כל מה שאתה צריך לדעת על אסטיגמציה אצל ילדים

הם גם הגיעו למסקנה ש-26.4% מהילדים הקווקזיים ו-20% מהילדים האפריקאים באירופה סובלים מאסטיגמציה
הם גם הגיעו למסקנה ש-26.4% מהילדים הקווקזיים ו-20% מהילדים האפריקאים באירופה סובלים מאסטיגמציה.

אסטיגמציה בילדים היא הפרעת ראייה שבה חפצים שנצפו מעוותים, מקרוב או רחוק. תיקונו תלוי בגילוי מוקדם ובטיפול. הפרעה זו מתרחשת כאשר הקרנית מקבלת צורה אליפסה ולא צורתה הקעורה הרגילה.

אסטיגמציה היא אחת מהפרעות הראייה הפחות מובנות. עם זאת, דבר אחד שמובן לגבי אסטיגמציה הוא שהיא מתרחשת עקב שגיאה תגובתית הדומה לקוצר ראייה או רוחק ראייה.

לכן, אנו יכולים לקבוע כי אסטיגמציה אינה מחלת עיניים, אלא אנומליה עינית המתרחשת תוך התמקדות בעצמים.

כאשר לאדם יש אסטיגמציה, מה שקורה הוא שכאשר האור מגיע לרשתית, לא נוצרת תמונה זהה. במקום זאת, נוצרות מספר תמונות ונקודות מיקוד שונות.

גורמים לאסטיגמציה בילדים

מספר תיאוריות נוסדו כדי לנסות להסביר את הסיבה לאסטיגמציה בילדים. התיאוריה המובילה מציעה שזה נגרם על ידי גנטיקה ולכן תורשתי. הוכח שגם התערבויות כירורגיות מסוימות כמו השתלת קרנית וניתוח קטרקט עלולות לגרום למצב זה.

מהם התסמינים של אסטיגמציה בילדים?

אסטיגמציה קשורה קשר הדוק לקוצר ראייה והיפראופיה, ולכן הם חולקים את אותם סוגי תסמינים. להלן רשימה של התסמינים הנפוצים ביותר של אסטיגמציה:

  • כאבי ראש.
  • גודש.
  • עיניים מגרדות.
  • סחרחורת.

ילדים עם אסטיגמציה עלולים לחוות גם עייפות חזותית וכאבי ראש, במיוחד לאחר שבילו זמן רב בקריאה או התמקדות באובייקט מסוים.

סוגי אסטיגמציה

ישנם שלושה סוגים של אסטיגמציה והמאפיינים שלהם הם כדלקמן:

  • אסטיגמציה קוצרנית. זה מתרחש כאשר המרידיאנים של העין מתמקדים בקרבת מקום (קוצר ראייה). מצב זה יכול להתרחש בדרגות חומרה שונות.
  • אסטיגמציה היפרמטרופית. זה מתרחש כאשר המרידיאנים של העין מתמקדים רחוק (היפרופי או רוחק ראייה). זה יכול להתרחש גם בדרגות חומרה שונות.
  • אסטיגמציה מעורבת. זה מתרחש כאשר המיקוד של עין אחת הוא קוצר ראייה והשני הוא היפראופי.

ניתן לסווג אסטיגמציה גם כרגיל או לא סדיר.

אסטיגמציה קבועה

זה מתרחש כאשר המרידיאנים ניצבים לחלוטין זה לזה ויוצרים זווית של 90 מעלות.

אסטיגמציה לא סדירה

מספר תיאוריות נוסדו כדי לנסות להסביר את הסיבה לאסטיגמציה בילדים
מספר תיאוריות נוסדו כדי לנסות להסביר את הסיבה לאסטיגמציה בילדים.

זה מתרחש כאשר המרידיאנים אינם מאונכים. כאשר זה קורה, פני השטח הקדמיים של הקרנית מקבלים צורה אליפסה הדומה לכדורגל אירופאי.

כיצד מאתרים אסטיגמציה?

ניתן לזהות אסטיגמציה באמצעות בדיקות חזותיות. ניתן להשתמש באותם מכשירים המשמשים לזיהוי קוצר ראייה והיפראופיה כדי לאבחן מצב זה. ניתן להשתמש גם בבדיקה נפוצה למדי המכונה רטינוסקופיה. בדיקה זו מפתחת את השימוש במספר עדשות ומקור אור.

ישנן גם שיטות מתקדמות יותר לאבחון אסטיגמציה באמצעות מכשירים אוטומטיים. מכשירים אלו יכולים לאבחן מגוון רחב של הפרעות עיניים בדיוק ובדיוק.

טיפול באסטיגמציה בילדים

  • הפרעות ראייה כמו היפראופיה, קוצר ראייה ואסטיגמסטיזם יכולות להיות כולן השלכות שליליות על בריאותו של הילד אם הן לא מתוקנות בזמן. להפרעות אלו יכולות להיות השלכות שליליות על החינוך והחיים החברתיים של הילד.
  • הטיפול הנפוץ והיעיל ביותר באסטיגמציה בילדים הוא שימוש במשקפיים מתאימות. במקרים מסוימים, השימוש במשקפיים הוא כל מה שצריך כדי לתקן את ההפרעה. כאשר מדובר בילדים צעירים יותר, יש להצטייד במשקפיים עם מסגרות גומי ועדשות בלתי שבירות.

כמה שכיחה אסטיגמציה?

הפרעה זו בקרנית מופיעה בדרך כלל מגיל צעיר. לכן חשוב מאוד לקחת את ילדכם לרופא הילדים מדי פעם לבדיקות עיניים.

מחקר נערך באירופה בהשתתפות 2523 ילדים בין הגילאים 5 עד 18. המחקר הגיע למסקנה שלילדים אסייתים והיספנים יש את שיעורי השכיחות הגבוהים ביותר (33,6% ו-36,9% בהתאמה). הם גם הגיעו למסקנה ש-26.4% מהילדים הקווקזיים ו-20% מהילדים האפריקאים באירופה סובלים מאסטיגמציה.

מחקר נוסף נערך בבריטניה בהשתתפות 11,000 ילדים ומבוגרים עם משקפיים. הם הגיעו למסקנה ש-47% סבלו מאסטיגמציה של 0,75 או יותר. הם גם ציינו כי השכיחות של אסטיגמציה קוצר ראייה הייתה 31.7%, כמעט פי שניים מאסטיגמציה היפרמטרופית שהייתה לה שכיחות של 15.7%

"ניתן לתקן אסטיגמציה בעזרת משקפיים".

כדי להיות זהירים, עדיף לקחת את ילדיכם לרופא עיניים (מומחה עיניים) לבדיקה לפחות פעם בשנה. טיפול לראיית העין שלהם הוא בסיסי לבריאותם הכללית.