שיטת הגיליור להגברת הריכוז אצל ילדים

שיטת הגיליור להגברת הריכוז אצל ילדים מבוססת על התבוננות בשימוש במראה
שיטת הגיליור להגברת הריכוז אצל ילדים מבוססת על התבוננות בשימוש במראה.
שיטת גילור מגבירה את הריכוז אצל ילדים באמצעות השלמת תרגילים מובנים באמצעות קווים והתחקות. יישום שיטה זו מאפשר פיתוח אינטליגנציה מרחבית ותיאום עין-יד.

יש ילדים שמבצעים משימות במהירות מבלי להסיר את העיניים מהעבודה. עם זאת, ישנם גם ילדים שלוקח להם יותר זמן, שכן כל הסחת דעת תרחיק את תשומת לבם מהמשימה.

שיטת גילור היא אפשרות מעניינת עבור אנשים אלה. שיטת גילור להגברת הריכוז אצל ילדים מבוססת על התבוננות באמצעות מראה.

השיטה כוללת תרגילים מובנים תוך שימוש בקווים והתחקות. במקרים מסוימים, הילד יתבקש לצייר באותו כיוון שהוא מתבונן במראה. בהזדמנויות אחרות, הילד יצטרך לצייר בכיוון ההפוך.

חלק מהתרגילים כוללים צורך למצוא את הדרך לצאת ממבוך מבלי להסתכל מהמראה. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד על השיטה המעניינת והיעילה הזו.

מה כוללת שיטת גילור?

התרגילים המובנים הכוללים קווים והתחקות מתבצעים מול מראה. המשתתף מעתיק או עוקב אחר ציור שהוא רואה במראה, במקום להסתכל על הציור ישירות.

זה מחייב את הילד להתמקד בסימטריה ויחסי מרחב. יתר על כן, זה מאלץ את הילד להתרכז בפרטים מינוריים בתמונה. כדי להשלים את התרגיל, על הילד לשחזר את הדמות או סדרת הדמויות במראה, לחפש צורות ודמויות נסתרות או להתחקות אחר נתיבים.

יתרונות שיטת גילור

 1. עוזר לילד על ידי גירוי ההמיספרות של המוח, שכן הילד חייב להשתמש בשתיהן בו זמנית כדי להשלים את המשימות.
 2. מייצר חיבור עצבי ומוחי משופר.
 3. טכניקות המעקב משפרות את תיאום עין היד של הילד .
 4. מכיוון שהילד מתבונן בתמונה במראה ולאחר מכן מעתיק אותה לנייר, השיטה מפתחת מחזורי ריכוז.
 5. שיטת גילור משפרת את יכולות ההתבוננות.
 6. כישורי פתרון בעיות של ילד משתפרים כתוצאה מחשיבה לוגית רחבה יותר.
 7. מגביר את ההערכה העצמית של הילד.
 8. מרגיע חרדה.
 9. משפר את יכולת הקשב.
 10. משפר את ביצועי בית הספר.

תשומת לב ותפקוד שתי ההמיספרות של המוח

כשאנחנו מצליחים להתרכז במשהו, תשומת הלב שלנו מתמקדת בפריט אחד מפורש. תהליך זה כולל את העבודה של שתי ההמיספרות של המוח.

ההמיספרה השמאלית של המוח אחראית לתפקודים לוגיים, אנליטיים ומילוליים. ההמיספרה הימנית שולטת במשימות לא מילוליות, מרחביות ואנלוגיות.

תרגילי השיטה בנויים ומשרתים להעלות את רמות הריכוז ולקדם את החיבור בין שתי ההמיספרות. זה תורם להורדת רמות החרדה.

מכיוון שהילד מתבונן בתמונה במראה ולאחר מכן מעתיק אותה לנייר
מכיוון שהילד מתבונן בתמונה במראה ולאחר מכן מעתיק אותה לנייר, השיטה מפתחת מחזורי ריכוז.

יתר על כן, גירוי פסיכומוטורי מושג גם על ידי תפקודי זרוע מתחלפים על מנת להשלים את התרגילים.

