הנסיך הקטן: יותר מסיפור ילדים

תורתו של הנסיך הקטן סיפקה תובנה גדולה לגבי האנושות והחברה שלנו
תורתו של הנסיך הקטן סיפקה תובנה גדולה לגבי האנושות והחברה שלנו.
תורתו של "הנסיך הקטן" עד היום רלוונטית ותקפה לילדים ולמבוגרים. בואו נסתכל מקרוב על כמה קטעים מהסיפור הנפלא הזה.

הנסיך הקטן היא אחת היצירות הספרותיות המתורגמות ביותר. אנחנו יכולים למצוא אותו ביותר מ-200 שפות, כולל גרסה בברייל. תורתו של הנסיך הקטן סיפקה תובנה גדולה לגבי האנושות והחברה שלנו.

עם הניגודים שלו בין אור וצל, חמדנות ואהבה, מה שחומר ומה שחיוני... הספר הזה בן ה-75 ממשיך להיות רלוונטי מתמיד, וממשיך לרגש ילדים ומבוגרים כאחד.

קראת את הנסיך הקטן?

במבט ראשון, הנסיך הקטן נחשב לספרות ילדים. בדיוק אותו הדבר, הוא מלא עד אפס מקום בשאלות פילוסופיות בנוגע לבדידות, אהבה ומשמעות החיים. המחבר מתייחס לכל אחד מהנושאים הללו בצורה עדינה וקלה להבנה.

מסיבה זו, הנסיך הקטן הוא אחד מאותם ספרים שאתה יכול לקרוא שוב ושוב. ובכל פעם שתעשה זאת, בין אם אתה ילד או מבוגר, תגלה לקחים חדשים בדיאלוגים שלו.

המחבר: אנטואן דה סנט-אכזופרי

מחבר הרומן, אנטואן דה סנט-אכזופרי, הקדיש את חייו לתעופה במהלך גלותו לאירופה בתחילת מלחמת העולם השנייה. משבר אישי עמוק דחף אותו להעריך מחדש סוגיות בסיסיות הקשורות לאנושות. והוא הביע את מחשבותיו, ספקותיו וחוכמתו בצורה מופתית בכל עמוד של הנסיך הקטן.

5 קטעים מהנסיך הקטן מלאי חוכמה

1. "רק עם הלב אפשר לראות בצדק; מה שחיוני אינו נראה לעין."

אנו חיים בעולם שמודד את הערך שלנו לפי מה שיש לנו ושבו רכוש החומר הוא הכל. אבל הנסיך הקטן מזכיר לנו שמה שבאמת חשוב לא ניתן למדוד. ובדברים האלה אנו מוצאים אושר אמיתי.

2. "אין לי צורך בך. ואתה, מצידך, לא צריך אותי... אבל אם אתה מאלף אותי, אז נזדקק אחד לשני. בשבילי, אתה תהיה ייחודי בכל העולם. בשבילך, אהיה ייחודי בכל העולם".

אחד הרגעים היפים בסיפור הזה הוא כשהשועל והנסיך הקטן מתיידדים. כאן אנו למדים שכשאתה אוהב מישהו, אתה הופך להיות אחראי אחד לשני.

במבט ראשון, הנסיך הקטן נחשב לספרות ילדים
במבט ראשון, הנסיך הקטן נחשב לספרות ילדים.

למרות שאתה יודע שאתה יכול להיות אחד בלי השני, אתה עדיין דואג אחד לשני. אתם מעריכים אחד את השני ועוזרים אחד לשני לצמוח, כי אתם מעריכים את הנוכחות שלהם בחייכם.

3. "הרבה יותר קשה לשפוט את עצמך מאשר לשפוט אחרים. אם אתה מצליח לשפוט את עצמך בצדק, אז אתה אכן אדם בעל חוכמה אמיתית."

מודעות עצמית היא אחד מגורמי המפתח בצמיחה אישית. הידיעה מהן החוזקות והחולשה שלנו נותנת לנו את ההזדמנות לצמוח ולהיות אנשים טובים יותר.

זוהי אחת מתורות המפתח שאנו מגלים ב"הנסיך הקטן" שמזמינה אותנו להתבונן היטב בעצמנו ולהרהר לפני שאנו מסתכלים על אחרים.

הנסיך הקטן, סיפור שמחזק ומחזיר ערכים

4. "הייתי צריך לשפוט אותה לפי המעשים שלה, לא המילים שלה. היא בושמה את הפלנטה שלי והאירה את חיי... הייתי צריך להבין את הרוך שבבסיס היומרות המטופשות שלה. פרחים כל כך סותרים! אבל הייתי צעיר מכדי לדעת איך לאהוב אותה."

כשהנסיך הקטן נזכר בורד שהוא נטש על הפלנטה שלו, הוא מתחרט שלא הכיר בערכה. זוהי התנהגות אנושית טיפוסית - כך הפזמון: "אתה לא יודע מה יש לך עד שזה נעלם".

אנחנו רוצים שאחרים ימלאו את הציפיות שלנו. לכן, אנחנו לא מצליחים לבנות מערכות יחסים שמאפשרות לנו להעריך את האהבה שאחרים נותנים לנו.

5. "אהבה אינה מורכבת מהתבוננות זו בזו, אלא בהסתכלות החוצה יחד באותו כיוון."

אם אנחנו מסתכלים רק על אלה שאנחנו אוהבים, אז אנחנו רק מתלוננים על כל מה שהם עושים. אנחנו אף פעם לא מצליחים לבנות כלום. הנסיך הקטן מזכיר לנו שאנחנו צריכים לקחת אחד את ידו של זה ולפנות לאותו כיוון. כך, ביחד, נוכל להתנגד לכל מה שיקרה בדרכנו.