5 תורות מכיפה אדומה

מראה לכיפה אדומה "קיצור דרך" שמתגלה כדרך הארוכה ביותר
הזאב, כל כך זדוני וחכם, מראה לכיפה אדומה "קיצור דרך" שמתגלה כדרך הארוכה ביותר.
הסיפור הקצר המפורסם הזה נשאר עדכני מכיוון שהוא מלמד ילדים דרכים להגן על עצמם ועל יקיריהם.

למרות שכיפה אדומה עשויה להיראות כמו רק סיפורה של ילדה שחייבת לעבור את היער כדי לבקר את סבתה ובסופו של דבר מצילה את עצמה ממלכודת של זאב מרושע, סיפור הילדים הזה מייצג הרבה יותר.

כולנו שמענו את הסיפור לפחות פעם אחת בחיינו, אבל האם אי פעם עצרתם לחשוב על הערכים שהוא מלמד ילדים? לאחר מכן, נסקור את 5 התורות והערכים העיקריים של כיפה אדומה.

היער כסביבה מסוכנת

תחילת הסיפור מורכבת מהצגת הילדה הקטנה שצריכה לבקר את סבתה החולה. כדי לעשות זאת, היא חייבת לעבור את היער בזהירות, כי סכנות רבות מחכות.

במהלך המסע היא נתקלת בזאב המרושע ששואל אותה לאן היא הולכת ומשכנע אותה להתחרות איתו לבית סבתה. עם זאת, בחלק מהגרסאות הוא פונה ליופיים של הנופים והפרחים כדי להסיט אותה מהדרך המקורית.

הזאב, כל כך זדוני וחכם, מראה לכיפה אדומה "קיצור דרך" שמתגלה כדרך הארוכה ביותר. לכן הוא מגיע מוקדם יותר, אוכל את סבתא בביס אחד ומתחפש בבגדיה.

בגרסאותיו המוקדמות, לסיפור היה סוף טרגי ושובר לב עבור כיפה אדומה. זה אפילו הציג השלכות מיניות על הילדה. הוא נכתב כך מכיוון שמטרתו הייתה להראות וליצור זהירות אצל הבנות הקטנות של אותן חברות.

לפי הגרסה של האחים גרים לסיפור, פחות אכזרית ומפורשת מהקודמים, הילדה עמדה להסתיים כמו סבתא שלה, לולא חוטב העצים האמיץ שמציל את שניהם על ידי חילוץ זקנה מבטן הזאב.

מה אנחנו יכולים ללמוד מהסיפור של כיפה אדומה?

1. לא לסמוך על זרים. ברור שזה מוסר ההשכל של הסיפור. למרות הכוונות הטובות כביכול שהזאב הציג לכיפה אדומה, הייתה לו אג'נדה נסתרת.

עוד בתקופתו, הסיפור הזה נוצר כדי להעלות את המודעות בקרב נערות צעירות לגבי הסכנות של אמון בזרים. עם הזמן הוא הותאם לשדר את אותו מסר, אבל עם תוכן פחות מרושע ואירוטי.

2. לא לשתף מידע אישי. במפגש שלה עם הזאב, כיפה אדומה מסרה פרטים על יעדה, סיבת מסעה ותכולת הסל שלה.

נסקור את 5 התורות והערכים העיקריים של כיפה אדומה
לאחר מכן, נסקור את 5 התורות והערכים העיקריים של כיפה אדומה.

זוהי טעות ענקית, שכן מידע זה שנראה לא מזיק, יכול לשמש פושעים כדי לפגוע בנו או ביקירינו. כיום, הסכנה הזו נוכחת כל הזמן ברשתות החברתיות.

3. לא להפר את ההורים שלנו. אחת ההמלצות של אמה של כיפה אדומה כשעזבה את הבית הייתה להיזהר בהליכה ביער ולא להתרחק מהכביש הראשי.

את זה, כמובן, שכח הילד התמים שנופל ישר למלכודת הזאב ולוקח את קיצור הדרך שהציע.

4. לא להוריד את השמירה. מעבר לשקר של הזאב כדי להערים על כיפה אדומה, הסיפור מזכיר הרבה הסחות דעת שהיו לה.

היא מעולם לא בטחה בדרך שהזאב הראה לה והיא לא הבינה מה קורה ברגע שהגיעה לבית סבתה, אפילו כשמוזכרות השאלות הקלאסיות על תווי הפנים הבולטים של הזאב בתחפושת של גברת זקנה.

שיעור להורים

מנקודת מבט אחרת, נוכל להוסיף מוסר השכל נוסף לסיפור. אולם זה לא מיועד לילדים, אלא להורים: אל תזניחו את ילדיכם ללא קשר למידת הבטיחות של המצב.

גם כשהאם נתנה אזהרות ברורות לילד, זה לא מנע את חייה בסכנה. חשוב להדגיש שלעולם אסור להורים לקחת את בטיחות ילדיהם כמובן מאליו, זה לא משנה עד כמה הם נראים עצמאיים ואחראים.

הזאב

הזאב הוא דמות שחורגת ממראה החיה. מדובר בהתגלמות של ישות רעה, פראית וזדונית. בזמננו הנוכחי, הוא יוצג על ידי אנשים חסרי מוסר וערכים מסוימים.

למעשה, בגרסאות ישנות יותר של הסיפור, דמות הזאב הוחלפה ישירות באנשים. לאחר מכן הושמטה המטאפורה של החיה כדי לרמוז ישירות לרשעתם של אנשים מסוימים.

חוטב העצים

לבסוף, אנו יכולים לתאר את חוטב העצים כמגן שנראה כמבטיח את שלומם של הדמויות. כיום היינו מייצגים אותו בתדמית המשטרה או כל דמות שיכולה לקחת חלק במניעת פשע.

כפי שהזכרנו קודם, נוספה לסיפור דמותו של חוטב העצים, שבהתחלה היה לו סוף טרגי כדי להשיג ייצוג ריאליסטי יותר של הסכנות מהעולם החיצון.

הסיפור של כיפה אדומה נשאר עדכני מכיוון שהוא מלמד ילדים על נושא חיוני בחיים: בטיחות. איש אינו פטור מסכנות החברה, ויש צורך ללמוד לדאוג לעצמו ולהיזהר.

פופולריים