שיטות נוספות לשיפור הריכוז אצל ילדים

ישנן שיטות נוספות מלבד שיטת גילור שגם עוזרות לשפר את הריכוז של הילדים:

 • אריחים או פריטים: זה מתייחס למשחק של ספירת ריבועים ותשומת לב לפרטים הקטנים. המשתתף עשוי להתבקש גם לשחזר תבנית אריח, או להעתיק את תמונת המראה שלו.
 • תשבצים, חיפוש מילים וכו' אלו פעילויות מצוינות שעוזרות לילדים להתרכז וגם לפתח סבלנות.
 • פאזלים ומציאת הבדלים. המשחקים האלה מהנים גם לילדים וגם למבוגרים. פאזלים עוזרים לילדים למצוא פתרונות ולהפעיל חשיבה דדוקטיבית. חיפוש אחר הבדלים בין שתי תמונות או יותר עוזר לילדים להתמקד בפרטים.
 • דומינוס. משחק קלאסי עם יתרונות רבים. הצטרפות לתמונות שוות מפתחת את היכולת האסטרטגית של הילד.
 • זיכרון. בדיוק כמו שהשם של פעילות הילדות הפופולרית הזו מרמז, המשחק הזה מפעיל את הזיכרון של הילד. וזה גם משפר את הריכוז. ישנן מספר דרכים להשתמש בכרטיסים. לדוגמה, הילד יכול לנסות לשנן את הסדר או המיקום של הקלפים לפני שהוא הופך אותם עם הפנים כלפי מטה. לחלופין, ילדים יכולים להתחיל עם הקלפים עם הפנים כלפי מטה ולהסתובב בתורות שניים בכל פעם כדי לנסות ליצור זוגות.
 • מבוכים. חיפוש אחר דרך דרך או יציאה ממבוך עשוי להיראות קל, אבל לעתים קרובות מגיע שלב שבו דברים מתקשים. זוהי דרך מצוינת לתרגל סבלנות. מבוכים גם עוזרים לילדים להעמיד את ההיגיון הדדוקטיבי שלהם למבחן.
 • ציור מנדלות. משאב אידיאלי לילדים חסרי מנוחה ופעילים, מנדלות דורשות סבלנות, ריכוז ומאמץ. שימוש באמנות לשיפור הריכוז הוא צעד נבון.

למי תועלת שיטת גילור

שיטה זו שימושית במיוחד עם ילדים עם ADD או ADHD (הפרעת קשב או הפרעת קשב וריכוז). זהו גם כלי נהדר לשימוש עם מטופלים שסבלו מפגיעה מוחית.

עם זאת, השיטה יעילה לחלוטין על אנשים שצריכים להגביר את הריכוז באופן כללי. התרגילים יכולים לשמש ילדים ומבוגרים כאחד.

יש לבצע את התרגילים בשיטת גילור באיטיות. במילים אחרות, הילד צריך קודם כל להקדיש זמן להרהר בתמונה במראה. לאחר מכן, הילד צריך לבצע את המשימה שהוטלה בזהירות ובמחשבה.

כשהילד עובר על הקווים עם האצבע או העיפרון, הוא מתמקד טוב יותר במה שהוא עושה .

"זה תמיד רעיון טוב להתחיל להשתמש בשיטה הזו ברגע שאתה מזהה שילדך מתקשה ללמוד. ככל שתתחיל לעורר את ילדך מוקדם יותר, כך תראה תוצאות מוקדם יותר".

פעילות גופנית מומלצת

התרגיל הידוע ביותר בשיטת גילור מורכב מהנחת שקיפות מעל גיליון עבודה על שולחן, מול מראה. במקום להסתכל על דף העבודה, הילד מביט בהשתקפותו במראה.

המשתתף משתמש בעפרונות בצבעים שונים כדי להתחקות אחר קווי המתאר של הדמויות בדף העבודה. בעזרת האצבע השמאלית, הילד עובר על החטיבות, שם לב לתמונות.

ביד ימין הוא מקיף ומדגיש את התמונות שהן זהות. ילדים שמאליים עושים את ההיפך, עוקבים אחר הטפסים ביד ימין ומקיפים או מדביקים קו תחתון עם שמאל.

פופולריים