10 דרכים לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים

היום נציג 10 דרכים לעידוד קריאה וכתיבה אצל ילדים בצורה טבעית
היום נציג 10 דרכים לעידוד קריאה וכתיבה אצל ילדים בצורה טבעית.
היכרות עם ילדים לקריאה וכתיבה לפני שהם מתחילים בית ספר מועילה מאוד, ותפקיד המשפחה הוא בסיסי. עם זאת בחשבון, אנו רוצים להציג 10 דרכים לעידוד קריאה וכתיבה.

האם הייתם רוצים שילדיכם יגלו עניין בקריאה ובכתיבה מגיל קטן? האם אתה אובד עצות איך לעשות את זה? אל תחפש עוד! היום נציג 10 דרכים לעידוד קריאה וכתיבה אצל ילדים בצורה טבעית. הרעיונות הללו יעזרו לכם גם לפני שהילדים הקטנים שלכם מתחילים ללמוד וגם ברגע שהם כבר נכנסו למערכת החינוך.

כעת, על מנת שילדים ירגישו מעורבים ומעוניינים בקריאה ובכתיבה, עלינו לספק להם מצבים והקשרים המעוררים את טעמם לפעילויות אלו. וכשזה מגיע למשימה זו, התפקיד שממלאות משפחות הוא מהותי. Monserrat Fons מציע 10 רעיונות לעידוד קריאה וכתיבה אצל ילדינו. בואו נסתכל!

10 דרכים לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים

חיים בעולם מלומד

קריאה וכתיבה הן פעילויות תקשורתיות שהן חלק מההקשר החברתי-תרבותי שלנו. לכן, חשוב והכרחי ללומדים לחיות עם מבוגרים המשתמשים בקריאה ובכתיבה לעתים קרובות. כך הם ילמדו לגלות ולהעריך את המשמעות של היכולות הללו.

פעילויות פשוטות כמו כתיבת רשימת מכולת, מעקב אחר מתכון, השארת פתק או קריאת סיפור וכו'. כל אלו עוזרים לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים כי הם הופכים את היכולות הללו למשמעותיות.

למעשה, אפילו משחק סימבולי נותן לילדים את האפשרות לחקות את התנהגויות הקריאה והכתיבה שילדים רואים בביתם ובבית הספר.

הנחיית למידה הקשורה זה בזה

קריאה וכתיבה הם תהליכים שעלינו ללמד בצורה הוליסטית ולא בצורה מבודדת. אם נתרגל חוויות קריאה וכתיבה מלאות עם ילדים, זה יהיה הרבה יותר משמעותי עבורם.

דרכים לעידוד קריאה וכתיבה אצל ילדים
דרכים לעידוד קריאה וכתיבה אצל ילדים.

יתרה מכך, עדיף ליצור ולהקל על הקשר שבו ילדים משקפים את תפקוד השפה. לא רק שפה כתובה אלא גם שפה בעל פה. כך הם לומדים בהדרגה את המאפיינים של כל סוג טקסט. מכתבים, מתכונים, חדשות, ברכות, סיפורים וכו'.

עומס קריאה עבור קוראים חדשים

הפעולה הפשוטה של האזנה לטקסטים הנקראים על ידי קוראים מומחים משפיעה לטובה על ילדים קטנים. פעילות זו מסייעת להכיר להם את קריאת הטקסט הכתוב וכן את השפה.

באותו אופן, חשוב לעודד ילדים להשתתף בתהליך הקריאה. בזמן שאנו קוראים, עלינו להזמין אותם להשתתף. לדוגמה, אנחנו יכולים לשאול אותם שאלות או להזמין אותם לספר את מה שהם שומעים עם התמונות שהם רואים.

בדרך זו, נעודד את ההבנה של טקסטים עוד לפני שילדים יוכלו לקרוא. מה גם שקריאה משותפת עם ילדים יוצרת קשר רגשי חשוב מאוד. וזה, בתורו, עוזר לילדים לראות בקריאה חוויה נעימה.

כותבים יחד עם הילדים שלנו

חשוב לכתוב יחד עם הילדים שלנו. עלינו לעזור להם להבין את התועלת והפונקציונליות החברתית של כתיבה על בסיס יומיומי.

לכן, עלינו ללמד ולהסביר לילדים את החשיבות של כתיבה טובה כדי שאחרים יוכלו להבין טקסטים כתובים. כדאי להסביר להם את חשיבות החשיבה על מה שהם רוצים להגיד ולמי הם רוצים להגיד את זה, לפני שמתחילים לכתוב, כמו גם את החשיבות של קריאה חוזרת של מה שנכתב כדי לשפר אותו.

תוך התחשבות בקשר בין שפה בעל פה ובכתב

כפי שאנו יודעים היטב, אנו לומדים לדבר לפני שאנו לומדים לכתוב. עם זאת, כאשר ילדים מפתחים את שפתם בעל פה, מועיל לנו ליזום ולספק מצבים שבהם הם נמצאים בקשר עם השפה הכתובה.

