חשיבות הבנת הנקרא

המימד האחרון של הקריאה שאנשים מפתחים הוא הבנת הנקרא
המימד האחרון של הקריאה שאנשים מפתחים הוא הבנת הנקרא.
קריאה היא מיומנות הכרחית בחברה של היום. אבל לפעמים קשה להבין מה קוראים. במאמר הבא נסביר את חשיבות הוראת הבנת הנקרא לילדים.

קריאה היא מיומנות שנרכשת לאט לאט עם הזמן ועם תרגול. המימד האחרון של הקריאה שאנשים מפתחים הוא הבנת הנקרא.

הבנה מלאה של מה שאתה קורא חיונית בכל הנוגע ללימוד מידע ותכנים חדשים. זה הבסיס להיות תלמיד טוב. למרבה הצער, ישנם ילדים רבים אשר נאבקים בהשגת מטרה זו.

לכן חשוב ללמד את היכולת הזו בשלב מוקדם, כדי שילדים ילמדו לקרוא כבר מגיל צעיר.

"קריאה היא עבור הנפש מה שפעילות גופנית היא לגוף."

התהליכים הקוגניטיביים הכרוכים בהבנת הנקרא

ישנם ארבעה שלבים שונים בתהליך הקריאה. כל אחד מהם אוטונומי יחסית ונרכש לביצוע תפקיד מסוים. ארבעת התהליכים הקוגניטיביים המעורבים בפעולת הקריאה הם: תהליכי תפיסה, תהליכים מילוניים, תהליכים תחביריים ותהליכים סמנטיים.

1. תהליכי תפיסה

אלה אחראים לפענוח ולזיהוי של אותיות או תווים כתובים.

2. תהליכים לקסיקליים

אלה מופעלים כאשר אתה מעבד מילה. כדי לבצע זאת, מודל Coltheart (1980) מתאר את השימוש בשני סוגים של מסלולים:

  • המסלול המילוני: חיבור ישיר בין הסימנים הגרפיים למשמעות. הקורא המשתמש במסלול זה קורא את המילים בצורה ויזואלית. הם מכירים אותם והמילים שמורות בזיכרון שלהם.
  • המסלול הפונולוגי: ממיר את האותיות לפונמות כדי להגיע למשמעות.

3. תהליכים תחביריים

מדובר בעיבוד משפטים במטרה סופית לבנות מבנה תחבירי המתאים לקיבוץ מילים. לשם כך, מיטשל (1987) מפתחת מודל המגדיר סדרה של אסטרטגיות בשני שלבים שונים:

  • בשלב הראשון בונה הקורא מבנה תחבירי זמני עם בסיס בניתוח שלושה מפתחות לקיבוץ מילים: סדר המילה, הקטגוריות הדקדוקיות וגם סימני הפיסוק.
  • בשלב השני, הקורא ניגש למידע הסמנטי והפרגמטי המוצג במשפט. יתרה מכך, זהו המפתח לפענוח משמעות המילים. זה גם חלק מהניתוח שהקורא מיישם על מבנים, כדי לראות אם הפרשנות שלהם למשמעות נכונה.

4. התהליך הסמנטי

זה מעורב בהבנת הנקרא. לפי Kintsch (1998), יש צורך לעשות את הדברים הבאים כדי להבין באמת:

הבנת הנקרא

חשיבות הבנת הנקרא
חשיבות הבנת הנקרא.

כדי להשיג הבנת הנקרא, ראשית עליך לפתח מודעות פונולוגית. זוהי היכולת להבין מילים המורכבות מצלילים. בהמשך רוכשים את האוטומציה והנזילות ואוצר המילים. לבסוף, אתה לומד להטמיע את המידע וליישם אסטרטגיות הבנה.

באופן סופי, הבנת הנקרא מורכבת מניתוח מידע בצורה סמנטית. מדובר בקריאה איטית, פסקה אחר פסקה, לנסות להבין את משמעות הטקסט.

לשם כך, עליך להקדיש תשומת לב רבה ולהימנע רק מלגלוש בטקסט בזמן הקריאה. לפעמים אנחנו מתכוננים וממשיכים לקרוא כשאנחנו לא ממש קולטים את החומר. לפעמים אתה עובר על דפים שונים לפני שאתה מבין זאת.

"לקריאה אין מטרה אם אתה לא מבין מה אתה קורא."

חשיבות הבנת הנקרא

כיום, נדיר להיתקל במישהו שלא קורא. בחברה של היום, רוב האנשים יודעים קרוא וכתוב. אבל זה נפוץ למצוא אנשים שהבנת הנקרא שלהם לא מפותחת לחלוטין.

קריאה נכונה אינה רק הגייה ונזילות טובה. זה גם תהליך הרבה יותר מורכב שבו המטרה הסופית היא הבנה.

ברור שלא ניתן להשיג למידה והטמעת ידע ללא רמת הבנת הנקרא טובה. יתרה מכך, רכישת מיומנות זו בשלב מוקדם יכולה למנוע בעיות בעבודה אקדמית בבית הספר.

לכן, עלינו לדחוף ילדים לפתח את היכולת הזו מגיל צעיר, כי זה גם מכשיר חיוני לתקשורת בעל פה ובכתב. כמו כן, הוא נותן לנו ידע וכוח לפרש את העולם שסביבנו.

הודות להבנת הנקרא נוכל לפתור בעיות ביתר קלות, בין אם הן בעיות אקדמיות או דילמה כלשהי שאנו נתקלים בה בחיי היומיום שלנו.

בעידן הטכנולוגיה הזה, יש לנו הרבה מידע בהישג ידנו. אם לא נפתח את היכולת להבין זאת, נאפשר להזדמנות חשובה להעשיר את עצמנו כבני אדם לחלוף על פנינו. במובן זה, כדאי להדגיש את הביטוי הבא:

"ככל שתקרא יותר, כך תדע יותר דברים. ככל שתלמד יותר, כך תלך ליותר מקומות." - דוקטור סוס.

פופולריים