למעשה, רופאי ילדים משתמשים ב-BMI כדי לבדוק את התפתחות התינוק, ובכך משמשים לאיתור סטיות מהממוצע.

בראש ובראשונה, חשוב להבין שתינוקות עוברים שינויים גדולים במהלך החודשים הראשונים שלהם. לא רק מבחינה פיזיולוגית, אלא גם במבנה שלהם. ככזה, זה נפוץ שהמשקל שלהם גדל, כמו גם הגובה שלהם. אבל שתי הווריאציות חייבות לשמור על הרמוניה יחסית זו לזו.

חישוב מדד מסת הגוף

הדבר הראשון שצריך לדעת הוא השיטה בה אנו משתמשים על מנת לקבוע את אינדקס מסת הגוף. לפי מחקר שפורסם ב- Obesity, אנו משיגים את ה-BMI על ידי חלוקת המשקל בגובה במטרים רבועים. זה נותן לנו ערך שמאפשר השוואה בין תינוקות שונים, מה שמקל יחסית לזהות חריגות בגדילה.

עם זאת, חשוב לא להוציא את הנתונים מהקשרם. חיוני לחקור את האבולוציה של מדד מסת הגוף של התינוק, כמו גם להשוות נתונים אלה עם נתונים קיימים של ילדים אחרים.

לשם כך קיימות סדרת טבלאות נתונים המחלקות את המדידות בין אחוזונים לפי תדירותן באוכלוסייה. בהתאם למיקום כל תינוק או ילד ביחס לבני גילו, ניתן לקבוע אבחנה ראשונה הקשורה לבעיות בהתפתחות או בהרכב הגוף.

ראוי לציין שיש טבלאות שונות בהתאם אם אנחנו מדברים על ילדים קווקזיים, אפריקאים, זכרים או נקבות. הבדלים גנטיים מתנים גם את מהירות ההתפתחות ואת המורפולוגיה של הילד.

השמנת ילדים

אחד השימושים העיקריים של מדד מסת הגוף הוא לאיתור השמנת יתר בילדות. מצב זה גורם לבעיות בריאות חמורות בטווח הבינוני, כפי שהוכח על ידי מחקר שפורסם ב- Frontiers of Medicine.

לאינדקס מסת הגוף יש מגבלות מסוימות
גם אם ניתן להשתמש בו בהקשר של תרגול קליני, לאינדקס מסת הגוף יש מגבלות מסוימות.

מצב זה מגביר את הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2, בעיות לב וכלי דם וסוגים מסוימים של סרטן. לכן, יש צורך להקפיד על הרגלי חיים, כולל תזונה ופעילות גופנית. למרות זאת, וריאציות גנטיות מסוימות יכולות להגביר את הקלות של העלייה בשומן, מה שמקשה על ניהול מצב הרכב הגוף.

מגבלות של מדד מסת הגוף

גם אם ניתן להשתמש בו בהקשר של תרגול קליני, לאינדקס מסת הגוף יש מגבלות מסוימות. הראשון שבהם הוא שהוא מתעלם מתאי הגוף, ומנתח את ההבדלים במשקל ובגובה בכללותו.

לא ניתן לדעת אם ההבדל תואם לעלייה במסת העצם, במסה הרזה או במסת השומן. הגדלת האחוז של אלמנט אחד אינה זהה להגדלת האחוז של המרכיב השני מבחינת בריאות.

מסיבה זו, הרופאים משתמשים לעתים קרובות בשיטות אחרות כדי לנתח את הרכב הגוף והתפתחותו של הילד. ביניהם ניתן להזכיר ניתוח עכבה ביו-חשמלית, אנתרופומטריה על ידי מדידת עובי קפל העור או, במידת הצורך, הדמיית תהודה מגנטית.

בעזרת מנגנונים אלו ניתן לקבל תמונה נכונה יותר של המציאות ולנתח האם שינויים במשקל נובעים מבעיה תזונתית - עלייה בשומן- או מהיבט התפתחותי תקין -עלייה בגודל השריר והעצם-.

עם זאת, רצוי לאיש המקצוע לבצע את כל השיטות הללו ביחד. אחרת הסיכון לטעות כמו גם הסיכון לפירוש שגוי גדל.

מדד מסת הגוף בילדים: פרמטר עם מגבלות

כפי שראית, מדד מסת הגוף יכול להיות שימושי לביצוע השוואות מסוימות, גם אם יש לו מגבלות. רופאי ילדים משתמשים ב-BMI כדי לנתח את התפתחות התינוק וכן כדי לזהות את הסיכונים הכרוכים בעודף משקל.

בכל מקרה, הפרשנות הנכונה של מדידה זו היא המפתח. לצורך דיוק רב יותר ועל מנת להבטיח אמינות רבה יותר, יש צורך בשיטות מדידה אחרות.

פופולריים