4 סיבות שמובילות למרד בגיל העשרה

להלן הסיבות העיקריות שמובילות למרד בגיל העשרה
להלן הסיבות העיקריות שמובילות למרד בגיל העשרה.
האם אתה מודע לגורמים שמובילים למרד בני נוער? היום נספר לכם על 4 מהם, כמו גם איך להתמודד עם הנושא.

גיל ההתבגרות הוא שלב שהורים רבים חוששים ממנו. לצעירים האלה, שנמצאים במעבר בין ילדות לעולם המבוגרים, יש מוניטין של קשים, סוררים ומתריסים. נכון שהדינמיקה המשפחתית משתנה כאשר ילד נכנס לגיל ההתבגרות; אבל, אם נבין את הסיבות שמובילות למרד בגיל העשרה, יהיה לנו הרבה יותר קל לעבור את התקופה הזו בהצלחה.

קודם כל, חשוב להסיר את הקונוטציה השלילית של המונח הזה. מרדנות, בגבולות, יכולה להיות בריאה והכרחית להתפתחות תקינה של מתבגרים. אחרי הכל, הם נמצאים בתקופה שבה עליהם לגבש את זהותם, להיפתח לעולם ולהתמודד עם לחצים חברתיים; לכן, איכות זו יכולה להיות יתרון מסוים.

מה גורם למתבגר להיות מרדן?

עכשיו, איך נוכל להתמודד עם המצב הזה מנקודת מבט הורית? על ידי הבנת המקור והתפקוד של גישה מרדנית זו על מנת ללוות את התהליך בצורה טבעית. להלן הסיבות העיקריות שמובילות למרד בגיל העשרה.

החיפוש אחר הזהות שלהם

כפי שכבר הזכרנו, בגיל ההתבגרות, צעירים מחפשים את הזהות שלהם כאינדיבידואלים; וכדי לעשות זאת, הם נוטים להתנגד לסמכות הורית. הם צריכים להצהיר על דעותיהם, החלטותיהם ונקודות המבט שלהם, וזה עשוי להתפרש על ידי חלק מההורים כמרד. במציאות, טבעי למתבגר לדרוש עוד ועוד עצמאות, לרצות שיקשיבו לו ויקחו אותו בחשבון. הם מגבשים את האישיות שלהם.

שינויים פיזיים ופסיכולוגיים

בשלב זה, ישנן תמורות רבות שעלולות להיות קשה לילדים להטמיע. הגוף משתנה ומתבגר, קבוצת השווים מקבלת רלוונטיות רבה, הדרישות הלימודיות והאישיות עולות... כל זה יכול להוביל צעירים לעצבנות או אדישים, להתרחק לתוך עצמם או להתערב ביתר קלות בסכסוכים משפחתיים.

האם אתה מודע לגורמים שמובילים למרד בני נוער
האם אתה מודע לגורמים שמובילים למרד בני נוער?

בנוסף, אזור המוח המעורב בשליטה בדחפים עדיין לא הבשיל לחלוטין. לכן, הם עשויים לפעול בצורה אימפולסיבית יותר, מבלי למדוד את דבריהם ומבלי לחזות את ההשלכות של מעשיהם.

חוסר משאבים לניהול רגשות

כדי להתמודד עם האמור לעיל, חיוני שיהיו מספיק משאבים אישיים ואינטליגנציה רגשית מספקת. בתקופה זו של החיים, רגשות נחווים בעוצמה רבה ויכולים לעלות על גדותיו. אם מתבגר לא רכש את הכלים לנהל אותם, הוא עלול להיות תוקפני, המום ולהגיב בצורה לא הולמת.

דינמיקה משפחתית לא מספקת

למרות שגיל ההתבגרות עצמו הוא תהליך שיכול להוביל למרד של בני נוער, הדינמיקה בבית משחקת תפקיד חשוב מאוד. סביבה שבה הקשבה לאדם הצעיר באופן טבעי, תוקפת ומכבדת תצמצם התנהגויות מתריסות למינימום. לעומת זאת, סגנון הורות סמכותי מדי ובלתי מתפשר יחמיר את המרדנות.

עם זאת, אותו דבר יכול לקרות אם ההורים מתירנים מדי והם אינם מסוגלים לקבוע כללים עקביים. במקרה זה, עלול לצוץ ילד עריץ המגיב בתוקפנות ובחוסר כבוד לניסיונות ההורים להציב גבולות.

איך מתמודדים עם מתבגר מרדן?

אין לתקוף או להדחיק מרדנות של מתבגרים, אלא להבין ולתעל. לשם כך, ניתן ליישם הנחיות כגון הבאות:

  • שמרו על תקשורת פתוחה וזורמת עם ילדכם. הקשיבו להם מבלי לשפוט אותם וגם הפכו אותם לחלק מהחיים שלכם. זה יגביר את האמון ההדדי, יאפשר להם לדעת שאתה לוקח אותם בחשבון, ויצור מערכת יחסים של שותפים ולא אויבים.
  • אפשר למתבגר שלך לתת את דעתו, לנהל משא ומתן ולהשתתף בהחלטות. הטלת אסטרטגיה אינה טובה; במקום זאת, דבר איתם על הכללים וקבע אותם יחד. היו גמישים במידת האפשר והצעו יותר אוטונומיה כאשר העשרה שלכם מפגין אחריות.
  • למד אותם להתמודד עם הרגשות שלהם, להרגיע את הכעס שלהם, לשלוט בדחפים שלהם ולנהל את העצב שלהם. טכניקות הרפיה יכולות להועיל מאוד בהקשר זה.
  • חמש את עצמך בסבלנות ובסובלנות. זכרו שגיל ההתבגרות הוא שלב מסובך לעבור ושילדכם זקוק להורים עם שליטה עצמית; אל תאבד את העשתונות מול ההתפרצויות שלהם, תהיה השקט בסערה שלהם.

בקיצור, ייתכן שהמתבגר שלך מראה עמדות מרדניות, אבל זה לא חייב להיות שלילי או לערער את מערכת היחסים הטובה שלך. הבינו את מצבם, היו סבלניים, תקיפים ואוהבים. אם תלווה את התהליך הזה במקום להילחם נגד הילד שלך, הכל יהיה בסדר.