Gamification בחינוך: הטבות ויישום

Gamification בחינוך
Gamification בחינוך, או Gamification של למידה, מתואר לפעמים תוך שימוש במונחים אחרים: מחשבה משחקית, עקרונות משחק מוקדמים לחינוך, עיצוב מוטיבציה ועיצוב מחויבות, בין היתר.
Gamification מתאר את התהליך של יישום עקרונות הקשורים למשחק בהקשרים שאינם קשורים למשחקים, כגון חינוך.

Gamification בחינוך, או Gamification של למידה, מתואר לפעמים תוך שימוש במונחים אחרים: מחשבה משחקית, עקרונות משחק מוקדמים לחינוך, עיצוב מוטיבציה ועיצוב מחויבות, בין היתר.

כאשר תלמידים מבלים מרצונם שעות רבות במשחק ובפתרון בעיות, חוקרים ומחנכים חיפשו דרכים לרתום את כוחם של המשחקים בכיתה בצורה מעוררת מוטיבציה.

Gamification פועלת תחת ההנחה שניתן לתרגם את סוג המחויבות ששחקנים חווים במשחקים להקשר חינוכי על מנת להקל על הלמידה ולהשפיע על התנהגות התלמידים.

זה שונה מלמידה המבוססת על משחקים מכיוון שהיא לא כוללת תלמידים ביצירת משחקים משלהם או משחקים מסחריים.

כיתות המכילות רכיבי משחק ניתנים לזיהוי יכולות להיחשב כיתות "משחקיות". השילובים הטובים ביותר, שיוצרים יותר מחויבות, לוקחים בחשבון את הצרכים הייחודיים של התלמידים ועושים יותר משימוש בנקודות וברמות כדי להניע שחקנים.

מערכות המשחק היעילות ביותר משתמשות באלמנטים מובחנים. חלקם הם הנרטיב והחיבור לשחקנים/לומדים אחרים כדי ללכוד באמת את העניין של התלמיד.

רעיונות ליישום גיימיפיקציה בחינוך

ישנן שלוש דרכים עיקריות ליישם gamification בסביבת למידה:

התאמת מערכות דירוג

היתרונות של gamification בחינוך
היתרונות של gamification בחינוך.

במקום להשתמש רק בציונים באותיות, למשל, אתה יכול ליצור מערכת דירוג המבוססת על נקודות ניסיון (EP). לאחר מכן ניתן היה לתרגם את ה-EPs הללו לציונים על סמך מספר ה-EPs שהתלמיד הרוויח.

שינוי השפה בכיתה

לגבי שינוי השפה הרגילה בכיתה, אפשר גם לנסות להפוך אותה לחלק מהמשחק. כך, אתה יכול לשנות את שמות הפעילויות שאתה עושה. לדוגמה, אתה יכול להפוך את "השלם משימה" ל"סיים חיפוש".

שינוי מבנה הכיתה

רעיון טוב נוסף הוא לארגן את התלמידים בצורה יצירתית בכל הנוגע לשימוש במבנה הכיתה כדי לשחק. לדוגמה, אתה יכול לקבץ אותם ל"גילדות" או "ליגות" כך שהם יכולים לעבוד יחד על ידי השלמת משימות ואיסוף נקודות.

מציאת נרטיב מבני טוב בכיתה עובד טוב מאוד ומעורר מוטיבציה רבה. בהתחשב ביחידה גיאוגרפית גלובלית, אתה יכול לחלק את התלמידים לצוותים של "חוקרים" ולהקצות מדינה לכל אחד מהם כדי "לחקור". כל צוות יצטרך לדווח על כל מה שיגלה על המדינה הזו.

דוגמאות אמיתיות לגימיפיקציה בחינוך

כיום, אתה יכול למצוא דוגמאות רבות של gamification בחינוך, הן באינטרנט והן לא מקוון. דוגמה טובה היא בית הספר Quest to learning (q2l), בית ספר ציבורי הממוקם בניו יורק.

בית ספר זה נפתח בשנת 2009 והציע לכיתה א' של תלמידי כיתות ו' תכנית לימודים מיומנת שבה הלמידה מתרחשת באמצעות משחקים.

כדי ללמוד מדעים, הם משחקים במשחק שנקרא The Way Things Work. זהו משחק שגורם לתלמידים לעזור למדען קטן לנווט בכל גוף האדם.

בספרד, יש את Celebriti, שהיא פלטפורמת משחקים ספרדית. בין היתרונות שלו, תלמידים יכולים ליצור משחקים חינוכיים משלהם. בנוסף, הם יכולים לשחק בקיימים (שנוצרו על ידי משתמשים או מורים) כדי להגביר את הידע שלהם. ישנם משחקים רבים בנושאים שונים ולכל הגילאים.

היתרונות של gamification בחינוך

יש הרבה מחקרים והתפתחויות בנושא. כמו כן, מחנכים, פדגוגים ומורים רבים התייחסו לסוגיית היתרונות של gamification בחינוך. אנחנו יכולים לסכם את היתרונות שלו בביטוי אחד:

Gamification הופכת את הלמידה למהנה.

אולי הביטוי "להפוך את הלמידה למהנה" עשוי להיראות רחב מדי. אבל זו האמת, מכיוון שמחקר הראה שמשחקים בבתי ספר יכולים לעזור לתלמידים בנושאים ספציפיים כמו:

  • ריכוז. סטודנטים שמתקשים להתרכז עשויים למצוא להם קל יותר כאשר הם ניגשים לנושא אטרקטיבי.
  • פיתוח מיומנות. סטודנטים עשויים לסרב לפתח מיומנויות מסוימות עד שהם רואים אותם רלוונטיים. משחקים מאפשרים להם לגלות את הרלוונטיות הזו.
  • הבנת תוכן. אם תלמיד מתקשה לעבד תוכן המוצג בשיטות מסורתיות, כגון ספרי לימוד, משחקים יכולים לעזור לו להבין תוכן בצורה קלה יותר, מבלי שהם אפילו יבינו זאת.

בקיצור, הרעיון של gamification הוא לא רק ליצור משחקים בכיתה. במקום זאת, זה מורכב משימוש במערכות תגמול במשחק.