באיזה גיל בנות מפסיקות לגדול ולהתפתח?

באיזה גיל בנותינו יפסיקו לגדול ולהתפתח
כשאנו צופים בילדינו גדלים ומתבגרים, אנו עשויים לשאול את עצמנו: באיזה גיל בנותינו יפסיקו לגדול ולהתפתח?
ההתבגרות של ילדינו מביאה איתה זיכרונות בלתי נשכחים עבורנו כהורים. שנות העשרה הן תקופת זמן ייחודית, ולעתים קרובות זה מרגיש כאילו כל שלב עובר מהר מדי.
כשאנו צופים בילדינו גדלים ומתבגרים, אנו עשויים לשאול את עצמנו: באיזה גיל בנותינו יפסיקו לגדול ולהתפתח?

התקופות המורכבות של טרום גיל ההתבגרות והתבגרות כרוכות בשינויים גופניים חשובים. צמיחה גופנית היא אולי הבולטת ביותר.

האם ידעת שתחילתה של התפתחות גופנית בתקופת טרום ההתבגרות וההתבגרות שונה בין בנים ובנות? המשך לקרוא כדי לגלות יותר.

המאפיינים המיוחדים של גופם של גברים ונשים מבססים הבדלים ברורים באופן שבו הם גדלים. הדבר נכון גם לגבי הזמן שלוקח להם להתפתח. מעניין לציין שגיל ההתבגרות נוטה להתחיל מוקדם יותר אצל נשים, שחוות את שלב ההתפתחות מגיל מוקדם יותר.

לפני שנכנס לפרטים לגבי כל שלב של גדילה במהלך ההתבגרות וההתבגרות, אנו רוצים להבהיר שזה לא מתייחס רק לגובה. צמיחה מתייחסת גם למשקל, לבגרות מינית ואפילו לתהליכים ביולוגיים פנימיים.

הבדלים בגיל ההתבגרות של בנים ובנות

בעוד שהתבגרות אצל בנים נוטה להופיע בסביבות גיל 10, בנות מתחילות את ההתבגרות כשנה קודם לכן.

שלב זה בחייהן של נשים צעירות נקבע על פי המראה של מה שנקרא ניצני השד. מונח זה מתייחס לגוש קטן בגודל ניקל של רקמת שומן מתחת לאחת משתי הפטמות. זה מסמן את תחילת התפתחות השדיים, ובכך את ההתבגרות.

כתוצר של התפתחות זו, נשים גם מתחילות להציג מאפיינים מיניים משניים לפני שגברים. מאפיינים אלו כוללים, בעיקר, הגדלה של השדיים ועלייה במסת הגוף אצל נשים צעירות. באשר לגברים צעירים, זה כולל את המראה של שיער פנים.

גיל ההתבגרות מסתיים בסביבות גיל 13 אצל בנות ובסביבות גיל 14 אצל בנים. בשני המקרים, גיל ההתבגרות מפנה את מקומו לשלב הבא של הגדילה: גיל ההתבגרות.

סוף גיל ההתבגרות עשוי להגיע בגיל צעיר יותר עבור חלק מהנשים
עם זאת, סוף גיל ההתבגרות עשוי להגיע בגיל צעיר יותר עבור חלק מהנשים, ובגיל מאוחר יותר עבור אחרות.

"מעניין, גיל ההתבגרות נוטה להתחיל מוקדם יותר אצל נשים, שחוות את שלב ההתפתחות מגיל מוקדם יותר"

תחילת גיל ההתבגרות לבנות

בגיל ההתבגרות משתנה ויסות הורמונלי אצל נשים צעירות. גופם מתחיל לייצר כמות גדולה יותר של גואדוטרופין (או GnRH), אסטרוגן ופרוגסטרון.

הם גם מתחילים לייצר יותר טסטוסטרון - הורמון השולט בגוף הגברי - אך במידה פחותה. שינויים הורמונליים אלו מייצרים שינויים פיזיים משמעותיים, למשל :

  • הזעה מוגברת ועור שומני יותר.
  • צמיחת שיער בחלקים מסוימים בגוף, כולל אזורים אינטימיים.
  • עלייה בגובה ובמשקל: בנות גדלות בין 8 ל-30 ס"מ בגובה ועולות בין 15,5 ל-10 ק"ג. נתונים אלה אינם מדויקים ומשתנים מאדם אחד למשנהו.
  • צמיחת חזה וכן מידות מוגברות של ירכיים וירכיים. צמיחת הירכיים והירכיים של אישה צעירה קשורה לעלייה באחוז השומן בגוף.
  • הווסת והתפתחות איברי המין: אין להבין את המחזור הראשון של אישה צעירה, הנקראת וסת, כתחילת ההתבגרות. זה יכול להתרחש עד שנתיים מתחילת שלב זה.

שינויים פיזיים אינם השינויים היחידים המתרחשים אצל נשים צעירות במהלך גיל ההתבגרות. הרגשות, הרגשות והדרכים שבה היא מפרשת את העולם ומתייחסת לאחרים משתנים כולם.

ההתכנסות של כל התמורות הללו מייצרת תחושה מסוימת של חוסר יציבות. לכן, חשוב ביותר שלנשים צעירות תהיה תמיכת משפחותיהן.

בני משפחה מבוגרים יכולים לעזור להרגיע את חוסר הביטחון המופיע, באופן הגיוני, יחד עם כל כך הרבה שינויים.

מתי נשים צעירות מפסיקות לגדול ולהתפתח?

כשם שנשים מתחילות את התפתחותן הגופנית מוקדם יותר מגברים, גם שלב זה מסתיים מוקדם יותר אצל נשים. בממוצע, שלב ההתבגרות מסתיים בדרך כלל בסביבות גיל 19. עם זאת, סוף גיל ההתבגרות עשוי להגיע בגיל צעיר יותר עבור חלק מהנשים, ובגיל מאוחר יותר עבור אחרות.

חשוב לזכור שהגנים שאישה צעירה יורשת מהוריה אינם הגורם היחיד שאחראי להתפתחותה. גורמים נוספים המשפיעים על השינויים המתרחשים במהלך ההתבגרות וההתבגרות כוללים:

  • תזונה: תזונה בריאה ומאוזנת היא גורם מפתח בהתפתחות גופנית חיובית. זה נכון בכל שלב בחיים, כולל שנות העשרה.
  • מנוחה: קבלת כמות השינה המומלצת בכל יום מאפשרת לגוף ליצור כמות אופטימלית של סומטוטרופין. סומטוטרופין הוא ההורמון שאחראי לגדילה, והגוף שלנו מייצר אותו בזמן שאנו ישנים.
  • פעילות גופנית: בין היתרונות הרבים של פעילות גופנית היא שהיא מעודדת את התפתחות השרירים והעצמות. זה גם ממריץ את התיאבון והישנוניות - מה שאומר שהוא מקדם מנוחה טובה. במקביל הוא משפר את חילוף החומרים.
  • בריאות: לבסוף, מחלות לב, הפרעות אכילה, הפרעות גדילה וחוסר איזון הורמונלי עלולים להשפיע לרעה על ההתפתחות.

לסיכום, מקובל שגם בנים וגם בנות מסיימים את גיל ההתבגרות עם עלייה בגובה ובמשקל. מדובר בשינוי טבעי ובריא הנעזר בשינויים הורמונליים.

פופולריים