תקשורת רגשית בילדות

תקשורת רגשית בילדות היא כלי שימושי מאוד כדי לעזור לילדים לנהל את הרגשות והרגשות שלהם
תקשורת רגשית בילדות היא כלי שימושי מאוד כדי לעזור לילדים לנהל את הרגשות והרגשות שלהם.

תקשורת רגשית בילדות היא כלי שחייב להיות מנוהל נכון. רגשות הם חלק מהותי ממי שאנחנו.

היכולת לתקשר את הרגשות שלנו באסרטיביות חשובה לא פחות מהכרה באלה של אחרים. זה יקדם רווחה אישית ויעזור לנו ליצור קשרים טובים עם עמיתינו.

תקשורת היא פעולה של העברת מסר למקלט דרך ערוץ מסוים (בכתב או בעל פה, למשל), בהקשר מסוים ובמטרה מסוימת. ישנם שני סוגי תקשורת:

  • תקשורת מילולית. לסוג זה יש מסר ברור ומפורש, המבקש להעביר מידע מסוים לנמען באמצעים בעל פה או במילה הכתובה.
  • תקשורת באמצעות מחוות. זה יכול להיות משלים לקודם, אבל כולל תנועות, סימנים והבעות פנים וגוף.

אבל אנחנו יכולים להוסיף גם דבר שלישי: תקשורת רגשית. סוג זה של תקשורת מנסה להעביר את הרגשות והרגשות של המתקשר. זה יכול להיות הערה, חיוך, בכי או הבעת כעס, בין היתר.

כדי לתת לך דוגמה, "תודה רבה" שנאמר לכל אחד הוא משהו שונה לגמרי מאותו משפט שנאמר לאמא שלנו בליווי חיבוק אוהב. השימוש ברגשות הופך את המסר לחזק יותר, ומאפשר לו להישאר בזיכרון של האדם האחר זמן רב יותר.

היתרונות של תקשורת רגשית בילדות

לילדים יש הרבה על מה לעבוד כשזה מגיע לרגשות שלהם. בהדרכת הוריהם ומוריהם ניתן ללמד אותם כיצד לזהות, לנהל ולהחצין את רגשותיהם בצורה חיובית ובונה.

זה יעזור להם להכיר את עצמם טוב יותר, ולהתמודד עם מצבים סכסוכים או מתסכלים בצורה חיובית יותר. כאשר ילדים לומדים כיצד לשלוט נכון ברגשותיהם, אז זה גם עוזר להם לפתח מנטליות יציבה, גמישה ואופטימית יותר.

תקשורת רגשית בילדות היא כלי שימושי מאוד כדי לעזור לילדים לנהל את הרגשות והרגשות שלהם. איך זה עוזר להם?

להלן הערוצים החשובים ביותר שייעשה בהם שימוש:

  • דיאלוג. ילדים צריכים לדעת שהוריהם זמינים כשהם רוצים שישמעו אותם. בדרך זו, הם יכולים להתייחס לרגשותיהם ולמצוא פתרון, אם הם נפלטים על ידי רגשות שליליים. זה הכל על ביטוי הרגשות שלהם.
  • פעולות. אין דבר יעיל יותר מחיבוק או נשיקה אם אנחנו רוצים להפגין חיבה כלפי מישהו. באותו אופן, מבט אסרטיבי או שפת הגוף שלנו יכולים לתקשר את הרעיון של דחייה או אישור כלפי משהו או מישהו.

אמצעים אחרים לתקשורת רגשית בילדות

בנוסף למה שכבר הסברנו, הקשבה לאנשים אחרים והבנת מה שהם מבטאים זה גם משהו שכרוך בתקשורת רגשית בילדות.

היתרונות של תקשורת רגשית בילדות
היתרונות של תקשורת רגשית בילדות.

כך נוכל לפרש רגשות של אנשים אחרים, לפעול בתגובה אליהם ולפתח אמפתיה, תכונה בסיסית וחיונית לחיינו.

