חבל הטבור מתפתל סביב צוואר התינוק

חבל הטבור סביב צוואר התינוק
חבל הטבור סביב צוואר התינוק.

לפי הסטטיסטיקה, אחד מכל שלושה ילדים נולד עם חבל הטבור סביב צווארו. בוודאי, רוב ההורים תוהים אם מצב זה מהווה סכנה לתינוק.

תינוק עם חבל הטבור סביב צווארו הוא תופעה שכיחה למדי. נושא זה היה מרכז אינספור מיתוסים. רוב האנשים מודאגים מהסיבוכים שהוא יכול לגרום.

באופן הגיוני, כל הצעדים שניתן לנקוט כדי למנוע ולשלוט בתקלה זו נמצאים בידי רופאים, אחיות ומיילדות. אין שום דבר קונקרטי שאמא יכולה לעשות כדי למנוע את ההתרחשות הזו.

זה כל כך מחוץ לשליטתה של האם, שאמהות רבות מודיעות רק שלתינוקות שלהן היה חבל הטבור סביב הצוואר לאחר הלידה. כ-40% מהמקרים מתגלים ממש ברגע הלידה.

חבל הטבור סביב צוואר התינוק

ניתן לכרוך את חבל הטבור סביב התינוק בכל עת של ההריון. ניתן אפילו לכרוך אותו סביב כל חלק בגופו של התינוק. למעשה, זה די נפוץ שחבל הטבור מסתבך עם זרועותיו או רגליו של התינוק. אז מה גורם לזה לקרות?

סיבות עיקריות

  • חבל הטבור ארוך מאוד. לפעמים אורכו יכול להגיע עד 55 סנטימטרים.
  • כתוצאה מתנועות התינוק בתוך הרחם.
  • כאשר לאמהות יש יותר מדי מי שפיר. זה יכול לגרום לחבל הטבור להיכרך בטעות סביב התינוק.

נהלי עבודה כדי לפרוק את חבל הטבור

הדרך היחידה לפרוק את חבל הטבור מצווארו של התינוק היא במהלך הלידה. חשוב להבהיר שעצם העובדה שלתינוק יש את חבל הטבור סביב הצוואר לא אומר שתזדקק לניתוח קיסרי. ישנן שלוש טכניקות בהן משתמשים הרופאים כדי לפרוק את החוט.

הטכניקה הראשונה היא ההליך הפשוט והנפוץ ביותר, הוא מבוצע בכמעט 90% מהמקרים. הרופא ממתין שראשו של התינוק ייצא מתעלת הנרתיק וכשזה קורה, הוא/היא לוקח את החוט ומחליק אותו על ראשו של התינוק. פעולה זו היא לפעמים כל מה שצריך כדי לשחרר את התינוק.

טכניקה זו פשוטה משתי סיבות. הראשון הוא שברוב המקרים חבל הטבור כרוך ברפיון סביב התינוק. הסיבה השנייה היא שלחוט יש עקביות ג'לטינית כך שהוא מסוגל להחליק בקלות.

הדרך היחידה לפרוק את חבל הטבור מצווארו של התינוק היא במהלך הלידה
הדרך היחידה לפרוק את חבל הטבור מצווארו של התינוק היא במהלך הלידה.

ההליך השני משמש רק ב-9% מכלל המקרים. כדי לבצע טכניקה זו, הרופא ממתין שהתינוק ייצא לגמרי מתעלת הנרתיק. לאחר מכן הוא/היא שומר את התינוק קרוב למפשעה של האם ומטה את התינוק מעט כדי שהחבל יחליק על גופו. טכניקה זו ידועה גם בשם "ספין החתול".

מוצא אחרון

ההליך האחרון הזה משמש רק ב-1% מכלל המקרים, אבל הוא זה שהכי מפחיד את ההורים. זה תרם רבות למיתוסים סביב פציעת חבל הטבור סביב צוואר התינוק.

אם הרופאים מבחינים שחבל הטבור כרוך באופן בלתי הפיך סביב צווארו של התינוק ופוגע בחמצן שלו, הרופא ממשיך לחתוך את החבל כשהוא עדיין בתוך תעלת הנרתיק. הם עושים זאת על ידי הכנסת תחילה שני ווים ולאחר מכן הם משתמשים במספריים כדי לשחרר בזהירות את הילד.

מיתוסים הקשורים לנושא זה

ישנם מיתוסים רבים לגבי הסכנות האפשריות שעומדות בפני תינוקות אם חבל הטבור כרוך סביב הצוואר או הגפיים. סיבוכים מתרחשים רק ב-1% מכלל המקרים והם בדרך כלל לא פוגעים בחיי הילד.

כפי שהוסבר לעיל, שלוש רמות הקושי בכל הנוגע לפצע בחבל הטבור סביב צווארו של התינוק ניתנות לשליטה ביעילות על ידי מומחים. התרחשות זו יכולה להתרחש עקב גורמים רבים כולל תנועות העובר ברחם.

"ניתן לכרוך את חבל הטבור סביב העובר בכל עת של ההריון ומסביב לכל חלק בגופו של העובר".

פציעת חבל הטבור סביב גופו של תינוק אינה מהווה סיכון גדול לבריאותו. מצב זה שכיח למדי בחדרי לידה; לכן, מומחים מאומנים באופן מלא להגיב אליו.

כהורים, אל תיסחפו למידע מדאיג. עיין במידע העדכני והמדויק ביותר בנושא. זה בטוח יניח את דעתך.