תוכניות למניעת בריונות בבית הספר

במאמר זה נספר לכם על שתי תוכניות יעילות מאוד למניעת בריונות בבית הספר
במאמר זה נספר לכם על שתי תוכניות יעילות מאוד למניעת בריונות בבית הספר.
מניעה היא הצעד הראשון נגד בריונות. במאמר זה נספר לכם על שתי תוכניות יעילות מאוד למניעת בריונות בבית הספר.

בימים אלה, כל בית ספר חייב להיות מודע לבעיית הבריונות ובכך למצוא תוכנית הולמת למניעתה. על פי ה- Rosario Ortega Ruiz, דוקטור לפסיכולוגיה, לתוכניות למניעת בריונות בבית הספר חייבות להיות שתי מטרות משותפות:

 • ראשית, לשאוף לצמצם את המעשים האלימים בבתי הספר
 • שנית, לקדם סביבה טובה של יחסים בינאישיים דמוקרטיים וכבוד הדדי

"לחנך לשוויון וכבוד זה לחנך נגד אלימות".

- בנג'מין פרנקלין -

מניעת בריונות

בתגובה לבעיית הבריונות בבית הספר, עלו הצעות שונות ותכניות מניעה. אחד הגורמים המרכזיים שיש לעבוד עליהם כדי להשיג מטרה זו הוא איכות הדו-קיום בבית הספר.

לשם כך, חשוב מאוד שהמורים יבצעו פעילויות כדי לטפח יצירת קשרים טובים בין חברים לכיתה. כמו כן, בית הספר צריך לקדם אמפתיה ומודעות, כך שתוקפים ועדים אפשריים יהיו מודעים לבעיית הבריונות.

בנוסף לכך, עליהם לפעול ליישום נכון של התוכניות למניעת בריונות בבית הספר. לשם כך, עליהם לשפר את איכות הקשרים החינוכיים בין מורים לתלמידים באמצעות הליכי שיתוף ושיתוף פעולה.

לכן, בתי הספר צריכים להיות בעלי הידע, היכולות, הכישורים והעמדות הדרושים על מנת להבין, לבטא ולווסת את התופעות הרגשיות בצורה מתאימה.

"חינוך הוא החיסון נגד אלימות".

- בנג'מין פרנקלין -

תוכניות למניעת בריונות בבית הספר

תוכנית קיווה

אחת מתוכניות המניעה הידועות והיעילות ביותר היא kiva, תוכנית פינית למניעה והתמודדות עם בריונות. תכנית זו מתבצעת בשלושה שלבי בית ספר, המחולקים לקבוצות הגילאים 7, 10 ו-13 שנים.

מטרתו היא לספק למורים מידע בסיסי בנושא הבריונות וכיצד להתמודד עמה, ולגרום לתלמידים להראות את תמיכתם בנפגעים. התכנית מורכבת מ-10 שיעורים המתקיימים פעם או פעמיים בחודש במהלך השנה.

ישנם בסך הכל 20 שיעורים, בהם ילדים לומדים להכיר סוגים שונים של בריונות. בנוסף לכך, הם יבצעו פעילויות, תרגילים ועבודה קבוצתית על מנת לשפר את היחסים בבית הספר. במהלך המפגשים יקיימו התלמידים דיונים על בריונות וכבוד לזולת.

הם גם מקבלים גישה למשחק וידאו Kiva, שבו התלמידים נכנסים לבית ספר וירטואלי ומתרגלים אמצעים שונים נגד בריונות.

תוכניות למניעת בריונות בבית הספר
תוכניות למניעת בריונות בבית הספר.

תכנית חדשנית זו, המתמקדת בעבודה על רגשות ומיומנויות חברתיות, היא לא רק שיטה יעילה נגד בריונות, אלא גם מגבירה את רווחת הילדים בבית הספר ומשפרת את ביצועיהם הלימודיים.

תכנית חונכות בין שווים

תוכנית רלוונטית נוספת, בשימוש בעיקר בספרד, היא Tutoring Among Equals (או Tutoring Peer), שהיא תוכנית דו קיום המערבת את כל הקהילה החינוכית. מטרתו היא לשפר את שילוב בית הספר ולעבוד לקראת בית ספר מכיל ולא אלים.

הוא מתמקד בחמישה אלמנטים או חוזקות:

 • מרכזי חינוך ומורים
 • חונכים תלמידים
 • המורה של התלמידים
 • משפחות
 • הערכה

התוכנית מורכבת מביצוע שיעורי עמיתים לפיתוח מיומנויות קוגניטיביות, פסיכולוגיות ורגשיות. בדרך זו מעודדים פיתוח שיתופי ומחויבות כיתתית אישית וקבוצתית כמרכיב מניעתי נגד בריונות ואלימות בבית הספר.

זה מיועד בעיקר לתלמידי חינוך יסודי ותיכוני, עם מורים מכיתות גבוהות יותר. בדרך זו, תלמידי כיתה ה' של בית הספר היסודי הם חונכים רגשיים עבור תלמידי כיתה ג'. ותלמידי שנה ג' בתיכון הם חונכים רגשיים לאלה של שנה א' בתיכון.

עם זאת, כדי ליישם אותו בצורה נכונה, תלמידים ומורים כאחד זקוקים להכשרה. צריך גם רכז, שיהווה את נקודת ההתייחסות לחונכות רגשית ישירה בקרב ילדים.

יש צורך גם בצוות המורכב משלושה מורים לפחות, הרכז ונציג צוות ההנהלה. תפקידו העיקרי של נציג זה הוא:

 • עשה קונטקסטואליזציה של החומרים
 • חשבו על הפעילויות שצריך לבצע
 • לפתח קווים חדשים של דו קיום חיובי
 • הכשרת את רכז התכנית
 • התערב במקרים של מצבים אפשריים של בריונות בבית הספר

לסיכום

לסיכום, אנו מאשרים את הצורך של כל בתי הספר לאמץ תוכנית כלשהי למניעת בריונות, החל מהכיתות הנמוכות ביותר.

בריונות היא בעיה חברתית חשובה ומדאיגה ביותר שמערכת החינוך צריכה להתמודד איתה ולטפל בה לעומק. אחרי הכל, לבתי הספר מוטלת האחריות לעזור ליצור חברה טובה יותר לעתיד. הדגשנו שתי תוכניות במאמר זה, אך ישנן רבות אחרות שבתי ספר יכולים להתאים לכל הקשר חינוכי.

בקיצור, על בית הספר מוטלת החובה ללמד ערכים, מיומנויות חברתיות ויכולות רגשיות, כמו גם ידע אקדמי.

פופולריים