טכניקת דוגמנות: מה שאתה צריך לדעת

טכניקת המודלים יעילה גם כשיטה טיפולית לשינוי התנהגות
יותר מסתם תהליך למידה טבעי, טכניקת המודלים יעילה גם כשיטה טיפולית לשינוי התנהגות.
ילדים עושים מה שהם רואים, לא מה שאומרים להם. גלה עד כמה טכניקת הדוגמנות יכולה להיות יעילה בהנחיית התנהגותם של ילדים.

טכניקת הדוגמנות היא חלק מתאוריית הלמידה החברתית של אלברט בנדורה. מחבר זה האמין שאנו לומדים על ידי התבוננות במעשיהם של אנשים אחרים ובתוצאות הבאות.

צורה זו של למידה תצפיתית, המכונה גם למידה שילוחית, מבוססת על חיקוי התנהגות של מישהו המשמש כמודל.

תהליך זה מתרחש על בסיס יומיומי, והוא רלוונטי במיוחד במהלך הילדות. הודות לתיאוריה זו, אנו יכולים להבין מדוע ילדים עושים מה שהם רואים, ולא מה שאומרים להם לעשות.

יותר מסתם תהליך למידה טבעי, טכניקת המודלים יעילה גם כשיטה טיפולית לשינוי התנהגות.

מה משיגה טכניקת הדוגמנות?

לטכניקת הדוגמנות מספר פונקציות:

  • רכישת התנהגויות חדשות שעדיין אינן ברפרטואר ההתנהגותי של האדם. לדוגמה, הטכניקה הייתה יעילה מאוד בקידום רכישת מיומנויות חברתיות.

גורמים המשפיעים על טכניקת הדוגמנות

  • מאפייני הדגם. הטכניקה יעילה יותר כאשר הדגם דומה לנושא הן פיזית והן אישית. אנחנו גם נוטים לחקות במידה רבה יותר מודלים שאנו תופסים כיוקרתיים או שיש להם השפעה מסוימת עלינו. בנוסף, עם ילדים, ההורים, אח או מורה יכולים לשמש מודלים ראשוניים.
  • מאפייני הנושא. אם לנבדקים יש ליקוי חושי כלשהו (כגון עיוורון), או אם הם במצב של חרדה גבוהה, יהיה להם קשה יותר לבצע את התנהגות המודל.
  • המצב הוא גם גורם חשוב. זה צריך להפוך את הנבדקים לסקרנים מספיק כדי שהם ישימו לב. בנוסף, סביר יותר שהם יפנו לחיקוי אם המצב אינו ודאי, לא ידוע או קשה.

סוגי דוגמנות

1. אקטיבי או פסיבי. עם הראשון, הנבדק מחקה את ההתנהגות לאחר התבוננות בה. באחרון, הצופה רוכש את ההתנהגות ברמה קוגניטיבית, אך אינו מבצע אותה.

2. משתתף או לא משתתף. זה תלוי אם הנבדקים מקיימים אינטראקציה עם המודל (כפי שמתרחש בטיפול בדיבור), או אם הם מוגבלים להתבוננות.

לטכניקת הדוגמנות יש מספר פונקציות
לטכניקת הדוגמנות יש מספר פונקציות.

3. התנהגות אובייקטיבית או התנהגויות ביניים. בהתאם לדרגת הקושי, מודל יכול להדגים את ההתנהגות הסופית, או מספר שלבי ביניים פשוטים יותר.

4. דוגמנות חיובית, שלילית ומעורבת. ראשית, עם דוגמנות חיובית, מלמדים התנהגות מתאימה מבחינה חברתית. באופן דומה, עם דוגמנות שליליות, הנבדק מבחין בצורה משבשת של התנהגות. לבסוף, בדוגמנות מעורבת, הנבדק צופה בשני סוגי ההתנהגות.

5. דוגמנות אישית או קבוצתית. זה תלוי אם יש נבדק אחד או יותר הצופים בהתנהגות.

סוגים נוספים של דוגמנות

6. יחיד או מרובה. זה תלוי במספר המודלים המבצעים את ההתנהגות שהנבדק צריך לרכוש. הלמידה גדולה יותר במקרה השני, שכן הצופה זוכה לראות חלופות התנהגותיות שונות.

7. דוגמנות עצמית. במקרה זה, הצופה והמודל הם אותו אדם. טכניקה זו זכתה להצלחה רבה בטיפול באילמות סלקטיבית, באמצעות שימוש במודל עצמי סמלי. לדוגמה, המתבונן יכול לצפות בעצמו מבצע את הפעולה באמצעות מונטאז'ים בווידאו.

8. דוגמנות חיה, סמלית או סמויה. הצופים יכולים להיחשף למודל חי (מודל שקיים פיזית), מודל סמלי (המודל קיים בעקיפין; למשל בצורת וידאו), או סמוי (הנבדק למד את ההתנהגות על ידי דימיון הביצועים של המודל).

9. דוגמנות פיקוד או עימות. זה תלוי ברמת הכשירות של המודל. בראשון, הדוגמנית פועלת בלי לעשות טעויות בהתחלה. באחרון, המודל משפר בהדרגה את הביצועים שלו. הסוג השני יעיל יותר, שכן המתבונן מסוגל לזהות במידה רבה יותר.

פופולריים