כלכלת אסימונים: כלי שימושי לשינוי ההתנהגות של ילדכם

כלכלת האסימונים היא אסטרטגיה שפסיכולוגים ממליצים לה לעורר שינויים בהתנהגות של הילד
כלכלת האסימונים היא אסטרטגיה שפסיכולוגים ממליצים לה לעורר שינויים בהתנהגות של הילד.
שימוש בכלכלת אסימונים היא שיטה יעילה לחינוך ילדים. היום נספר לכם יותר על הכלי הזה וכיצד ליישם אותו בביתכם.
כלכלת האסימונים היא אסטרטגיה שפסיכולוגים ממליצים לה לעורר שינויים בהתנהגות של הילד. במרכזי חינוך, מורים מרבים להשתמש בשיטה זו כדי ליצור התנהגויות טובות ולמגר התנהגויות שליליות. בשימוש נכון, כלכלת אסימונים יכולה להיות טכניקה יעילה למדי.

השיטה מבוססת על מערכת תגמול עם בסיס פסיכולוגי של חיזוק חיובי. כשההתנהלות של הילד עונה על הציפיות שאתה מדגיש, הוא צובר נקודות. הילד יכול מאוחר יותר להחליף את הנקודות האלה בפרסים.

כיצד להשתמש בכלכלת אסימונים

המטרה של כלכלת סמלים היא לעורר ולבסס התנהגויות רצויות. הוא מתייחס להתנהגויות שלילד יש נטייה להתנגד להן באופן טבעי.

בדרך כלל, הורים משתמשים בכלכלה סמלית כדי לקדם עניין בפעילויות מסוימות שהילד לא מוצא עניין. הטכניקה שימושית גם לוויסות התנהגויות לא הולמות חברתית. הרעיון הוא שהילד יקשר את פעולת המטרה או ההתנהגות למשהו חיובי.

כיצד ליישם כלכלת אסימונים בביתך

1. הכנה

קודם כל, אתה צריך לתכנן את המערכת. תצטרך להכין כמה חומרים, מכיוון שהמערכת צריכה להיות גלויה. ילדים הם הוגים קונקרטיים מטבעם וצריכים לראות את ההתקדמות שלהם.

בחר וצור את האסימונים. עבור ילדים קטנים יותר, כוכבים, פרצופים סמייליים ומדבקות הן אפשרויות אטרקטיביות. לגבי ילדים גדולים יותר, ניתן להשתמש בשוברים או מספרים שתוכלו להדפיס על נייר, קרטון או פלסטיק.

תצטרך גם ליצור טבלה שבה תתעד את ההתקדמות של ילדך. התרשים - מחולק לעמודות עבור כל יום בשבוע - יציג את האסימונים שילדכם זכה, הפסיד ופיזר. תלו את התרשים במקום שבו הוא נראה בקלות גם עבורכם וגם עבור ילדכם.

2. פרס

קבע איזה פרס יקבל ילדך ברגע שהוא או היא ירוויחו כמות מסוימת של אסימונים. חשוב שתחליט על כך מראש. התגמול צריך להיות משהו שבאמת יניע את ילדכם.

המטרה של כלכלת סמלים היא לעורר ולבסס התנהגויות רצויות
המטרה של כלכלת סמלים היא לעורר ולבסס התנהגויות רצויות.

למשל, זה יכול להיות צעצוע שילדכם רוצה, ביקור בלונה פארק, יציאה לאכול וכדומה. תוכלו גם לשאול את ילדכם מה לדעתו הפרס צריך להיות.

3. הגדרות בסיסיות

לפני שתתחיל, תצטרך להסביר לילדך כמה מושגי מפתח. ראשית, ילדכם צריך להבין את האינדיקטורים של התנהגות היעד. שנית, ילדכם צריך לדעת את התנאים למסחר באסימונים תמורת פרסים. כל הכללים צריכים להיות ברורים וקונקרטיים.

כאשר אתה מגדיר כלכלת אסימונים, הקפד לקחת בחשבון את גילו של ילדך. ילדים קטנים יותר צריכים יותר יעדים לטווח קצר, כלומר הם יכולים לזכות בפרסים עבור כמות קטנה של אסימונים.

אם קשה מדי להרוויח פרס, הם מאבדים עניין בקלות. יחד עם זאת, ילדים גדולים יותר צריכים להרוויח מספר גדול יותר של אסימונים כדי לקבל פרס.

"המטרה של כלכלת סמלים היא לעורר ולבסס התנהגויות רצויות"

תנאים שיש לקחת בחשבון בעת תכנון כלכלת אסימון

  • תתרכז בחיובי. לפעמים ההורים עושים את הטעות כשהם מתמקדים בהתנהגויות השליליות שהם רוצים לשנות. לדוגמה, הם עשויים לומר, "אל תשאיר צעצועים על הרצפה." עם זאת, הרבה יותר יעיל להתמקד בפעולות החיוביות שאתה כן רוצה לראות. מצא דרכים לעודד התנהגויות חיוביות שאינן תואמות את השלילי. לדוגמה, "שים את הצעצועים שלך כשתסיים לשחק איתם."
  • עשה יעדים ריאליים. חשוב שהציפיות שתציבו לילדכם יהיו אפשריות ומציאותיות. זכרו שיש כמה דברים שילדכם לא יוכל לשנות בן לילה. לדוגמה, אם אתה מנסה להיפטר מהתקפי זעם. אם ילד רגיל לקבל 5 או 6 התקפי זעם ביום, אתה לא יכול לצפות שהוא יהיה אפס למחרת. אתה רק תגדיר את ילדך לכישלון ותסכול.

מטרה ריאלית יותר תהיה להפחית בהדרגה את תדירות התקפי הזעם של ילדך. ברגע שילדך מסוגל לנהל טוב יותר את הדחפים שלו, אז אתה יכול לדבר על ביטול התקפי זעם לחלוטין.

להלן מספר מפתחות נוספים להצלחה בעת שימוש בכלכלת אסימונים:

  • תהיה עקבי . ברגע שהקמת כלכלה סמלית, אתה צריך להיות עקבי. אחרת, לא תקבל את התוצאות שאתה מחפש. זו המשימה שלכם כהורים.
  • קבע פרסים לפי מספר האסימונים שנצברו. הורים וילדים צריכים להגיע להסכמה בעת ההחלטה על פרס. קל יותר להרוויח כמה פרסים קטנים יותר. עם זאת, אם ילדכם רוצה פרס גדול יותר, הוא או היא יצטרכו לעשות מאמץ גדול יותר. תגמולים גדולים יותר דורשים שינויים גדולים יותר.
  • הזמינו את ילדכם להשתתף בתהליך ההכנה. ילדכם יכול להכין את התרשים, לבחור ולעצב את האסימונים וכו'. זה יגרום לילדכם להרגיש מעורב יותר בתהליך מתחילתו ועד סופו.

כלכלת סמלים לא אמורה להימשך לנצח. במקום זאת, זהו אמצעי זמני להשיג שינוי רצוי. ברגע שילדך מגיע ליעד, עליך לשנות לאט את המערכת. לדוגמה, אתה יכול לעשות זאת על ידי הגדלת האסימונים הדרושים כדי לזכות בפרס. אתה יכול גם לבחור להציג יעדים חדשים.