רגשות בכיתה: מה כדאי לדעת

חשוב שהתלמידים יעבדו על רגשות בכיתה כתוכן בפני עצמו
בנוסף, חשוב שהתלמידים יעבדו על רגשות בכיתה כתוכן בפני עצמו, אך גם כשהם עולים.
לכל אחד יש רגשות ורגשות, כולל ילדים. חשוב לשקול כיצד להתמודד עם רגשות בכיתה.

הרבה אנשים כתבו ודנו על הצורך להתמודד עם רגשות בכיתה. למעשה, חיוני שרגשות ורגשות יהיו חלק מתכנית הלימודים בכל הגילאים ובכל רמות החינוך. המטרה היא שהתלמידים יפתחו אינטליגנציה רגשית חזקה.

מה אנחנו יודעים על רגשות ורגשות?

רגשות הם תגובות של תגובות פסיכופיזיולוגיות שהגוף יוצר כתגובה למצבים, אנשים או אובייקטים בסביבה. לכן, רגשות מייצגים שיטת הסתגלות שיש לכל אדם. ברמה הפיזיולוגית, לאנשים יש תגובות שונות ממערכות ביולוגיות, כמו הבעות פנים, שרירים או מערכות אנדוקריניות.

מצד שני, רגשות מתייחסים הן למצב נפשי והן לרגש מומשג. רגשות הם תוצאה של רגשות ויכולים להיות ארוכים יותר בזמן ובמילוליות. לכן, ההבדל בין רגשות לתחושות קשור לעוצמה ולמשכי זמן. הרגשות בדרך כלל קצרים יותר ועזים יותר.

עצב, שמחה, כעס, פחד או נוסטלגיה הם כולם תגובות ולפיכך רגשות שאתה עלול להרגיש. הם כמעט תגובות אוטומטיות לשינוי, מצב, אדם או חפץ. בתורו, אם הרגשות הללו נמשכים לאורך זמן, הם יכולים להפוך לרגשות.

למה לעבוד על רגשות בכיתה?

עבודה על רגשות בכיתה חיונית להתפתחות נכונה וגיבוש אישיותם של ילדים ובני נוער. חשוב שילדים ומבוגרים ילמדו לזהות את הרגשות שלהם ושל אחרים, כמו גם ילמדו לדבר על רגשותיהם ולנהל אותם.

עבודה על רגשות בכיתה חיונית להתפתחות נכונה וגיבוש אישיותם של ילדים ובני נוער
עבודה על רגשות בכיתה חיונית להתפתחות נכונה וגיבוש אישיותם של ילדים ובני נוער.

שליטה בחרדה, מתח, דיכאון ותסכול אפשרית אם ילדים לומדים לנהל את הרגשות שלהם מגיל צעיר. למעשה, הערכה עצמית משופרת, יחסים טובים יותר עם אחרים והשגת מטרות אישיות קשורות קשר הדוק לניהול רגשי. ניהול רגשי פירושו שהאדם מסוגל לווסת את רגשותיו בעת הצורך.

כתוצאה מכך, עמידה ביעדי החינוך הרגשי היא סיבה משמעותית לכך שתלמידים צריכים לעבוד על רגשות בכיתה. אלו היעדים של סוג עבודה זה:

  • לדעת, להכיר, להבין ולתאר את הרגשות שלהם ושל אחרים.
  • למד אסטרטגיות ופיתוח מיומנויות לשלוט ברגשות שליליים, וליצור חיוביים.
  • הימנע ומונע השלכות שליליות או מזיקות או רגשות שליליים.
  • לפתח גישה חיובית ואופטימית לחיים.
  • היו מודעים ליתרונות של רגשות חיוביים.

"כשאני אומר לנהל רגשות, אני מתכוון רק לרגשות המטרידים באמת, חסרי יכולת. להרגיש רגשות זה מה שעושה את החיים עשירים".

- דניאל גולמן -

איך עובדים על רגשות בכיתה?

מחנכים צריכים לתכנן פעילויות חינוכיות המסייעות לעבוד על רגשות בכיתה. מטרתן היא ליצור אסטרטגיות לניהול רגשות אצל ילדים ובני נוער. לכן, כדי להשיג התפתחות מתקדמת של אינטליגנציה רגשית אצל תלמידים, חשוב לעבוד על אמפתיה ופיתוח גישות פרואקטיביות ואסרטיביות.

בנוסף, חשוב שהתלמידים יעבדו על רגשות בכיתה כתוכן בפני עצמו, אך גם כשהם עולים. בגלל עצם המאפיינים שלהם, רגשות מייצגים תהליכי הסתגלות לסביבות ופעילויות שונות. כתוצאה מכך, רגשות יכולים לעלות בכל רגע הוראה של כל מקצוע בבית הספר.

פעילויות לעבודה על רגשות בכיתה ובבית

לבסוף, אנו נותנים לך כמה אפשרויות הן למחנכים והן להורים לעבוד על רגשות עם התלמידים והילדים שלהם:

  • אסיפות בית ספר. בהינתן ההזדמנות לשיתוף ודיאלוג, אסיפות בית ספר הן זמן מצוין למחנכים לעבוד על רגשות עם ילדים. לדוגמה, זה יכול להיות פשוט כמו לשאול מה הם עשו יום קודם בבית. לדבר עם ילדים על איך הם הרגישו, איך הם מרגישים כרגע, ולמה הם מרגישים כך, הוא הצעד הראשון עבורם להתחיל להבין את הרגשות שלהם.
  • קריאה. קריינות או קריאה של סיפורים היא אסטרטגיה אידיאלית לעבודה על רגשות מכיוון שילדים יכולים להתייחס לחוויות של הדמויות. לאחר מכן, תוכל לדון במה שהדמויות מרגישות וחוות, מה שעוזר לילדים לזהות ולזהות רגשות שונים.
  • מצבים בעייתיים. זוהי פעילות מתאימה יותר לבני נוער. ראשית, אתה מתחיל עם סיטואציה בעייתית ולאחר מכן דנה ברגשות שעל כף המאזניים, מבין מדוע, ומנתח את האפשרויות והאסטרטגיות לשנות, לקבל או לנהל רגשות. לדוגמה, מצבים מסוימים יכולים להיות מריבות עם הורים, אובדן של אדם אהוב, או אי יכולת להשיג מטרה אישית כלשהי.
  • ציור. ציור רגשות הוא אסטרטגיה טובה לילדים לבטא, להגדיר ולהחצין את רגשותיהם. למעשה, רישומים וציורים הם אסטרטגיה מצוינת לשקול ולדבר על מה שאנו מרגישים וללמוד יותר על הרגשות שלנו בזמן שאנו מציירים.

פופולריים