איך לבנות חוסן אצל בני נוער?

כל בני הנוער יכולים לבנות חוסן באמצעות לימוד מיומנויות חברתיות ותכנון
כל בני הנוער יכולים לבנות חוסן באמצעות לימוד מיומנויות חברתיות ותכנון, פיתוח הערכה עצמית בריאה וביסוס הרגלי חשיבה חיוביים.
היכולת להתאושש מאירועים שליליים חיונית בגיל ההתבגרות. במאמר זה, גלה כיצד לבנות חוסן אצל בני נוער.

זו עובדת חיים שאנשים לא תמיד יכולים להימנע מבעיות ומצבים קשים. גיל ההתבגרות הוא שלב מאוד מסובך, כלומר חשוב לבני נוער לפתח את היכולת להתמודד עם מצוקות ולדעת להתאושש מהן. המשך לקרוא כדי לגלות כיצד לבנות חוסן אצל בני נוער.

"אם נפלת אתמול, קום היום."

- הרברט ג'ורג' וולס -

מה זה חוסן?

חקר החוסן במדעי החברה מקורו במאמצים להבין את הסיכון של ילדים לפתח פסיכופתולוגיות עקב מחלות נפש של הוריהם, בעיות טרום לידתיות וקונפליקטים בין אישיים, בין גורמים נוספים.

תוצאות מחקרים אלו מראות שפיתוח חוסן מסייע להתמודדות מוצלחת עם מתח ואירועים שליליים.

חוסן הוא מושג מורכב, ואין הסכמה ברורה בין מומחים לגבי הגדרתו. עם זאת, הם מסכימים על דבר אחד: חוסן פירושו התמודדות יעילה עם סיכונים ומצוקות.

במובן זה, ההגדרה המדויקת ביותר שמצאנו עד היום היא זו שהציע פרופסור לפסיכולוגיה נורמן גרמרזי. הוא הגדיר חוסן כ: "לא בהכרח אטום ללחץ. במקום זאת, חוסן נועד לשקף את יכולת ההתאוששות והתנהגות מסתגלת נשמרת שעשויה בעקבות נסיגה ראשונית או חוסר יכולת עם תחילת אירוע מלחיץ ".

בסופו של דבר, חוסן הוא היכולת להתאושש לאחר זמנים קשים ולהסתגל ואף ללמוד ממצוקות.

"בעיה היא הזדמנות עבורך לעשות כמיטב יכולתך."

דיוק אלינגטון -

איך לבנות חוסן אצל בני נוער

כל בני הנוער יכולים לבנות חוסן באמצעות לימוד מיומנויות חברתיות ותכנון, פיתוח הערכה עצמית בריאה וביסוס הרגלי חשיבה חיוביים.

  • לימוד מיומנויות חברתיות. לדעת איך ליצור ולתחזק חברים, לפתור קונפליקטים ולעבוד כצוות הם כמה מיומנויות שעוזרות לבנות חוסן אצל בני נוער. כמו כן, אם בני הנוער מסוגלים ליצור מערכות יחסים וקשרים בסביבתו, יהיו לו יותר הזדמנויות לבנות מערכות יחסים טובות.
  • צור הרגלי חשיבה חיובית. אנשים עמידים חושבים בצורה רציונלית ומנסים להסתכל על הצד החיובי של מצוקה. בנוסף, זה מורכב מאי-וויתור כשהמצב נהיה קשה. גיל ההתבגרות הוא השלב בו אנשים לומדים שמצבים ובעיות קשים הם חלק מהחיים.
  • לפתח הערכה עצמית בריאה. זהו המפתח להנחת הבסיס לחוסן. פיתוח הערכה עצמית בריאה מאפשר לבני נוער לכבד את עצמם ואחרים. זה מאפשר להם להאמין שאחרים צריכים להתייחס אליהם גם בכבוד, כלומר הם יהיו פחות פגיעים לבריונות.
  • הגדירו יעדים וערכו תוכניות. חוסן פירושו להרגיש בטוח בעצמך. לדעת איך לארגן ולפתח כישורי תכנון מאפשר לך להיות מוכן לעבודה קשה. לשם כך, מתבגרים חייבים להגביר את החוזקות שלהם ולהכיר את מגבלותיהם.

מדוע חוסן בגיל ההתבגרות חשוב

נער גמיש לא רק מסוגל להתמודד עם מצבים קשים ולדעת איך להתאושש מהם, אלא גם יוכל להסתגל למצוקות ולמכשולים השונים שהם בהכרח יאלצו להתמודד איתם.

חיוני לצעירים להיות מסוגלים לפתח חוסן וכושר הסתגלות מגיל צעיר כדי לתפקד בחברה התחרותית מדי בה אנו חיים.

"באמצע כל קושי שוכנת הזדמנות."

- אלברט איינשטיין -