איך להנחיל מנטליות צמיחה לילדים?

עלינו להזכיר להם שזה נורמלי להתפתח מבעל מנטליות קבועה לבעל מנטליות צמיחה
עלינו להזכיר להם שזה נורמלי להתפתח מבעל מנטליות קבועה לבעל מנטליות צמיחה, או להיפך.
חשוב למחנכים להחדיר מנטליות צמיחה לילדים. היום, נבחן מספר דרכים קונקרטיות לעשות זאת.

לילדים יש שתי דרכי חשיבה, שתיאוריות פדגוגיות רבות מבדילות בבירור. יש לנו גם מנטליות קבועה וגם מנטליות צמיחה שקל להבחין בהן. אחד האתגרים איתם מתמודדים מחנכים כיום הוא הקניית מנטליות צמיחה בילדים.

אנשים בעלי מנטליות צמיחה מאמינים שהם מסוגלים ללמוד ויכולים לשפר את היכולות שלהם. כתוצאה מכך, אתגרים מספקים הזדמנויות לצמוח, וטעויות הן הזדמנויות ללמוד. בעיות מקבלות משמעות חדשה בגלל השיעורים שהן מספקות. אנשים אלה מאמינים בתוקף שהם יכולים להשיג את מבוקשם על ידי הקדשת הזמן והמאמץ הדרושים. הם הולכים אחרי המטרות שלהם ופועלים לקראתם.

מנטליות צמיחה היא טריטוריה שלא נחקרה בסביבות חינוכיות רבות. הבנתו וחיפושו אצל התלמידים בצורה יעילה היא אחת מסדר העדיפויות הגדולות בהוראה כיום.

פדגוגיה חדשה יחסית זו מתמקדת בסיוע לתלמידים להבין ערכים כמו מאמץ והתמדה. כמו כן היא מבקשת לבחון שיטות למידה חדשות על מנת למקסם את הכישרונות והיכולות של התלמידים. להלן, נבחן כמה דרכים קונקרטיות להחדיר מנטליות צמיחה לתלמידים.

הימנע משבחי אינטליגנציה ומאמץ גרידא

למרות שזה עשוי להישמע סותר בהתחלה, חשוב להימנע מלשבח את האינטליגנציה והמאמץ. במקום זאת, עלינו להכיר בחשיבות של תכנון וניסיון של גישות חדשות. כך, נצמצם את הסיכון להפחתת צמיחה. עם זאת בחשבון, עלינו לשים לב לשפה בה אנו משתמשים.

"המחקרים שלנו מראים כי ללמד אנשים להיות בעלי חשיבה צמיחה, המעודדת התמקדות במאמץ ולא באינטליגנציה או כישרון, עוזרת להפוך אותם להישגים גבוהים בבית הספר ובחיים."

- קרול ס. דואק -

מחמאות ומשוב יכולים לשנות את הדרך שבה תלמידים מעבדים למידה. לכן, המיקוד של שני מרכיבים אלה יקבע אם התלמידים מפתחים מנטליות צמיחה או לא.

יתרה מכך, למרות שמאמץ קשור למנטליות צמיחה, שבח מפורש למאמץ יכול למעשה להועיל. מומחים ממליצים לעודד תלמידים לחפש אסטרטגיות למידה שונות.

חשוב למחנכים להחדיר מנטליות צמיחה לילדים
חשוב למחנכים להחדיר מנטליות צמיחה לילדים.

בואו נסתכל על דוגמאות ספציפיות של משוב שיכול לעודד הלך רוח קבוע או הלך רוח צמיחה אצל ילדים:

  • לא נכון (מנטליות קבועה): עשית כל מה שיכולת. אל תדאג.
  • מומלץ (מנטליות צמיחה): אל תדאג אם אתה לא מבין הכל מיד. התמקד בצעדים הבאים שאתה יכול לנקוט. מה לדעתך הם צריכים להיות?
  • לא נכון (מנטליות קבועה): עבודה טובה! אתה כל כך חכם!
  • מומלץ (מנטליות צמיחה): עבודה טובה! תכנית הלימודים שיצרת ועקבת אחריה ממש עזרה לך! אתה צריך לעשות את אותו הדבר עבור המבחן הבא שלך.

השתמש במגוון אסטרטגיות הוראה כדי לעודד מנטליות צמיחה אצל ילדים

"חשיפת תלמידים לשיטות ואסטרטגיות הוראה שונות תעזור לבנות רפרטואר של מיומנויות למידה להתמודדות עם אתגרים מגוונים."

- קרול דואק -

לכן, אנו יכולים להשתמש בטקטיקות ועקרונות הוראה שונים כדי לשנות את התוכן שאנו מציגים. כך, נשנה את הדרך שבה התלמידים מעבדים תוכן וידע.

על התלמידים לרכוש מערך שלם של יכולות חדשות המסייעות להם לגשת למכשולים חדשים ומגוונים בלמידה.

  • תוכן: כאשר ישים, אנו יכולים להשתמש בסרטוני וידאו, קטעי אודיו, מצגות ואלמנטים פיזיים כגון בלוקים בשיעורים שלנו.
  • תהליכים: אנו יכולים לתת לתלמידים הזדמנויות לעבוד לא רק ביחידים אלא בזוגות, בקבוצות קטנות ובקבוצות גדולות.
  • פרויקטים: אנו יכולים לאפשר לתלמידים להפגין את הבנתם בתוכן במגוון דרכים במבחנים, בפרויקטים ובמשימות. לדוגמה, אתה יכול ליצור פרויקט פתוח שהתלמידים יכולים להשלים כמאמר, מצגת או הפקה אמנותית.

הצג אלמנטים פשוטים של gamification

היבטים מסוימים של gamification (התרגול של יישום רכיבי משחק וידאו בשיעורים שלנו) יכולים להדגיש את התקדמות התלמידים במקום להדגיש טעויות. באופן ספציפי, אנו יכולים לשנות בקלות את אופן הצגת הציונים במבחנים ובמטלות.

ללמד את הערך של אתגרים לעידוד מנטליות צמיחה אצל ילדים

הסבר על היתרונות הטמונים בהתגברות על מכשולים יכול לעזור לתלמידים לפתח חשיבה צמיחה. משמעות הדבר היא ללמד את התלמידים על ההשפעה שיש להבנת מושגים קשים על המוח כאשר אנשים דוחפים את אזורי הנוחות שלהם כדי לתפוס מושגים קשים. נוירונים יוצרים קשרים חזקים יותר, מה שמוביל לאינטליגנציה משופרת לאורך זמן.

לכן, מאמץ וקושי הם נתיבים, לא מכשולים, כשזה מגיע להיות אינטליגנטי יותר.

חשיפת מציאות זו באופן מפורש לתלמידים תוביל אותם להפיק תוצאות טובות יותר כי הם יבינו מה קורה בפנים כשהם מתאמצים. למעשה, מחקר שנערך על ידי קרול דווק ועמיתיה הוכיח בדיוק את זה.

הצגת היתרונות הגדולים של בניית מנטליות צמיחה יכולה להשפיע לטובה על התלמידים.

כפי שאתה יכול לראות, זה חיוני שכמחנכים, ניקח את הזמן כדי להעביר את התלמידים שלנו ממנטליות קבועה למנטליות צמיחה. עלינו להזכיר להם שזה נורמלי להתפתח מבעל מנטליות קבועה לבעל מנטליות צמיחה, או להיפך. מה גם שעלינו לעזור להם לזהות את הדברים שיכולים לגרום לשינוי מנטליות.

פופולריים