תפקיד ההורים בספורט ילדים

אמנם להורים יש תפקיד חשוב בהתפתחות הספורט של ילדינו
אמנם להורים יש תפקיד חשוב בהתפתחות הספורט של ילדינו, אך חיוני שננהג בזהירות בגישה שלנו אליהם.
הורים חשובים בכל הנוגע לתחביבים של ילדיהם ולפעילויות מחוץ לבית הספר. אבל עד כמה הם צריכים להיות מעורבים? בפרט, מה צריך להיות תפקיד ההורים בספורט ילדים?

להורים יש תפקיד חשוב מאוד בתחביבים ובחיים מחוץ ללימודים של ילדיהם. למעשה, ללא תמיכתם, ילדים רבים לא יוכלו להשתתף בפעילויות ספורט. לכן ההורים צריכים להתערב, אבל באיזו מידה? מה צריך להיות תפקיד ההורים בספורט ילדים?

לא תמיד קל להורים לדעת מה לעשות כדי לעזור לילדיהם לחוות חוויה חיובית ומהנה בספורט. אתגר זה מתווסף על ידי שפע של מידע זמין ממקורות וגישות שונות להורות וספורט ילדים.

מה שאנחנו צריכים לזכור הוא שמעורבות ההורים בספורט ילדים תהיה שונה בכל משפחה. מצד אחד, זה בגלל שלילדים יש צרכים שונים. מצד שני, כי להורים יש התנסויות שונות במעורבות בספורט. בנוסף לכך, הורים וילדים יתקלו בסיטואציות שונות ככל שיהיו מעורבים יותר ויותר.

הורים בספורט ילדים

למשפחה יש תפקיד מרכזי בהצלחת חייו החינוכיים או הספורטיביים של הילד. הורים יכולים לתרום רבות למתן מענה לצרכי הלמידה של ילדם.

הם מהווים את מוקד הסמכות הטבעי של ילדיהם, ולמעשה, יש להם השפעה רבה על יחסם לפעילות גופנית וספורט. בשל כך, אין ספק שהורים הם גורם תורם חשוב במעורבות ילדיהם בספורט.

עם זאת, כשזה מגיע לנושא זה, הורים רבים אינם ברורים מדי לגבי הספורט המתאים ביותר עבור ילדיהם. למעשה, רבים אינם נותנים לילדיהם להשתתף בספורט קבוצתי בגלל הגישה הבלתי הולמת של חלק מההורים. רבים מהם נוטים לחשוב שהם מאמנים, ולצעוק הוראות מהיציע במשחקים או באימונים. זו הסיבה שלעיתים קרובות נאסר על ההורים להתערב באימונים.

עם זאת, הוצאת הורים מהמשוואה אינה הפתרון הטוב ביותר לבעיה. להורים יש תפקיד חשוב בספורט לילדים. למעשה, התפקיד שהם ממלאים יכול להשפיע על העניין וההתלהבות של הילד מספורט בעתיד.

במובן זה, כפי שנראה להלן, מחקר הראה קשר חיובי בין הורים המשתתפים בפעילות הספורט של ילדיהם לבין ההנאה של הילדים מהפעילות. כמובן, כל עוד המעורבות מתאימה ומועילה.

יתרונות מעורבות ההורים בספורט ילדים

מה צריך להיות תפקיד ההורים בספורט ילדים
מה צריך להיות תפקיד ההורים בספורט ילדים?

מעורבות הורים בספורט ילדים מגבירה את הסבירות שהילד ישתתף בספורט מאורגן. למעשה, על פי מחקר שפורסם בספורט, חינוך וחברה, שילוב הספורט המאורגן בהקשר הבית ספרי הוא דרך ליישור ולפצות על אי השוויון במגרש המשחקים.

במחקר אחר, שפורסם בכתב העת הבינלאומי למחקר סביבתי ובריאות הציבור, החוקרים הדגישו שכמה מהגורמים המגנים והטובים ביותר להתפתחות ובריאות של ילדים ומתבגרים הם משפחה וספורט.

מסיבה זו הם מדגישים כי השתתפות המשפחה בפעילות ספורטיבית של ילדים חיונית בהתפתחותם הספורטיבית.

יש לציין כי הורים רבים הפעילים בספורט חושבים שדי בהיותם מודל לחיקוי ולתת דוגמה כדי לעודד את ילדיהם לעסוק בספורט. זה לא בהכרח נכון.

בהקשר זה, מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Sports Science & Medicine מצא כי תמיכת הורים בפעילות הגופנית של ילדיהם חשובה יותר מאשר ההורים כמודל לחיקוי.

עם זאת, מאמר זה מצא גם כי הורים פעילים יותר נוטים יותר להקל על השתתפות בספורט מאורגן. זו נקודה מאוד מעניינת, שכן הם מצאו שכיחות גבוהה יותר של ילדים הסובלים מעודף משקל או השמנת יתר עם הורים לא פעילים.

התפתחות חיובית

לבסוף, חשוב לציין שלמעורבות הורים בספורט מאורגן יש קשר הדוק להתפתחות חיובית של נוער. תוצאות ממחקר שנערך על ידי חוקרי אוניברסיטת דלאוור בשנת 2018 הצביעו על כך שרמות גבוהות יותר של מעורבות הורים בספורט המאורגן של ילדיהם קשורות באופן מובהק לרמות גבוהות יותר של חיבור של ילדים למשפחה, עמיתים, בית הספר והקהילה.

תוצאות מחקר זה גם הצביעו על כך שלמעורבות מתונה של הורים בספורט מאורגן היה קשר מובהק עם רמות גבוהות יותר של אמון בילדים. עם זאת, באופן מוזר, רמות גבוהות ונמוכות יותר של מעורבות הורים היו קשורות לרמות נמוכות יותר של ביטחון.

בנוסף, במונחים של התפתחות הילד, מעורבות הורים חיובית יכולה לסייע בפיתוח מיומנויות חשובות כגון הערכה עצמית, מוטיבציה ומיומנויות חברתיות. מיומנויות אלו שילדים יכולים ללמוד מספורט ניתנות להעברה לתחומי חיים אחרים, כגון בית ספר ופעילויות מחוץ לבית הספר.

בקיצור, חשיבות התפקיד שממלאים ההורים בספורט הנוער אינה מוטלת בספק. עם זאת, עליהם להיזהר לא להפריע להנאה ולהתפתחות של ילדיהם.

אמנם להורים יש תפקיד חשוב בהתפתחות הספורט של ילדינו, אבל חיוני שננהג בזהירות בגישה שלנו אליהם. להתנהגות שלנו יכולות להיות השפעות חיוביות ושליליות על חווית הספורט שלהם.

פופולריים