כל מה שצריך לדעת על דיספזיה בילדים

סוג זה של דיספזיה בילדים כרוך ב-IQ נמוך
סוג זה של דיספזיה בילדים כרוך ב-IQ נמוך. בדרך כלל, לילד יש לקות אינטלקטואלית קלה או שהוא אפילו בגבולות הנורמליים.

דיספזיה בילדים היא מצב הכרוך בעיקר בקשיים בשימוש בשפה. המאפיין העיקרי הוא חוסר בולט של דיבור או הבנה לגיל הילד. זה כולל גם התנהגויות מתחמקות כמו אי תגובה, הימנעות מקשר עין, אוצר מילים מוגבל מאוד או תקשורת באמצעות מחוות פשוטות.

דיספזיה יכולה לפעמים להתקיים במקביל עם מוגבלות שכלית קלה, אולם זה לא תמיד כך. מקרים אלו של מוגבלות שכלית יכולים להיות תוצר ישיר או עקיף של הדיספזיה עצמה.

טיפול מושהה מעכב התפתחות תקשורתית אשר, בתורה, גורמת לחוסר התפתחות של היגיון מקיף ברמה המוחית. במקרים אחרים, יכולה להיות נכות שכלית קלה מרגע הופעת הדיספזיה.

סוגי דיספזיה בילדים

דיספזיה אקספרסיבית

דיספזיה אקספרסיבית מאופיינת בשמירה על יכולות אינטלקטואליות בגבולות הנורמליים. יחד עם זאת, זה לא קשור למחלת ראייה או שמיעה.

סוג זה של דיספזיה כרוך ביכולת לקויה לחקות צלילי מילים. יחד עם זאת, הדבר מגביל את ההבנה של הילד, נותן לו אוצר מילים דל מאוד או אפילו אפסי.

דיספזיה אקספרסיבית היא למעשה לקות מוטורית. במילים אחרות, קיים קושי בסיסי בביצוע מילים, אך לא בהבנתן. לכן, ילדים הסובלים מדיספזיה מסוג זה מבינים בדרך כלל פקודות מילוליות בסיסיות.

דיספזיה קבלה

סוג זה של דיספזיה בילדים כרוך ב- IQ נמוך. בדרך כלל, לילד יש לקות אינטלקטואלית קלה או שהוא אפילו בגבולות הנורמליים. דיספזיה קליטה יכולה להתקיים גם יחד עם לקות שמיעתית קלה.

דיספזיה קליטה היא יותר חושית באופייה. במילים אחרות, זה כרוך בקושי בהבנת גירויים בסביבה. זה מתורגם לעתים קרובות לשימוש בשפה עם מבנים דקדוקיים לא טיפוסיים. לדוגמה, הילד עשוי להשתמש בזמני פועל שגויים או במילים ללא קשר הגיוני כדי לנסות לתקשר.

דיספזיה מעורבת

דיספזיה מעורבת כוללת מקרים בהם קיימים סימפטומים אקספרסיביים וקולטיים כאחד.

סימפטוולוגיה יוצאת דופן של דיספסיה בילדים

תסמינים שהם חלק מדיספזיה, אך אינם הגורם:

  • הפרעת חרדה
    • התנהגות חברתית עם קונוטציה לא בטוחה בולטת.
  • חשיבה/שפה לא מפותחת ביחס לגיל הילד.
  • יכולת נמוכה ללוגיקה מופשטת ומקיפה.
  • פיתוח פתולוגיות פסיכו-אפקטיביות.
  • קשיי למידה.
  • בעיות בזיכרון.
  • בידוד חברתי.
  • דימוי עצמי נמוך.
טיפול בדיספזיה בילדים כרוך בשיקום אצל קלינאית תקשורת
טיפול בדיספזיה בילדים כרוך בשיקום אצל קלינאית תקשורת.

כמובן, התסמינים שהוזכרו לעיל הם חמורים במידה רבה או פחותה. עם זאת, ראוי לציין שניתן להימנע מהם לחלוטין עם טיפול קליני נכון ומוקדם בדיספסיה של הילד.

בתחילה, דיספזיה משפיעה רק על יכולות הקשורות לתקשורת והבנה מילולית. עם זאת, חשוב להזכיר שזה יכול להתרחב גם לקריאה וכתיבה אם זה לא מטופל במהלך שנות חייו הראשונות של הילד.

גורמים לדספזיה בילדים

אין טריגרים קליניים לדיספזיה, בניגוד למקבילה, אפזיה. אפזיה דומה לדיספזיה, אך יש לה מוצא שניתן לזהות שהוא פתולוגי או קשור לחבטת גולגולת.

טיפול בדיספזיה בילדים

טיפול בדיספזיה בילדים כרוך בשיקום אצל קלינאי תקשורת. המטפל ינסה להתאים את הילד לגירויים שהוא או היא לא מסוגלים לקלוט בגלל דיספזיה.

השיקום מורכב מתרגילים שונים הכוללים היבטים שמיעתיים, מחוותיים ואור-פנים. התרגילים עשויים להיות נפרדים או משולבים באופן דינמי, בהתאם לאופן התקדמות השיקום. זה מאפשר לילד להיות מסוגל לזהות, להבין ולהגיב לאחרים, לפחות ברמה הבסיסית.

לאחר סיום שלב הגירוי, השיקום יסתיים בשלב דידקטי יותר.

בשלב הדידקטי ישתמש המטפל בציורים ובטקסטים לאימון היכולות הסמנטיות, התחביריות והמורפולוגיות של הילד. כתוצאה מכך, הילד יוכל לעשות שימוש יעיל בשפה ולהגיע לתקשורת טובה.

מצבים דומים לדיספזיה

מכשול גדול בזיהוי דיספזיה הוא הדמיון שלה למצבים אחרים כמו אוטיזם, לקויות קוגניטיביות, אילמות סלקטיבית, תסמונת אספרגר וכו'.

ברגע שהורים לוקחים את ילדם לאיש מקצוע רפואי, לא קשה להבדיל בין מצבים שונים. למצבים נוירולוגיים אלה יש מאפיינים מאוד יחידים וניתנים לזיהוי בקלות. לכן, מומחים יכולים לזהות דיספזיה בילדים בקלות יחסית.

חשיבות הגילוי המוקדם

דיספזיה עלולה לגרום לבעיות למידה קבועות ולהדגיש את אובדן היכולות הקוגניטיביות. כתוצאה מכך, עיכובים קוגניטיביים קלים או אפילו בלתי מורגשים יכולים להפוך ללקויות אמיתיות המורגשות הרבה יותר. יעילותו של ריפוי בדיבור תלויה במידה רבה בתקופת הזיהוי והטיפול של המצב.

פופולריים