איך להיות מנהיג משפחה טוב?

חשוב לעצור ולחשוב מה הופך אותך למנהיג משפחה טוב וליישם את השתקפות הזו הלכה למעשה
עם זאת, חשוב לעצור ולחשוב מה הופך אותך למנהיג משפחה טוב וליישם את השתקפות הזו הלכה למעשה.
מנהיג משפחה חייב להיות מסוגל להקשיב לצרכיו של כולם, לאפשר לכל אחד להתבטא ולגבש הסכמות. למד עוד.

כאשר זוגות מקבלים את ההחלטה להקים משפחה, רבים מדמיינים רק ארוחות צהריים של יום ראשון, חגיגות או אירועים מרגשים בבית הספר. עם זאת, על מנת ליהנות מהדברים הללו, יש לקבל אינסוף החלטות בכל יום: מקבלת עבודה במשרה מלאה ועד למעבר לעיר קטנה יותר. משפחות נוצרות תוך כדי, אבל לא תמיד יש לנו את הידע כיצד. עם זאת, חשוב לעצור ולחשוב מה הופך אותך למנהיג משפחה טוב וליישם את השתקפות הזו הלכה למעשה.

המשפחות השתנו...

במשך זמן רב, המודל המשפחתי הרגיל היה כזה שמרכז את הסמכות באדם יחיד, שבדרך כלל היה האב. נערים ונערות נאלצו להגביל את עצמם לציית לכללים ולפעול לפיהם, מכיוון שהיה מעט מקום לדיאלוג ולדיבור על רגשות.

כעת, לאור השינויים החברתיים ובהתאם להמלצות המומחים, כיום, משפחות רבות מבקשות להפוך מודל הורות זה למודל שוויוני וסימטרי יותר, בו נשמע קולם של כל התושבים המשותפים. לכן, המטרה היא לאמת את תרומתו של כל אחד מבני המשפחה ולקדם את השתתפות כולם.

מתוך החינוך המודע והמכבד, בולט תפקידם של המבוגרים בהתפתחות הילדות, אך לא ממקום הסמכותיות, אלא מתוך אמפתיה וכבוד.

אולי יעניין אותך: 3 סוגי הכבוד במשמעת חיובית

מאפיינים של מנהיג משפחה טוב

אתה לא נולד כמנהיג משפחה טוב, אלא זה משהו שמתורגל ומשתכלל עם הזמן. ובכל זאת, מאפיינים אישיים מסוימים עוזרים לבצע את התפקיד הזה טוב יותר, כמו אלה שנחלוק איתך למטה.

מנהיג משפחה טוב מגיב

מכאן משתמע שהם קשובים לצרכים של אחרים, ובו בזמן, לשינויים החברתיים ולהקשר הסובבים אותם. כך הוא מסוגל להבין שהנסיבות משתנות ואולי האופן שבו המשפחה רגילה לפתור מצבים מסוימים כבר לא מתפקד וחייב להשתנות.

שומר על תקשורת פתוחה וזורמת עם כל בני המשפחה

התקשורת היא רב כיוונית ופרואקטיבית בצורה כזו שהיא תורמת לחיזוק הקשר המשפחתי. מנהיג טוב לא מחכה שייווצרו מצבים, אלא מתייחס אליהם תחילה ומבקש ליצור קשרים של אמון וקרבה. זה לא מבוסס על הסמכות או ההיררכיה שלהם בתוך המשפחה, אלא דאגה ליצירת אווירה חמה ונוחה לכל בני המשפחה.

מבקש לנהל משא ומתן

מנהיג משפחה טוב מגיב
מנהיג משפחה טוב מגיב.

מנהיג משפחה חיובי אינו שואף לכפות את החלטותיו אלא מבקש להגיע להסכמות. כאשר הדבר אינו אפשרי או כאשר עניין העניין אינו נושא שניתן לשאת ולתת עליו, נסה להסביר את הסיבות שלך.

לדוגמה, אם ילדים צעירים יותר לא רוצים לאכול ירקות, נסו ליצור אקלים של הבנה וללמד את היתרונות שבכך. למרות הסירוב, המנהיג לא נכנע לתפקידו ומנסה למצוא דרך לשמח את שני הצדדים.

מנהיגי משפחה חזקים מכירים את עצמם

כדי להיות מדריך טוב, אתה צריך להכיר את החוזקות והמגבלות שלך. כך קל יותר לזהות את הנסיבות שבהן אנו משליכים את החסרונות שלנו על אחרים ולהימנע מלעשות זאת.

בנוסף, כדי ללוות הורות טובה, חשוב להיות מסוגל לשקף את החינוך שלך, מה היו המודלים ההוריים שלך, ולבחור מה תרצה לשמור ומה תרצה לשנות.

כמה טיפים להיות מנהיג משפחתי טוב

יש הרבה מאוד רווח בין המילים שלנו למעשינו, ולעתים קרובות מצבים יומיומיים מונעים מאיתנו לשמור על המתינות הדרושה כדי להתקרב לנסיבות מסוימות. עם זאת, יחסים טובים מטופחים על בסיס יומי וזה דורש זמן ותרגול.

כדי להפוך למנהיג משפחתי טוב, אתה יכול ליישם את העצות הבאות:

  • לבלות זמן עם המשפחה שלך: שיתוף תוכניות פנאי, ולא רק חובות, הוא חיוני כדי שכולם יוכלו להיות חלק מחיי היום יום של זה. למשל, ספרו לילדים שלכם איך היה יום העבודה שלכם או מה היו הקשיים שלכם. זה לא רק מחזק קשרים אלא גם "מאניש" מערכות יחסים.
  • הכר את עצמך: אנשים משנים את טעמם, שאיפותיהם ותחומי העניין שלהם במהלך החיים. פעמים רבות אנו נותרים עם תדמית ישנה של בני הזוג שלנו, ולכן חיוני להתחבר אליהם מחדש על מנת להגיע לדו קיום טוב וחוויה מעשירה. כמו כן, זה מאפשר לנו ללמוד אחד מהשני.
  • נהל את הרגשות שלך: זה הופך את הסביבה המשפחתית למרחב בטוח ואמין שבו אנשים יכולים להביע את רגשותיהם ולמצוא תמיכה. הורים לא צריכים להחדיר פחד, אלא לייצג את המפלט הבלתי מותנה שאליו יכולים החברים לפנות כשהם מתמודדים עם קשיים.
  • פנו מקום לדיאלוג, שאלו שאלות: חשוב לפתח את ההרגל לשאול מה שלומו של האחר, מה שלומו, מה הוא מרגיש. זו לא רק דרך להראות עניין אלא גם ליצור מרחב לדבר.

חשוב להתאים את הציפיות למציאות

לבסוף, בתפקיד מדריכי המשפחה, חשוב להכיר ולהפריד בין ציפיות למציאות. ילדים נלחצים לעתים קרובות להיות אותם מודלים לחיקוי שההורים חושבים עליהם, במחיר של ויתור על רצונותיהם. הדבר גורם להרבה אי נוחות וסבל אצל קטינים.