פעילויות לקידום הקריאה בכיתה

רעיון טוב לעודד קריאה בכיתה הוא שהמורים יביאו כמה מהספרים האהובים עליהם לכיתה
רעיון טוב לעודד קריאה בכיתה הוא שהמורים יביאו כמה מהספרים האהובים עליהם לכיתה.
למורים יש תפקיד חשוב בכל הנוגע לעזור לילדים ללמוד לקרוא בכיף. במאמר זה, גלה כמה פעילויות לעשות בכיתה שיכולות לעזור לקדם קריאה אצל ילדים.

מורים מתמודדים לעתים קרובות עם אתגרים בכיתותיהם: לגרום לתלמידיהם לקרוא ובעיקר לעשות זאת להנאתם. לכן חשוב לקיים מגוון רחב של פעילויות לקידום הקריאה בכיתה ולדעת לבצע אותן.

ברור שתלמידים צריכים לקרוא את הטקסטים שלהם בבית הספר, אבל מה לגבי שאר היום? האם הם ירצו לקרוא מחוץ לכיתה?

כדי להפוך לקורא נלהב לכל החיים, חשוב לפתח אהבה לקריאה מיד כשאתה מתחיל לפתח מיומנויות קריאה. אם ילד לא אוהב לקרוא כשהוא קטן, הוא כנראה לא יעשה את זה כשיהיה גדול יותר.

הסביבה המשפחתית חשובה מאוד לילדים בכל ההיבטים. בנוסף, יש לו תפקיד ביצירת הרגלי קריאה ואהבה לקריאה. המפתח לגרום לילדים לקרוא הוא לעתים קרובות שהוריהם יעשו את אותו הדבר.

אם לילדים יש הורים שקוראים בבית, סביר הרבה יותר שהם יאמינו שקריאה מושכת, משהו שאתה עושה כי אתה רוצה ובגלל שזה כיף.

האם מורים יכולים לעשות משהו כדי לעודד קריאה בכיתה? במאמר זה, ריכזנו כמה רעיונות להנעת ילדים ולעזור ליצור אהבת קריאה.

פעילויות לקידום הקריאה בכיתה

המורים קוראים

ילדים צריכים לדעת שכל המורים, לא רק אלה שמלמדים שפה או ספרות, קוראים ספרים. רעיון טוב לעודד קריאה בכיתה הוא שהמורים יביאו כמה מהספרים האהובים עליהם לכיתה.

לפני שהם מתחילים כל שיעור, המורה יכול לקרוא את הספר שהם כל כך אוהבים בקול רם לכיתה במשך כחמש דקות. זה יעורר את העניין של התלמידים בספר זה ובספרים אחרים.

קירות קריאה

הסביבה היא בסיסית. מדובר ביצירת סביבה בכיתה כדי להבטיח שנושא הקריאה תמיד נוכח. רעיון טוב לעודד קריאה בכיתה הוא ליצור קירות קריאה. זה רעיון יצירתי, מהנה וקל.

בקירות אלה, התלמידים או המורים צריכים להשאיר תמונה, ביטוי או משהו ויזואלי בכל פעם שהם מתחילים לקרוא ספר חדש. זו דרך מצוינת לחלוק המלצות. כל התלמידים ירצו להשתתף, לקרוא ולשתף.

אתגרי קריאה

פעילויות לקידום הקריאה בכיתה
פעילויות לקידום הקריאה בכיתה.

אתגרי קריאה הם תמריץ נהדר לגרום לילדים לרצות לקרוא. לאתגרים אלו יהיו פרסים סמליים בסוף שנת הלימודים. לדוגמה, מדליות, דיפלומות, ואפילו כמה ספרים.

קריאה קיצונית

זה אתגר טוב לילדים. זה מעודד ילדים לצלם תמונות בקריאה במקומות רבים במהלך שנת הלימודים, משיט בסירה ועד לנסיעות ברכבת. עוד מקומות טובים לצלם בהם הם בתי קפה או על הדשא בפארק.

הילדים מביאים את התמונות לכיתה והמורה מניחה אותן באולם שבו כולם יכולים לראות אותם. מכיוון שהם תמיד נושאים איתם ספרים, הם בסופו של דבר יקראו באמת.

100 מילים לעידוד קריאה

כל תלמיד יכתוב חיבור בן 100 מילים על נושא שמעניין אותו. אם הם לא יודעים על מה לכתוב, ייתכן שלמורה תהיה רשימה של הצעות לבחירה.

לאחר מכן, כל התלמידים צריכים להגיש את החיבורים שלהם. לאחר מכן, הם יחולקו לחבריהם לכיתה, שיצטרכו לקרוא אותם (זה יהיה קל, מכיוון שהם קצרים) והם יצטרכו לכתוב את דעתם על מה שהם קראו. כטיעון לתלמידים, המורה יגיד להם שקריאת מה שחבר לכיתה כתב היא דרך טובה לתמוך בהם, וזה דבר בעל ערך.

הם יתרגלו בקריאה בהדרגה. מכיוון שמדובר במאמרים קצרים, התלמידים לא יחשבו שהם קשים, ומכיוון שהם נכתבו על ידי חבריהם לכיתה, הם יעוררו את סקרנותם.

16 לפני 16 לקידום הקריאה בכיתה

זוהי פעילות לבני נוער. זה מאתגר אותם לקרוא 16 ספרים לפני יום הולדתם ה-16. המורה מציגה מבחר ספרים המתאימים לגילם, שעשויים לעורר בהם עניין.

מכיוון שזה אתגר, הם הולכים להיות מעוניינים לעשות את זה. כל שבועיים או שלושה בכיתה, התלמידים צריכים לשתף את הספרים שהם קוראים ולראות מי קרוב לביצוע האתגר.

דוגמאות לספרי נוער:

  • אל תיגע בזמיר
  • קונפדרציה של דאנסים
  • התפסן בשדה השיפון
  • משחקי הרעב
  • פלא
  • 13 סיבות למה

פעילויות פשוטות אלו יסייעו לפתח באופן טבעי את אהבת הקריאה אצל התלמידים. בהדרגה, המורים יכולים לגרום להם לקרוא להנאתם, עם כל ההשפעות החיוביות שיהיו לכך על התפתחותם האישית לאורך חייהם.

פופולריים