מגע פיזי הוא גם תחום חשוב נוסף. משמעות הדבר היא שעלינו לעבור את המחסום של המרחב האישי של מישהו, דבר שאנו יכולים להשיג רק עם האנשים שאנו הכי קרובים אליהם.

מגע פיזי, אם מיושם היטב, הוא כלי יעיל הרבה יותר מכל מסר או מחווה מילולית. ליטוף, חיבוק או נשיקה מראים מידה רבה של קרבה בין שני אנשים.

"השימוש ברגשות משפר את המסר וגורם לו להימשך זמן רב יותר בזיכרון של האדם האחר"

לבסוף, נוסיף כי ישנה פרספקטיבה סובייקטיבית לכל זה. השימוש בביטויים מסוימים יוסיף תוכן רגשי להצהרות שלנו. בשל כך, דברינו לא יתפרשו כאמת מוחלטת ובלתי חוזרת; גם הרגשות שלנו ייחשבו יחד עם המילים.

כאשר אנו משתמשים בביטויים כמו "אני מאמין", "אני חושב" ו"אני מרגיש" אז האדם בקצה המקבל יהיה יותר אמפתי אלינו והוויכוח יהפוך לחיובי. זה שימושי מאוד ביחסים בין חברים או אחים ואחיות, למשל, שבהם יש הרבה מאוד חילוקי דעות.

כיצד נוכל לתרגל תקשורת רגשית בילדות?

ישנן דרכים מעשיות רבות שבהן נוכל לעבוד על תחום זה אצל ילדים, על מנת שידעו לתקשר את מה שהם חווים, מרגישים וחפצים. הנה כמה מהם:

  • פעילויות שונות. יש הרבה תרגילים ופעילויות שיכולים לחזק את האינטליגנציה הרגשית ואת התקשורת הרגשית שלנו. מבט פשוט באינטרנט יעזור לך למצוא מידע רב ערך ושימושי.
  • ספרים. ישנם ספרים רבים שנכתבו על ידי מומחים בתחום, כמו דניאל גולמן, המיועדים הן לילדים והן להורים. בספריו תמצאו גישות ואסטרטגיות שמטרתן לשפר את התקשורת הרגשית בחיי ילדיכם. שוב, אתה יכול למצוא ספרים רבים באינטרנט אשר יהיו מאוד שימושיים עבורך. יש גם הרבה אודיו-ויזואלי באיכות טובה זמינה באינטרנט.
  • דוגמה. אין כלי טוב יותר מהדוגמה שלנו כדי להשפיע על התנהגות הקטנים שלנו. אם תראה לילד שלך שאתה אוהב להביע את מה שאתה מרגיש וחושב, אז הוא כנראה יעשה את אותו הדבר. על ידי הובלה באמצעות דוגמה נוכל לעודד את הפרספקטיבה הסובייקטיבית שהזכרנו לעיל, וגם תקשורת מילולית ומחוותית. אם הרגשות הללו יהיו חיוביים, אז תהיה לנו השפעה רבה על ילדינו. השימוש בפעלים רגשיים כמו תקווה, אהבה, שנאה, פחד או דאגה, בין היתר, יעזור מאוד.

"ככל שנהיה פתוחים יותר לרגשות שלנו, כך נהיה טובים יותר בזיהוי של אחרים"
-דניאל גולמן-

אנו מקווים שעכשיו תראה כמה חשובה תקשורת רגשית בילדות. זה באמת שווה את כל הזמן והמאמץ שאתה יכול להשקיע בזה. אתם תציעו לילדיכם את אחד הכלים החשובים ביותר שיכולים להיות להם בחייהם.

כתודה על מאמציך, תשים לב להבדל שזה יעשה בחייהם - היחס החיובי שיהיו להם כלפיך, והתקשורת תהיה טובה יותר לכולכם.