לאט לאט, עליהם להבין שקבוצת האותיות שהם רואים כתובה אינה מייצגת את האובייקטים, אלא את שם האובייקט. הסיבה לכך היא שילדים מאמינים שלא ניתן לכתוב את מה שלא קיים או מה שהם לא יודעים.

באופן דומה, ילדים חייבים להבין שכתיבה אינה זהה לדיבור. כללים רבים שונים; למרות שניתן להשמיע כתיבה בעל פה, היא אינה תואמת לחלוטין לשפה בעל פה.

"קריאה עושה אדם מלא; כנס אדם מוכן; וכתיבה אדם מדויק."

- פרנסיס בייקון -

דרכים נוספות לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים

עידוד ילדים להתנסות בקריאה וכתיבה

עלינו לעורר ולהניע ילדים, בכל הקשר, להתנסות ולחקור בקריאה ובכתיבה. בדרך זו נעודד אוטונומיה בלמידה שלהם.

עלינו תמיד להניע אותם, אבל לא להכריח אותם, לנסות לקרוא ולכתוב. גם אם ילדים אומרים שהם לא יודעים לעשות את זה טוב, עלינו לעודד ולעזור להם. ואז נתפעל מהעבודה הטובה שלהם. בנוסף, אם נציע להם סביבה של בטיחות וביטחון, הם יבינו את הטעויות שלהם כאמצעי למידה.

בהתחשב בערך הזמן וההמתנה

לימוד קריאה וכתיבה הוא תהליך ארוך ומורכב. זה דורש זמן וסבלנות, וכפי שאנו יודעים, לכל ילד יש קצב למידה משלו.

בדרך כלל, הקריאה מתחילה בין הגילאים 5 עד 7. עם זאת, ילדים שהתחילו בגיל 7 יכולים להיות קוראים טובים בדיוק כמו אלה שהתחילו בגיל 5.

אנחנו צריכים לתת לילדים לחקור, לדון ולעשות חזרות בעצמם. אם אנחנו המבוגרים נמהר לתשובות ולא ניתן להם לחשוב, נגרום לילדים להיות תלויים בהסברים שלנו.

הערכת הצלחה על פני טעויות

דרכים נוספות לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים
דרכים נוספות לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים.

עלינו להתאים את האופן שבו אנו מעריכים את הצלחותיהם של ילדים. אם אנחנו אומרים, " טוב מאוד ", עלינו לפרט ולספר לו מה הם עשו טוב. לדוגמה: " כתבת בצורה ברורה מאוד " או " כתבת הרבה אותיות ".

הגנרי " טוב מאוד " נותן עידוד, אבל לא עוזר לילדים ללמוד. אם אנחנו רוצים שילדים קטנים יהיו מודעים ללמידה שלהם, עלינו להכיר ולשמוע את מה שהם עשו היטב.

שימוש בחומרים מהסביבה שלך

הסביבה שלנו מלאה בחומרים מעולים שבעזרתם ניתן ללמד ילדים לקרוא ולכתוב. הטובים שבהם הם אלה שאנו פוגשים בכל יום. למשל, שלטי חנויות, עטיפות ממתקים, תפריטי מסעדות, עיתוני פרסומות...

יש מגוון גדול של הקשרים שבהם אנחנו יכולים ליזום ולהניע ילדים בלימוד קריאה וכתיבה. יתרה מכך, בדרך זו, ילדים יבואו במגע עם סוגים שונים של תומכים וטיפוגרפיות.

מדברים על קריאה וכתיבה

כדי שילדים יתקדם בלימוד הקריאה והכתיבה, כדאי להגדיר מצבי קריאה וכתיבה שיתופיים. פעולה זו מאפשרת אינטראקציה מילולית שעוזרת לבנות למידה.

יחד עם זאת, זה מעשיר לדבר על הספרים האהובים עליהם, על חדשות שמעניינות אותם, משחק במילים וכו', כמשהו רגיל, גם אם הם לא קוראים או כותבים כרגע.

מה צריך לזכור לגבי איך לעודד קריאה וכתיבה אצל ילדים

במהלך ההתנסויות החינוכיות המוקדמות ביותר, עלינו להציג קריאה וכתיבה כפעילויות יצירתיות ומשחקיות. כמו כן, עלינו להימנע מהצגתם כמשימות חובה. אחרי הכל, אנחנו מנסים לגרום לקטנטנים להתעניין ולהתלהב מהפעילויות האלה.

חשוב שלילדים יהיה קשר עם קריאה וכתיבה לפני תחילת הלימודים. זה לא קשה, שכן, כפי שראינו, ישנן אפשרויות רבות ללמידה בסביבת היומיום שלהם. עם זאת, פעולת הקריאה והכתיבה צריכה להיות מוצגת תמיד כמשחק, ולא כמחובה ללמוד בחופזה.

פופולריים