לוחות זמנים של חיזוק: מה הם וכיצד להשתמש בהם

לוח זמנים קבוע של חיזוק מרווח מתרחש כאשר מחזקים מופיעים לאחר פרק זמן קבוע
לוח זמנים קבוע של חיזוק מרווח מתרחש כאשר מחזקים מופיעים לאחר פרק זמן קבוע.
אם אתה רוצה לבסס ולתחזק התנהגויות מסוימות, ישנם לוחות זמנים שונים של חיזוקים שבהם אתה יכול להשתמש.

ביהביוריזם היא תיאוריה פסיכולוגית המציעה מגוון טכניקות לשינוי התנהגות. רבים מהם משמשים בחינוך ילדים, בבית הספר או בבית. אחד המוכרים שבהם הוא חיזוק חיובי (מתגמל התנהגות רצויה). עם זאת, אתה יכול ליישם זאת בדרכים שונות, בהתאם ליעד שלך. לכן היום, נדבר על לוחות זמנים שונים של חיזוק.

ישנם גירויים רבים שיכולים לשמש מחזקים חיוביים. אלה יכולים להיות דברים חומריים, כמו פינוקים וצעצועים, או ביטויים, כמו מחמאה או ברכות.

עם זאת, ההנחיות שננקטו לשימוש בחיזוקים עשויים להוביל להליכים שונים. יתר על כן, בהתאם להתנהגות שהיינו רוצים לבסס, מחזקים חיוביים מסוימים יכולים להיות שימושיים יותר מאחרים.

לוחות זמנים של חיזוק

רציף או חלקי

הטכניקה המוכרת ביותר היא חיזוק מתמשך: התנהגות מתוגמלת (מתחזקת) בכל פעם שהיא מתרחשת. לדוגמה, בכל פעם שילדים מסדרים את מיטתם, אתם מברכים אותם. זוהי טכניקה יעילה למדי לעידוד התנהגויות חדשות, מכיוון שהיא מקבלת יותר תגובות.

מצד שני, יש לוחות זמנים חלקיים של חיזוק. במקרה זה, מחזקים לא תמיד עוקבים אחר ההתנהגות הרצויה. לפעמים אתה מתגמל אותם ולפעמים לא. לכן, טכניקה זו מתאימה יותר להתנהגויות קיימות. ועל ידי כך, התנהגויות תלויות פחות ופחות במחזקים.

דוגמה לכך היא כאשר אנו מחמיאים לילדים שלנו על ניקיון חדרי השינה שלהם. למרות שזו פעילות קבועה, לברך אותם מדי פעם יעזור להם להמשיך לעשות זאת.

יחס ומרווח

אתה יכול לבחור לוח זמנים אחר של חיזוק
לבסוף, בהתאם לסוג ההתנהגות שאתה עובד עליה, אתה יכול לבחור לוח זמנים אחר של חיזוק.

בתוך לוחות זמנים חלקיים של חיזוק, ישנן שתי קטגוריות שונות. לוח זמנים יחס של חיזוק מתרחש לאחר מספר מסוים של תגובות. לדוגמה, אם אנו מתגמלים את ילדינו על צחצוח שיניים על ידי מתן מדבקה, כדאי שנעשה זאת לאחר הפעם השלישית.

בעוד, לוח זמנים של חיזוק מרווח מתרחש לאחר פרק זמן מסוים שעבר מהתגובה האחרונה שלהם. למשל, זה קורה כאשר ילדים לומדים בחדריהם והוריהם מבקרים אותם מדי פעם כדי להחמיא להם ולעודד אותם. חיזוק מופיע מדי פעם. עם זאת, ילדים חייבים לפעול כרצונם בעת חיזוקם.

ההיבט השלילי של חיזוק מרווחים הוא שיש הפסקה בין מחזקים. לאחר מכן, ילדים יודעים שזמן מסוים יעבור לפני ביקור נוסף, כך שהם עשויים לעצור לזמן מה. בעיה זו נפוצה פחות כאשר ההפסקות קצרות יותר.

קבוע או משתנה

לוחות זמנים של יחס ומרווחים יכולים להיות קבועים או משתנים. לוח זמנים יחס קבוע של חיזוק מתרחש לאחר כמות מסוימת של תגובות (קבלת מדבקה לאחר 3 פעמים של צחצוח שיניים). מצד שני, לוח זמנים ביחס משתנה הוא פחות או יותר זהה, אבל אין כמות קבועה של תגובות לתגמל אותם (ייתכן שהם יקבלו את המדבקה לאחר 2, 3 או 5 פעמים של צחצוח שיניים).

אותו דבר קורה במקרה של לוחות זמנים של אינטרוולים. לוח זמנים קבוע של חיזוק מרווח מתרחש כאשר מחזקים מופיעים לאחר פרק זמן קבוע. אם ילד אוהב לקרוא, כל עשר דקות הוא יגיע לנקודה שבה יוכל להחליף תמורת פרס מאוחר יותר. ואילו אם אין זמן קבוע, זה יהיה משתנה (הילד לומד ואתה מעודד אותם מדי פעם, לפעמים כל 15 דקות, אחרים כל 20 דקות וכו').

היתרונות של לוחות זמנים של חיזוק

כפי שראינו בעבר, לכל לוח זמנים יש מאפיינים ושימושיות משלו. לוחות זמנים רציפים יעילים יותר לביסוס התנהגויות חדשות. ואילו לוחות זמנים חלקיים יעילים יותר כדי לשמור על התנהגות זו בזמן.

נראה כי לוחות זמנים של יחס של חיזוק יעילים יותר מלוחות זמנים של אינטרוולים. עם זאת, אם שניהם מתוקנים, יש הפסקה בין מחזקים. כדי להימנע מכך, עדיף לעשות הפסקות קצרות ופחות חזרות, או לעקוב אחר סוג המשתנה. לבסוף, בהתאם לסוג ההתנהגות שאתה עובד עליה, אתה יכול לבחור לוח זמנים אחר של חיזוק.

פופולריים